dragica_nemes

 
Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Prije malo manje od 2 godine moji roditelji kupili su njemačkog ovčara. Cijepljen je protiv bjesnoće i štenećaka, no u zadnja 2 dana nije dobro, jedva hoda, skoro stalno leži, ništa ne želi jesti, oči i jezik su mu žuti, a nije ni veseo kao inače. Želim znati znate li možda na koju bolest upućuju ovi simptomi i je li ta bolest, ako znate koja, izlječiva.

Ilijana 


O: Žutica označava žućkasto obojenje tkiva, a obuhvaća žutilo kože i dubokih tkiva. Najčešće je uzrok žutice velika količina slobodnog ili konjugiranog bilirubina u izvanstaničnim tekućinama. Najčešći uzroci žutice su pojačano razaranje eritrocita i naglo otpuštanje bilirubina u krv te opstrukcija žučnih vodova ili oštećenje jetrenih stanica, tako da se ni normalne količine bilirubina ne mogu izlučivati u probavni trakt.

Postoje dvije vrste žutice: hemolitička žutica i opstrukciona žutica.

Hemolitička žutica nastaje zbog hemolize eritrocita. Eritrociti se razgrađuju tako brzo da jetrene stanice jednostavno ne mogu izlučivati bilirubin onom brzinom kojom se on stvara. Zato se veoma poveća plazmatska koncentracija slobodnog bilirubina.
 
Opstrukcijska žutica nastaje zbog začepljenja žučnih kanala ili zbog bolesti jetre. Uzrok mogu biti začepljenje žučnih kanala ili oštećenje jetrenih stanica, stvaranje bilirubina je normalno, ali stvoreni bilirubin ne može iz krvi dospjeti u crijeva. Taj konjugirani bilirubin vraća se u krv, vjerojatno zbog toga što pucaju prepunjeni žučni kanalići pa se žuč ulijeva izravno u limfu koja napušta jetru i boji tkiva.
 
Piroplazmoza je bolest koja se najprije manifestira visokom temparaturom (40⁰ ili 41°C), bljedoćom sluznica, neveselošću, povraćanjem, pas se nerado  kreće, mokraća je tamnija, a može biti i crvene boje. Što bolest duže traje, nastaje žutica jer se raspada velik broj eritrocita. Može doći do oštećenja bubrega i jetre.

Uzročnik piroplazmoze je Babesia (Babesia canis), sitni protozoa koji parazitira u crvenim krvnim stanicama(eritrocitima), u njima se umnaža pa dolazi do raspadanja eritrocita. Babesiu prenose krpelji koji sa životinje sišu krv. Nakon 48 sati od prihvaćanja na životinju otpuštaju u krv, iz svoje sline, razvojne stadije Babesia i tako invadiraju životinju. Piroplazmoza je izlječiva jedino ako se pravovremeno odvede ljubimaca u veterinarsku ambulantu.
 
Pse je najbolje zaštititi od krpelja aplikacijom ampula na kožu ili primjenom spreja ili ogrlica. Ampule treba aplicirati u određenim intervalima svaki mjesec, a ogrlice treba mijenjati ovisno o vrsti, prema uputi proizvođača. Sve navedeno možete nabaviti i u Pet centru. 
 
O kojem se oboljenju radi, utvrditi se može jedino pregledom ljubimca u veterinarskoj ambulanti te u skladu s time i poduzeti terapija, što Vam svakako i savjetujem.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava