Zlatna ribica: hranjenje, pravilna briga i karakteristike
2.Nov.05. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Nedavno sam dobila dvije zlatne ribice pa bih vas zamolila više informacija o njima, npr. koliko se puta dnevno trebaju hraniti (imam hranu nutrafin basix, nadam se da je ta dobra), što vole, što im smeta, koliki im je životni vijek itd. Pročitala sam da ako se drže u okruglim staklenim posudama, zlatne ribice nemaju dovoljno kisika, a neke čak i oslijepe, pa me zanima vaše mišljenje u vezi toga. Unaprijed hvala na odgovoru, Ines Izgled zlatne ribiceO: Zlatna ribica (carassius auratus) član je porodice šarana i danas je najčešći stanovnik akvarija. Jedna je od prvih "udomaćenih" vrsta riba. |
Maksimalno može narasti do dužine od 50-60 cm, a maksimalna težina je 3 kg, iako su ti primjerci vrlo rijetki, te najčešće narastu do polovine tih dimenzija (a držane u akvarijima najčešće do max 15-ak cm).
Stanište u prirodi
Zlatna ribica izvorno živi u rijekama, jezerima i mirnim vodama do dubine 20 metara. Temperatura vode u kojoj može preživjeti je u prilično velikom rasponu, između 0 i 41 stupanj celzijus.
Hranjenje zlatnih ribica
Jelovnik im se sastoji od račića, kukaca i vodenog bilja, a ribice u akvarijima najčešće se hrane gotovom hranom u kojoj su hranjive tvari posebno izbalansirane. Hrana koju ste Vi izabrali je odličan izbor, ne samo što se tiče omjera hranjivih tvari, već je takva hrana i dodatno vitaminizirana, a poznato je da se prilikom proizvodnje gube vitamini.
Zlatne ribice se hrane jednom ili dva puta dnevno i to u vrlo malim količinama. Riba će veselo pojesti svu hranu koju joj stavite na raspolaganje, što može dovesti do prenajedenosti (ako ju prečesto ili previše hranite), a u težim slučajevima i do začepa crijeva i vrlo bolne smrti.
Zlatna ribica također ima određen pojam o vremenu pa tako i u akvarijima može prepoznati kada je vrijeme hranjenja, što možete vidjete po njenoj uzbuđenosti kada se pojavite vi kao njen hranitelj.
Održavanje zlatne ribice
Najveću popularnost u akvaristici zlatne ribice duguju svojoj otpornosti i izdržljivosti. Zlatna ribica je hladnovodna riba, pa može preživjeti u akvariju bez grijača. Za svaku ribicu potrebno je osigurati 5-7 litara vode čija količina raste s veličinom ribice.
Okrugli akvariji nisu preporučljivi samo iz jednog razloga, a to je da se u takvom akvariju voda mora češće mijenjati, a time mijenjamo i cjelokupan medij u kojem ribica živi što za nju predstavlja stres, a stres dalje uzrokuje pad imuniteta koji na kraju rezultira pojavom bolesti.
Ribica filtrira vodu kroz svoje tijelo i to u količini dva puta većoj od svoje veličine. Isto tako izbacuje iz organizma onoliko mokraće koliko je isfiltrirala vode. Pa stoga možete zamisliti koliko to zagađenje predstavlja za tako mali akvarij.
Ribici je isto tako vrlo važno osigurati i dovoljnu količinu dnevnog svijetla (oko 12 sati dnevno), da bi se mogli sintetizirati neki od vitamina (vitamin D3).
Kako sam već navela da zlatne ribice mogu preživjeti u ovećem temperaturnom rasponu, optimalna je temperatura vode u akvariju oko 20 do 22 stupnjeva celzijusa.
Pročitajte i članak Odabir, opremanje i održavanje akvarija za zlatne ribice.
Više informacija o održavanju zlatnih ribica pronađite ovdje.
Životni vijek zlatnih ribica
Životni vijek zlatnih ribica u prirodi je i do deset godina, a u zatočeništvu (akvariju) od tri do pet godina.
Sve dodatne informacije možete dobiti u trgovinama pet centra od strane veterinara ili akvarista.
Još osnovnih informacija o zlatnim ribicama naći ćete ovdje, a možete pročitati i članak pod nazivom Zlatne ribice za početnike.
OZNAKE: