Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam kavkaskog ovčara starog godinu dana, u ponedjeljak je bio na operaciji jer mu se nakupila voda, veličine teniske lopte, na laktu. Problem je u tome jer si je on potrgao šavove i veterinar mu je opet stavio jače konce, no i to je potrgao. Zanima me što bi trebalo napraviti da ga se spriječi u tome jer on to ogrebe sa zadnjom nogom? I da manje liže ranu? Unaprijed hvala, Gordana

O: Životinje se nakon operativnih zahvata ponašaju vrlo različito. Nekima ne pada na pamet da diraju ranu jer im to izaziva bol te su idealni pacijenti, koji miruju nakon operacije,  a  druge  po  svaku  cijenu  nastoje  doći do šavova, nemilicu ližu

ranu te pokušavaju potrgati šavove unatoč tome što ih takvo čupkanje boli.

Ponekad je neizbježno, posebno ako vlasnici nisu u mogućnosti biti stalno s operiranom životinjom, i to barem prvih nekoliko dana po izvršenom zahvatu, zaštititi ranu određenim metodama, što prvenstveno ovisi o tome na kojem je dijelu tijela izvršen operativni zahvat. Za one na području glave idealan je tzv. elizabetanski ovratnik. Takav ovratnik spriječiti će psa da stražnjom nogom češe ranu na glavi. Pogodni su i za zaštitu rana na drugim dijelovima tijela, primjerice na trbuhu. Ovratnik sprječava lizanje rane.

Nijedna životinja nije oduševljena kada joj na glavu stavite ovratnik i u početku im jako smeta, uznemiruje ih, čak imaju problema s uzimanjem vode i hrane. Važno je da vlasnik ostane ustrajan i da ovratnik ne skida. Za dan dva, Vaš se ljubimac  navikne na ovratnik. Ovratnik mora biti prave veličine kako bi bio funkcionalan jer ukoliko je premalen, neće spriječiti lizanje, ukoliko je prevelik sklizat će s vrata i nepotrebno ometati uzimanje hrane i vode, kao i kretanje kroz uže prostore.

Povijanje rane obično nije dovoljna zaštita. Neki psi su nevjerojatni majstori kada se radi o brzini skidanja povoja, a i rana će brže i ljepše zaraštavati ako je na zraku.

Operirana životinja ne smije se ostavljati bez nadzora, ne smije ležati na prljavoj podlozi i ne smijete dozvoliti da liže ranu.

Kirurške rane na nogama u pravilu su povijene sa elastičnim zavojima i to zbog imobilizacije, a također je potrebno i previjanje rana prema procjeni veterinara. Čupkanje povoja opet ćemo najuspješnije spriječiti elizabetanskim ovratnikom. Također, na stražnjim nogama možete postaviti cipelice ili čarapice kako bi dodatno onemogućili ljubimca da sa svojom upornošću ponovno otvori ranu te tako prolongira period cijeljenja i zarašćivanja iste.

Potrebno je da ste nakon zahvata stalno u kontaktu s veterinarom kako bi on onda procjenio da li sve ide kako treba ili je potrebna intervencija.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava