Zakrenuti vrat
28.Jun.06. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.
Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam kunića starog oko 7 mjeseci. Prije jedanaest dana glavica mu se počela zakretati. Od prije 10 dana svakoga dana smo kod veterinara. Prvi put kada smo došli rekli su da je upala srednjeg uha, da je to jako često kod kunića, pao mu je imunitet pa se bakterija koja inače živi u njihovom organizmu razmnožila. Rekli su da moramo dolaziti 5 dana na injekcije, a onda mu davati kapi. Međutim prošlo je 5 dana, kuniću nije bilo nimalo bolje, glava mu se još više zakrenula. No normalno pije i jede, čak i skače iako mu ravnoteža baš nije najbolja. Nakon tih 5 dana rekli su da ipak bolje dolazimo na injekcije te mu počeli davati i vitaminske injekcije. Nakon 7 dana više nisu znali što napraviti. |
Potražili su pomoć u knjigama gdje piše da zakrenuta glavica može imati milijun uzroka, a pošto je tako uporna, vjerojatno je pastarella (tako nešto je pisalo u knjizi, nisam sigurna)? Rekli su da se te bolesti jako teško riješiti pa da dolazim još par dana na injekcije - dok ne istekne 14. dan. Sad su ga stavili samo na antibiotik (1 injekcija) dok bi prije dobivao 2 ili 3. Više ne znam što da radim. Kuniću nije bolje, čini mi se da oni nemaju pojma što rade, a džep mi je sve plići! Molim vas pomozite!!!
O: Torticollis ili "zakrenuti vrat" je nagnuti položaj glave i ograničena pokretljivost vrata uz kontrakturu vratnih mišića. Torticollis može biti stečen (posljedica traume, bakterijskih i parazitarnih infekcija, najčešće srednjeg uha, te neuroloških bolesti) ili prirođen. Klinički se očituje kao laterofleksija glave na jednu i rotacija na suprotnu stranu, a palpatarno utvrđujemo skraćene i napete vratne mišiće. Često može dovesti i do poremećaja sluha i vida, te pojave cervikalne i cervikotorakalne skolioze.
Vrlo je važno odrediti uzrok koji je doveo do tortikolisa, kako bi se započelo sa terapijom i izbjegle komplikacije. Kod kunića tortikolis se još naziva i bolest vestibularnog aparata, a najčešće se položaj glave mijenja prema dolje ili na stranu. U različitim slučajevima može doći do nekoordiniranih kretnji, kretnji u krug ili nemogućnosti stajanja (gubitak ravnoteže), gluhoće, nistagmusa, gubitka apetita, letargije, depresije, pojačane salivacije, facijalne paralize, "padanja" donje vilice. Bakterijske infekcije koje zahvaćaju untrašnje i srednje uho najčešći su uzrok tortikolisu i to bakterije: Pasteurella multocida, Staphylococcus sp., Pseudomonas aeruginosa, Bordatella bronchiseptica, Eschrichia coli, Streptococcus epidermidis.
Već pri pregledu otoskopom veterinar može utvrditi da li postoji upalni proces u uhu, te uvučen ili rupturiran bubnjić, a time i mogući uzrok tortikolisa. Ako utvrdimo upalni proces u uhu, uzima se bris kako bi determinirali uzročnika i provodili ciljanu terapiju (antibiogram). Infekcije iz unutarnjeg i srednjeg uha mogu dovesti i do širenja infekcije na mozak, a time i pojave apscesa u mozgu. Terapija se provodi pareneteralno (injekciono) i lokalno (kapi i sl.), a može trajati i tjednima. Pri odabiru antibiotika i određivanju doze treba biti vrlo oprezan, jer kunići kod nekih vrsta antibiotika mogu reagirati anafilaktičkom reakcijom, a pogrešne doze mogu rezultirati i crijevnim disbalansima (stradavanje pozitivne bakterijske flore u probavnome traktu). Ako se radi o rupturi bubnjića u tom slučaju ne primjenjujemo lokalnu antibiotsku terapiju.
Tortikolis može biti i posljedica meningoencefalitisa, uzrokovanog protozoom Encephalitozoonosis cuniculi, koja zahvaća bubrege i mozak, te može rezultirati paralizom bilo kojeg dijela tijela. Uzročnik se širi urinom, a potvrđuje se nalazom specifičnih antitijela u krvi. Ova metoda dijagnostike nije pouzdana, jer 80% populacije kunića može davati pozitivne rezultate. Kod ove infekcije nema specifične terapije, osim kortikosteroida koji će smiriti upalnu reakciju.
Ušni paraziti, šugarci Cheyletiella parasitovorax i Psoroptes ciniculi također mogu biti uzrok tortikolisu, a često se pojavljuje zajedno sa bakterijskim infekcijama. Neoplastične tvorbe (tumori) srednjeg uha i mozga, te nutritivni disbalansi (vitmanini A, B kompleksa i E, te minerali), sve su to mogući uzroci koji mogu dovesti do ovakvog stanja. Postoji mogućnost da u slučaju Vašeg kunića nije postavljena ispravna dijagnoza i točan uzrok koji je doveo do ovakvog stanja, stoga Vam savjetujem da se obratite na Veterinarski fakultet na kliniku za unutrašnje bolesti gdje će se nizom dijagnostičkih zahvata postaviti točna dijagnoza i započeti sa ispravnom terapijom. Tortikolis koji perzistira, može dovesti i do trajnih ireverzibilnih posljedica.
OZNAKE: