Žako
19.Apr.06. Objavio MARTINA KUZMANIĆ, DR. MED. VET.
Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr.vet.med.,
Pet centar Škurinjska cesta 1, Rijeka
P: Imam par sivih žakoa, Sima je star 15 mjeseci i ima 514 g, Pia je 9 mjeseci, 420 g. Još uvijek jede baby mad za papige, ona jede ekstra kuhane kukuruze, mrkvu, ali sve mora biti kuhano, suncokret jede samo ako mu dajem iz ruke, ne i iz posudica u kojima im ponudim suncokret. U kavezu provode samo 3 sata, uglavnom borave van kaveza. Kada sam kupila Piu odsjekli su joj krila, hoće li joj narasti? Rekli su mi da će narasti za 2 godine, no ja im ne vjerujem. Jednom tjedno dajem im vitamine i kalcijum fosfat pošto ovdje nema sunca i stalno su unutra; kavez je kod prozora ali sunca baš i nema puno. Odhranila sam ga s grizom pomješanim s baby mad za papige. |
To je jeo godinu dana, ali više ne znam što da mu dajem. Sve preparate koji se ovdje mogu nabaviti sam kupila i ništa od toga ne želi jesti, samo kuhane kukuruze i kuhanu mrkvu, orahe i neke bombone. Ne znam više što da radim, budite ljubazni i dajte mi savjet. Mi nemamo djecu, to su naša djeca .. Hvala unaprijed i nadam se da ćete mi odgovoriti!
Dagmar iz Danske
O: Žako ili afrička siva papiga je vrlo omiljena ptica svih vlasnika tih inteligentnih, privrženih, radoznalih ali i osjetljivih, plašljivih i nepovjerljivih ptica koje su i veliki govornici i dobri imitatori. Njen "nedostatak" je da je preglasna, grize i čupka perje, obolijeva od respiratornih bolesti, aspergiloze i hipokalcemije.
Nastambe ili kavezi za takve papige, koje narastu do veličine 31 - 40 cm i težine oko 330 grama, moraju biti načinjeni od netoksičnog i čvrstog materijala, kavez mora biti širi nego viši kako bi papiga nesmetano raširila krila i mora biti smješten u djelu stana gdje nema prevelikog "prometa" ili komešanja, navale nenadanih gostiju i djece (npr. nikako ne hodnik), preglasne televizije ili muzičkih linija, jer sve to vrlo uznemiruje žakoe i tada se javljaju problemi kao smanjen apetit, brljanje po ponuđenoj hrani, "kričanje" i lamatanje krilima, uništavanje opreme u kavezu.
Za žakoe je vrlo bitna aktivnost i sloboda tokom dana koja je razvija u pravilnom smjeru. Nezavisnost i njeno izražavanje trenutačnih stavova mora biti pod Vašom blagom kontrolom (bez kažnjavanja, samo nagrađivanje za ono što je naučila i ponovila) jer u suprotnom odgoj takve dominatne papige može otići u krivom i rizičnom smjeru kako za nju tako i za vlasnika.
Pravilna ishrana preduvjet je zdravlja i dobre kondicije. Vaše papige još su u "pubertetu" koji će potrajati vjerovatno do 18 mjeseci starosti. Zato sada vole jesti mekšu hranu iz Vaše ruke jer ih to podsjeća na vrijeme provedeno u gnijezdu; i one imaju osjećaje i pamćenje. Preporuča se hraniti ih uvijek u isto vrijeme. Nedovoljno sna također loše utječe na zdravstveno stanje žakoa, preporuča ih se staviti u manji kavez za spavanje u tihom kutku stana i da tu provedu oko 10 sati.
Papige se u svojoj domovini, pored sjemenki, hrane i svježom hranom poput trave i voća, pupovima s drveća. Birajte voće što bogatije vitaminom A zbog jačanja imuniteta. Za održavanje ptica u dobrom zdravlju optimalan omjer kupovne (zamjenske) hrane i svježe hrane je 70% : 30%. Kupovna, zamjenska i suha hrana imaju prednost u odnosu na meku i pripremljenu hranu od Vas budući da je ona kompletirana i balansirana u svakom zalogaju Vaših ljubimica. Neki vlasnici rade mješavine od jednakih dijelova suhe zrnovite hrane (leća, polovice suhog graška, malo sušenog zrnja kukuruza) koje prethodno namaču u posudi s vodom dok isti ne nabubre ili ih kuhaju, a tome dodaju isjeckane jabuke i naranče (čak s korom i sjemenkama!). Dodatni izvor proteina i kalcija može biti tvrdo kuhano i usitnjeno jaje, sir i jogurt.
Svježu hranu, ali i ostalu ponuđenu hranu, trebalo bi ukloniti iz kaveza nakon završenog obroka, kako zbog mogućnosti razvitka nepoželjnih bakterija tako i zbog privikavanja ptice na ritam hranjenja.
Pticama se podrezuju krila kada želimo ograničiti njihovo letenje ili bijeg, spriječiti moguće ozljede, u sezoni parenja kako ne bi došlo do dominacije jedne ptice nad ostalim jatom i kada ih želimo trenirati. Kada se podrežu krila mi nismo u potpunosti onemogučili njen let ili bijeg. Uzgajivači režu primarna i sekundarna letna pera, a ostavljaju 2 - 3 posljednja (na perifernoj poziciji) kako bi ptica zadržala svoj uobičajeni lijepi izgled kada sklopi krila. Podrezivanje se radi nakon otprilike 10 tjedana od zadnjeg mitarenja i izbjegavaju se pera koja bi mogla krvariti. Uz primjenu vitamina za mitarenje kao dodatak hrani, svježe hrane poput voća (posebno agruma) Vašim će se pticama kroz neko vrijeme (slijedeće mitarenje) ponovno oporaviti i izrasti perje.
OZNAKE: