Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam 2 crvenouhe kornjače, uzela sam ih još kao male, prije 7 godina, sada su već dosta velike. Za sada su u akvariju dimenzija 55x35x30 cm, kornjače su otprilike 20 - 25 cm dužine. Zanima me kakav akvarij da im napravim, uredim i zanima me također hoće li one još rasti i koliko? Hvala unaprijed, Maja

O: Crvenouha kornjača ili Trachemys scripta elegans je najčešća kornjača koja se drži kao kućni ljubimac. Ženke postignu veličinu carapaxa (oklopa) do 35 cm, dok su mužjaci nešto manji, do 30 cm dužine. Ova vrsta kornjače originalno potječe iz Sjeverne Amerike.

Međutim, danas se mogu naći i u Europskim vodama, vjerojatno iz razloga što ih vlasnici tamo puštaju. Na žalost, ovakva nepromišljenost vlasnika ugrožava barsku kornjaču (Emys orbicularis), jedinu vodenu vrstu u našem području. Crvenouhe kornjače vole uživati na svjetlu i suncu. U zatočeništvu ova vrsta kornjače doživi starost oko 40 godina.

Svakako smjestite svoje ljubimice u veći terarij. Terarij mora biti dovoljno velik kako bi kornjače mogle nesmetano se kretati i plivati, jer u protivnom dolazi do slabosti i atrofije muskulature. Jedna kornjača bi trebala biti smještena u akvarij oko 120 litara. Dno akvarija možete prekriti i šljunkom, a svakako mora postojati i kopneni dio gdje će se kornjača sunčati. Temperatura vode mora iznositi 25-26°C, koju ćete postići pomoću specijalnih grijača. Temperatura je važna jer stimulira i imunološki sustav. Osim grijača važno je osvijetljenje, a osobito UV spektar, pomoću kojeg se sintetizira vitamin D koji sudjeluje u metabolizmu i transportu kalcija u organizmu kornjače. U protivnome dolazi do problema s oklopom. Savjetujem Vam da smjestite i adekvatan filter, kako bi voda što duža ostajala čista, što više jer su kornjače poznate kao veliki onečiščivaći vode. Možete koristiti i sredstva za dekloriranje vode, jer kalcij iritira kožu i oči.

Obratite pozornost i na prehranu koja mora osim gotovih račića i briketića sadržavati meso (piletinu, govedinu, goveđe jetrice, ribu itd.), te voće i povrće. Svakako koristite i mineralne blokove s kalcijem i vitaminima B kompleksa, te vitaminske dodatke, a kao izvor kalcija možete koristiti i sipinu kost.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava