Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam ženkicu westija staru gotovo 3 mjeseca.Veterinar mi je rekao da do drugog cijepljenja nije poželjno da bude puno vani zbog drugih pasa, a idealno bi bilo i do trećeg cijepljenja (koje je njoj 25.10.). Kod nas je oko mjesec dana i kako nismo izlazili vani učila sam je da nuždu radi doma na tacnu (novina nije išla jer je od nje radila konfete). Sada smo pomalo počeli izlaziti vani i vodimo je nakon svakog jela (barem 3 puta dnevno). Doma je naučila malu nuždu obavljati na tacnu, ali veliku nuždu nikako ne prepoznaje i radi je gdje god stigne. Sada kada je barem djelomično shvatila da treba ići na tacnu, počeli smo ići vani i ne znam kako da je naučim na obavljanje nužde na travi.

Naime, do sada je svaki put kada bi učinila na tacnu dobila pseći bombon pa ne znam da li ću je zbuniti kada je vičem na tacnu (a do sada smo je nagrađivali) i vučem van.

Koji je najbezboljniji način za ovaj prijelaz? Ne znam da li sam napravila grešku učeći je doma. Da li da je vičem kada ide na tacnu ili koja bi uopće trebala biti kazna? Veliku nuždu mislim da uopće ne prepoznaje pa je nekad uspijem skužiti i izvući vani, ali često niti ne primjetim da je to obavila. Koliko je uopće normalan period da se štene nauči na nuždu? Neki moji prijatelji kažu da su njihovi psi to naučili za par dana, a ja svoju učim već mjesec dana i pomaci su minimalni. Da li je to normalno? Možda utjecaja ima i to što smo je dobili jako malu (sa 6 tjedana).

Hvala, Marina

O: Zbog objektivne mogućnosti da se štene zarazi nekom od vrlo teških zaraznih psećih bolesti, Vaš veterinar je bio u pravu kada vas je upozorio da ga ne izvodite na površine kojim šetaju drugi psi. Cijepljenim psima je potreban određeni period da stvore vlastita antitijela, a samo Vam veterinar, već prema shemi vakcinacije koju provodi kod Vašeg psića, može dati uputu kad je izlazak za njega siguran.

Problem koji se javio oko vršenja nužde riješit ćete uz malo strpljenja i nekoliko trikova.

Sva mjesta u stanu na kojima je vaš pas vršio nuždu trebate dobro oprati te nanijeti miris koji odbija pse (npr. Get off spray, Karlie Perfect care spray- ujedno čiste i odbijaju mirisom. Sprejevi različitih proizvođača - npr. Gimborn, Trixie - odbijaju mirisom). Sljedeći korak je da posudu u kojoj je pas već vršio nuždu poprskate privlačnim mirisom (npr. Gimborn stubenrein ili Beaphar stubenrein-trainer).

Svakog dana ćete pomicati tu posudu 1-2 metra prema izlaznim vratima vašeg stana. Na kraju će posuda završiti pred vratima. Put do livade ćete brzo savladati.

Nemojte zaboraviti svaki put pohvaliti i nagraditi poslasticom vašeg "đaka" kad uspješno savlada gradivo.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava