Tumor kod tigrice i rizici od anestezije pri operativnom zahvatu
4.Nov.10. Objavio DRAGICA NEMEŠ, DR. MED. VET.
Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Ukoliko je veterinar ustanovio da tigrica na leđima ima izraslinu u obliku dobroćudnog tumora (veličine bobice grožđa), koliko je pametno istu izraslinu ukloniti operativno? Naveli su mi da tigrica ima jako mali postotak šanse da se probudi nakon anestezije. |
Razlikuju se dobroćudni - benigni tumori i zloćudni - maligni tumori. Dobroćudni tumori se sporo razvijaju, ne metastaziraju (ne šire se po tijelu), niti recidiviraju (nakon kirurškog odstranjenja više se ne pojavljuju), dok se maligni recidiviraju i metastaziraju. Tumori se mogu pojaviti na različitim tkivima te se nazivaju prema vrsti tkiva od kojeg su građeni.
U papigica tigrica držanih u zatočeništvu česta je pojava tumora. U papigica se najčešće u potkožju pojavljuje dobroćudni tumor lipom. Lipomi imaju čvorast ili kuglast vanjski oblik, dosižu različite veličine, uglavnom su tvrde konzistencije, dobro ograničene od okoline i obavijene vezivnotkivnom čahurom a građene od zrelih masnih stanica.
Javljanje tumora u tigrica vezano je sa pretilošću, hipotireoidizmom i genetskim faktorima. Iako mogu biti gotovo neuočljivi, često narastu do takvih veličina koje ograničavaju kretanje, a u svom središtu nekrotiziraju i ulceriraju(prelaze u čir).
Nema točnih podataka izraženih u postocima o mogućem preživljavanju nakon primjene anestezije kod tigrica, vjerojatno iz razloga što je veća vjerojatnost da će ljubimac duže živjeti s određenom bolesti, nego što je mogućnost da će preživjeti stres i anesteziju.
Najčešće nuspojave kod anestezije kod papiga su poremećaji u disanju i normalnoj funkciji dišnih prohoda, zastoj srca te povišen krvni tlak.
OZNAKE: