Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P:  Moja papiga tigrica voli jesti salvete. Zanima me je li to za nju zdravo i da li se može možda otrovati od toga. Salvete se nalaze kao podloga u krletci. Obožava ih jesti kada se pokrije da spava ali ne pojede veliku količinu. Molim vas, brzo mi odgovorite, Valentina

O:  Za pravilnu prehranu tigrice, uravnotežen odnos hranjivih tvari mora biti progutan, probavljen i apsorbiran u tijelo. Hrana za tigrice sastavljena je od različitih sastojaka koji su građeni od hranjivih tvari. U prehrani tigrica 6 je glavnih kategorija hranjivih tvari: voda, proteini, ugljikohidrati, minerali i vitamini.

Kako su salvete sastavom celuloza (osim onih u boji ili sa slikama koje sadrže i akrilne, umjetne boje), nekoliko riječi o celulozi.

Celuloza je strukturalni ugljikohidrat a obično se naziva sirova vlaknina. Glavni je sastojak u tvrdoj ovojnici stanica biljaka. Linearni je polisaharid sa mnogo pojedinačnih jedinica glukoze. Za razliku od škroba, celuloza nije izvor energije u ptica a smatra se i netopljivom tvari. Razlog zašto ptice ne mogu probaviti celulozu je zbog toga što se dugi lanci glukoze ne mogu razdvojiti tijekom probavljanja jer pticama nedostaje enzima celulaze.

Ovaj enzim "oslobađa" glukozu koja se tada može apsorbirati u organizam. Ne postoji vrsta kralješnjaka koja direktno probavlja celulozu (pa tako niti ljudi). No zato se koristi u drvoj industriji, industriji papira, odjeće. Važno je napomenuti da, iako se celuloza ne može iskoristiti kao trenutni izvor energije za organizam ptice, adekvatna količina celuloze je potrebna za normaliziranje prolaska hrane kroz probavni sustav ptice. Preporučeni dnevni unos sirove vlaknine (celuloze) u prehrani tigrice je 7%.

U prehrani tigrice primarni izvor energije su ugljikohidrati (osim njih lipidi i neki proteini). Ovi ugljikohidrati većinom su škrobni a prisutni su u središtu sjemenke. Naime, prilikom hranjenja, u tigrica se primjećuje kako one ljušte svaku sjemenku. Dakle i prirodno odbacuju onaj neprobavljivi dio u prehrani. Sjemenke se općenito dijele u dvije kategorije: one bogate mastima i bogate škrobom. Škrobne su najčešće.

Povezanost ugljikohidrata u prehrani i bolesti je trostruka. Ugljikohidrati (škrob, šećeri i celuloza) mogu biti deficitarni u prehrani. Ugljikohidrati mogu biti neravnomjerno metabolizirani zbog nedostatka nekih vitamina, prevelike količine neprobavljive vlaknate hrane, mehaničke interferencije u probavi ili bolesti gušterače što ima utjecaja na procese probave. I posljednje, mogu uzrokovati bolesti zbog prevelike količine u odnosu na druge esencijalne hranjive tvari. Prehrana bogata vlakninom često je deficitarna u hranjivim tvarima a ujedno i remeti funkciju voljke.

Dakle, iako neprobavljiva tvar za tigrice, celuloza je potrebna za normalno funkcioniranje pokreta crijeva. No treba uzeti u obzir da tigrica dnevno unese redovitom prehranom određenu količinu celuloze, a u suvišku predstavlja problem (neadekvatna apsorpcija i omjer dnevno potrebno unesenih hranjivih tvari, pa čak i začep), stoga Vam savjetujem da izbjegavajte salvete kao podlogu za krletku i izvor celuloze. U Pet centrima možete pronaći širok izbor stelja za ptice koje na tržište dolaze u obliku zrnatih stelja od kukuruzovine ili drveta (tzv. strugotine), piljevine i mineraliziranog pijeska.

Najčešće se kao stelja koristi mineralizirani pijesak, budući da se gruda - što bitno olakšava čišćenje krletki - a ujedno je važan za probavu ptica koje i u prirodi gutaju sitne kamenčiće da bi u voljki (dio jednjaka u kojem počinje probava kod ptica) lakše usitnile sjemenje kojim se hrane. A kako ste naveli da se voli pokrivati salvetom, možete joj ponuditi materijale za pravljenje gnijezda koje su posebno formulirane i neškodljive za životinje.

Pozivam Vas da posjetite naše Pet centre te sa našim veterinarima pronađete ono najbolje za Vašu tigricu.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava