Svrbež i češanje uha u psa
21.Sep.10. Objavio DRAGAN VEŠOVIĆ, DR. VET. MED.

Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Interesira me zašto se moj pas češe po uhu, a 2 puta sam bio na pregledu kod različitih veterinara i koristili smo Otonazol kapi za uši. Kod pregleda nije ustanovljena upala uha, a pas se nakon uporabe kapi i dalje češe i cvili. Što bi mogao biti uzrok svrbežu? Snježana |
Upala vanjskog slušnog kanala (otitis externa) je najčešća bolest pasa i mačaka, a mogu je uzrokovati svi uzroci koji uvjetuju razvoj ekzema ili dermatitisa. Kod dugouhih pasa često se rastvara cerumen i draži kutanu prevlaku vanjskog slušnog kanala. Kod kupiranih pasa prašina i vlaga imaju posebnu ulogu.
Uzrok upale vanjskog slušnog kanala mogu biti i strana tijela kao što su klasić od trave ili divlji ječam. Upala vanjskog slušnog kanala može biti uzrokovana bakterijama, gljivicama i parazitima. Klinički se bolest manifestira tako da životinja češe uške, trese glavom i drži glavu nakoso, tako da oboljelo uho leži niže.
U akutnim slučajevima vanjski slušni kanal je otečen, zažaren i osjetljiv, te prekriven gnojnim ili seroznim eksudatom. Ponekad iz uha može izlaziti gnoj, a dlake su na dnu uške slijepljene (otoreja). U kroničnim slučajevima nađe se crno smeđa i smrdljiva, ceruminozna masa.
Problemi s uhom i češanje može se "reflektirati" i kao posljedica mnogih drugih problema, kao što su problemi s analnim žlijezdama, alergije, paraziti,...
Od alergija se mogu izdvojiti alergiju na hranu, lijekove, pelud,...
Od parazita se najčešće pojavljuju ušni šugarci - Otodectes cynotis. Oni uzrokuju stvaranje crnog mrvičastog sadržaja u ušnoj šupljini, kliničku sliku sličnu onoj koju Vi navodite te zbog toga što stvaraju uvjete za naseljavanje bakterija ili gljivica, pogoduju nastanku upale sa svim pratećim simptomima (crvenilo, otečenje, osjetljivost, bolnost, poremećaj u normalnoj funkciji).
Prije bilo kakve terapije potrebno je točno utvrditi o čemu je riječ te u skladu s dijagnozom odrediti najprikladniji izbor i metodu liječenja.
Stoga Vam savjetujem da odvedete svog ljubimca veterinaru ili na Klinike za unutrašnje bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, gdje će stručno osoblje biti u mogućnosti postaviti dijagnozu te Vas dalje u tom smjeru savjetovati.
Također, u svrhu prevencije i osiguranja zdravlja i higijene uške i slušnog kanala potrebno je redovito kontrolirati stanje istih te, prema potrebi, čistiti ih. U tu svrhu najčešće se koriste preparati prilagođeni za tu namjenu, kao što su Otifree od Vetoquinola, te tekućinu za čišćenje uši od Beaphara. Također, i prije bilo koje administracije lijekova, potrebno je ušku i vanjski slušni kanal očistiti otopinom za čišćenje uha.
OZNAKE: