Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Ima štenca bišona, i do prije neki dan nije bilo nikakvih problema s šetnjom na povodcu. U jednoj šetnji kao da se pas preplašio i od onda se više ne želi niti pomaknuti s mjesta kada je na povodcu. Kako riješiti taj strah?
Hvala, Nenad.

O: Osjećaj poput straha obrambeni je mehanizam u pasa. Strah može biti iracionalan i racionalan. Fobija je izraženi trajni strah, najčešće prekomjeran ili neopravdan, a pojavljuje se u vezi očekivanja specifičnog objekta, osobe ili situacije (često je to grmljavina ili pucnjava, zatim strah od visine ili sl).

Racionalni strah psi razvijaju po negativnom iskustvu (npr. strah od veterinarske ambulante, jedinki iste ili drugih vrsta, strah od štapa...).

Bilo bi dobro kada biste uspjeli otkriti što je u šetnji zastrašilo Vašeg psića.

Mogao bi to biti i strah od drugih pasa. U tom slučaju se vrlo često pas u šetnji "ukoči". Ako ne može izbjeći neugodan susret, pas postaje agresivan što obično ima za posljedicu da oba vlasnika nastoje odmicanjem izbjeći sukob. Pas koji je uspio na ovaj način razriješiti situaciju, usvojit će je kao obrazac ponašanja.

Učenje psa da hoda na povodniku započnite iz početka. Odaberite mjesto gdje mu ništa neće odvraćati pažnju. To može biti Vaš stan, vrt ili ograđeno dvorište. Prva vježba neka bude kratka, svega nekoliko koraka prema naprijed. Ponovite je dva puta dnevno, povećavajući vrijeme i udaljenost. Trebali bi nastojati da Vaš pas prestane povezivati uzicu s neugodnim iskustvom tako da ga vežete uz nešto pozitivno (poslastica, riječ, milovanje), s tim da se nagrada ne daje kada pas pokazuje strah.

Trebali biste svakodnevno ponavljati i osnovne vježbe poslušnosti kao što su "dođi!", "sjedni!" i "čekaj!" čime ćete dodatno učvrstiti Vaš odnos, povjerenje i naravno naučeno gradivo.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava