Odgovara:
Dino Karakaš, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Molim vas da mi po vašem sudu navedete što i kako je najbolje za njemačkog ovčara mayestozo, s obzirom na urođene slabosti te vrste pasa. Štene ima 2 mjeseca.
Koju hranu i vitaminsko-mineralne dodatke prehrani biste preporučili? Kako se najkvalitetnije provodi zaštita od parazita, kakvu ogrlicu i igračku odabrati, kako ga smjestiti u auto za vrijeme putovanja, te kako je najbolje namjestiti kućicu za pse za ovu pasminu.
vrlo zahvalan
g. Horvat

O: Postavili ste jako puno pitanja, no pokušat ću Vam odgovoriti na način da dobijete što potpuniju informaciju.

Za prehranu Vam savjetujem odabir što je moguće kvalitetnije hrane, kako biste svom psu osigurali optimalan unos svih potrebnih hranjivih tvari, te smanjili ili čak eliminirali potrebu za uzimanjem dodatnih vitaminsko mineralnih pripravaka. Pokušajte svom psu ponuditi više raznih opcija, dok ne pronađete hranu koja će mu odgovarati (da je želi jesti, stolica mu je normalna, dlaka sjajna itd.). Kupite manje pakiranje odabrane hrane, dok ne vidite odgovara li potrebama Vašeg psa.

Vaše štene u dobi od 2 mj trebalo je već jednom biti cijepljeno protiv psećih zaraznih bolesti. Ako jest, sljedeće docjepljivanje treba obaviti minimalno tri tjedna nakon prethodnog te nakon toga protiv bjesnoće - kada će pas ujedno biti i čipiran.

Poželjno je psa osloboditi (čistiti) od crijevnih nametnika upotrebom: Verpanyl tableta, Drontal puppy ili Banminth paste. Prije svakog cijepjenja preporučuje se očistiti psa od crijevnih nametnika.

Zaštita od kožnih nametnika (buhe, krpelji i ostali vanjski paraziti) moguća je uporabom Frontline ili Advantix sprejeva i ampula, te preparatom Stronghold. Izbor najprikladnijeg preparata ovisi o nizu faktora, te detaljnije informacije možete dobiti u našim veterinarskim ljekarnama nakon što izložite specifične potrebe Vašeg psa.

Svom psu osigurajte neku igračku kojom će se pas zabavljati pogotovo u periodu kada ostaje sam. U protivnom mogao bi stradati Vaš namještaj. S obzirom na veličinu pasmine, za Vašeg bih psa preporučio igračku od tvrde gume i pamučni potezač s čvorovima. Kroz igru, štenad razvija niz fizičkih sposobnosti, uči kontrolirati silu, uči kako pokazati toleranciju i svladati agresiju, što sve pridonosi boljem odgoju i odnosu s vlasnikom.

Psa možete voziti u automobilu na više načina, s tim da postoji period privikavanja na vožnju i ulazak u vozilo. U početku to mora proči u igri i s nagradom. Dok je još štene možete ga prevoziti u transporteru, a kasnije ili na stražnjem sjedalu - koje možete zaštititi gumiranom presvlakom a psa obavezno vezati siguronosnim pojasom - ili u prtljažnom prostoru, pri čemu taj prostor, ako se radi o karavanskoj inačici automobila,  trebate odvojiti  tvrdom ili mekom zaštitnom pregradom. Pas nikako ne bi smio biti slobodan u automobilu za vrijeme vožnje jer bi tako ugrozio vašu i svoju sigurnost, te sigurnost ostalih sudionika u prometu.

Bilo da vaš pas boravi u kući ili na dvorištu morate mu osigurati njegov kutak za mir i san. Ležaj mora biti odgovarajućih dimenzija s obzirom na veličinu psa. Izbor ležaja je velik: od pletenih i plastičnih košara s ogovarajučim jastucima do širokog izbora krevetića svih oblika i dezena, s podstavama i madracima ili bez njih. Ako ste odlučili da će vaš pas boraviti na dvorištu trebate mu osigurati kućicu (drvenu ili od nekog drugog materijala) koja mora biti odignuta od poda i po mogućnosti postavljena u zavjetrini (npr. ispod stabla ili uz kuću ispod krova i sl.),  tj. na mjestu koje će u zimskim mjesecima pružiti dodatnu zaštitu od vlage i niske temperature, a ljeti pak osigurati hladovinu. U kućicu treba obavezno staviti prostirku, zimi deblju, da psu bude ugodnije te zaštititi ulaz u kućicu.

Dlaka i koža vašeg psa zahtjeva redovitu njegu, četkanje i kupanje. Poželjno je psa očetkati prije kupanja kako bi uklonili otpalu dlaku, za što je idealna kombinacija gumene rukavice i metalne četke. Za kupanje u ovoj dobi potrebno je koristiti šampon za štence, te ih je s takvim šamponom preporučljivo kupati max. do 5-6 puta godišnje. Za učestalije kupanje poželjno je koristiti medicinske šampone koji ne isušuju kožu već je održavaju vlažnom.

Ukoliko Vam je ovo prvi ljubimac preporučio bih Vam priručnik o odgoju, držanju i školovanju pasa autori Dr Fogle i Dr Bauer gdje će te pronaći puno korisnih informacija. Uvijek se za detaljniji savjet možete obratiti meni ili kolegama u ljekarnama Pet centra.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava