Skraćivanje kljuna
20.Feb.07. Objavio DINO KARAKAŠ, DR.VET.MED.
Odgovara:
Dino Karakaš, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Moja dvoipolgodišnja tigrica, inače zdrava i vesela, komunikativna, pomalo priča, ima prerašten kljun. Naime, od kada sam je donijela doma, a to je bilo prije 2,5 godine, nikada nije koristila sipinu kost da bi održavala svoj kljunić. Danas sam primjetila da je jako dug i da ne može jesti. Molim vas da mi odgovorite, što mogu učiniti da joj pomognem. Unaprijed hvala, s poštovanjem, Mihaela. O: Ptičji kljun je ptici produžena ruka. Služi im za obranu, borbu, hranjenje, pravljenje gnijezda i sl. Posebno se papige znaju fantastično služiti svojim kljunom. |
Kao i kod sisavaca, kljun se sastoji od gornje vilice (maxilla) i donje vilice (mandibula). Kljun papige neprestano raste, papige koje svakodnevno imaju priliku grickati grančice, sipinu kost i slično, kljun troše pa nema potrebe za njegovom korekcijom.
Ukoliko papiga ne troši svoj kljun, iz bilo kojeg razloga, potrebno je izvršiti korekciju, jer kljun može toliko prerasti da je papiga u nemogućnosti uzimati hranu.
Postupak skraćivanja kljuna je bezbolan kao i skraćivanje nokta. Kod korigiranja kljuna treba biti oprezan jer nestručnim skraćivanjem može se oštetiti kljun (dolazi do puknuća) ili se kljun previše skrati što dovodi do krvarenja, bolno je i predstavlja problem, jer papiga s takvim kljunom nije u mogućnosti uzimati hranu. Korekcija kljuna može se izvršiti klještima ili rotirajućim brusnim kamenom.
Svakako bih vam preporučio da ovaj zahvat povjerite veterinaru.
OZNAKE: