Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam dražesnu papigicu oko 15 godina, uvijek je bila živahna i vesela, ali u posljednjih mjesec dana je nakostriješena, stalno se zavlači u majicu i spava po 3-4 sata, ne može letjeti, odmah padne na pod i počne jako teško disati, kiše, ali joj nosnice nisu morke. Dobro jede i pije vode, izmet joj je recimo normalan, no zamijetila sam da u donjem dijelu trbuha ima veliko zadebljanje, kao da ima jaje... već je i prije snijela 2 puta, bez mužjaka, i čini mi se da zbog tog trbuha ne može ni letjeti ni okrenuti se na prečkici.
Što da radim, molim vas pomagajte! Sanja

O: Prisutnost znakova bolesti u ptica ponekad se naziva i "sindrom bolesne ptice". Naime, mnoge bolesti ptica uzrokuju iste klinički vidljive znakove, a do vremena kada ptica pokaže da nešto nije u redu ona je ozbiljno bolesna.

Instinktivno, s obzirom da su plijen predatorima u prirodi, papigice skrivaju znakove bolesti. Predatori traže znakove bolesti ili slabosti u lovine tako da se lovina mora činiti zdravom u borbi za preživljavanje. Do vremena kada pokazuju znakove bolesti, u mnogim slučajevima ptice postaju toliko slabe da se više ne mogu sakrivati. Na ovom stupnju, naročito ptice manje veličine, imaju vrlo malo energetskih rezervi, kada i samo diranje i manipulacija može dovesti do šoka i uginuća. Stoga je od izuzetne važnosti za vlasnike ptica da što prije uoče eventualne nepravilnosti i potraže pomoć na vrijeme.

Slabost, otežano disanje, krvarenje, ozljede, kolaps, napadi ili drugi znakovi središnjeg živčanog sustava su osobito opasne situacije i potrebno je hitno potražiti pomoć veterinara.

Napuhnutost perja, snuždenost, su glavni pokazatelji bolesnog stanja kod ptica. No treba spomenuti i niz drugih: znakovi bolesti karakterizirani promjenama u općem izgledu ili stanju papigice - skvrčenost, sjedenje nisko na prečki, sjedenje na dnu krletke, glava stavljena pod krilo i stajanje na dvije noge, našušureno perje, slabost, gubitak ravnoteže ...

Zatim, promjene u ponašanju i općem stavu - inaktivnost, smanjena ili promjene u vokalizaciji ili pjevanju, spuštena krila, napadaji, prekomjerno spavanje, slab odgovor na stimulanse iz okoline, promjene u osobnosti (npr. više agresivniji, više potišten ...), pojačani ili smanjeni apetit ili pijenje, povraćanje ili regurgitacija, otežano defeciranje, začep, zaostajanje jajeta, proljev, otečenje u području voljke, gubitak tjelesne težine, iscjedak iz ustiju ....

Neke ptice od samog početka imaju problema sa lijeganjem jajeta dok druge godinama nemaju problema. No, u oba slučaja reproduktivni problemi mogu dovesti do zaostajanja jajeta, puknuća jajovoda, peritonitisa i posljedičnog uginuća. Zaostajanje jajeta događa se kada jaje ne prolazi reproduktivni trakt normalnim razvojem. Osim zaostajanja jajeta, u ptica se javlja i distokija koja predstavlja zaostajanje jajeta zbog obstrukcije. Oba slučaja su česta, i vrlo često, mogu se spriječiti. Ako se stanje na vrijeme dijagnosticira i terapira, ishod je uspješan, no ako se stanje dulje vremena ne liječi, mogu uslijediti komplikacije i uginuće, a naročito ako se radi o ptici manje veličine. Uzroci ovoj pojavi mogu biti: nedostatna aktivnost, nedovoljno sunca, pretilost, nedostatna prehrana ... Osobiti rizik snose starije ptice. Klinički znakovi uključuju nedostatak apetita, potištenost, grčeve u trbuhu, sjedenje našušureno na dnu krletke, neke imaju proljev, dok druge začep, jer se jaje upliće u normalnan tijek probave. Ako jaje pritišće na živce koji inerviraju noge, može se javiti paraliza.

Ako postoji sumnja na zaostajanje jajeta, treba hitno potražiti pomoć veterinara. Naime, znakovi bolesti koji prate zaostajanje jajeta također se vide i kod drugih bolesti ptica tako da je dijagnostički pregled neophodan za postavljanje točne dijagnoze.

Iz svega iznesenoga, stoji kako je ipak problem kompleksan, te bih Vam savjetovala da posjetite najbližeg veterinara. Ako ste u mogućnosti, posjetite ambulantu za ptice kućne ljubimce na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava