Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Kupila sam jednu pajčolanku i trebam vaše savjete jer nikad do sada nisam imala ribicu. U okrugloj kugli je od 5 litara, dno je pokriveno šljunkom i ima dvije umjetne biljke. Hranimo ju jednom dnevno sa TetraFinom, vodu mijenjamo svaka 3 dana i ribica pliva po dnu akvarija. Molimo vas nekoliko savjeta (ili kritika) kako bi Bo imala što ugodniji i duži zivot! Hvala!
Pozdrav, Martina

O: Pajčolanka pripada skupini hladnovodnih ribica što znači da joj odgovara temperatura vode od 20 do 25 C.

Takvim ribicama nije potreban grijač za vodu, ali je važno da je temperatura vode što ujednačenija.Voda koju zamjenjujete u akvariju trebala bi biti odstajala (najbolje preko noći), tako da se postigne očekivana sobna temperatura. Posuda u kojoj držite vodu trebala bi biti otvorena kako bi ispario klor koji je štetan za ribice. Za pripremu vode možete koristiti preparate koji vežu klor i teške metale, a isto tako umanjuju stres kod ribica.To su npr. Aquatan (Sera) ili Aquasafe (Tetra).

Pajčolankama odgovara voda bogata kisikom. Akvarijska se voda dodatno obogaćuje kisikom posebnim pumpicama za zrak. U dućanima Pet centra možete naći različite modele.

Hrana kojom hranite vašu ribicu odličan je izbor. Svakako pripazite da ju hranite umjereno, tj. onoliko koliko može pojesti za nekoliko minuta. Tako ćete izbjeći prehranjivanje, a i nepotrebno zamućivanje i onećišćenje vode. Za akvarijske ribice postoje i poslastice. Ponudite joj npr. Tetrafin freshdelica koji je ujedno zdrav dodatak prehrani.

Akvarij nemojte držati na direktnom sunčevom svjetlu kako se u njemu ne bi razvijale alge. Ribicama je potrebno osigurati dnevni ritam tako da imaju otprilike 12h "dan", a 12h "noć". To je važno, jer im tako osiguravate uvjete kakve bi imale u prirodi. Tada im se metabolizam usporava i one se odmaraju.

Što se tiče eventualnih oboljenja, možete se voditi općenitim pravilom da ćete uspješnije liječiti bolest što ranije počnete s terapijom. Promatrajući svakodnevno svoju ribicu lako ćete uočiti sve promjene te potražiti pomoć veterinara.

OZNAKE:

Alge u akvariju

Prethodna objava

Promjene kod barbusa

Sljedeća objava