Rozenkolis - kako ga navesti u krletku?
29.Mar.08. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Nedavno sam nabavila papigicu rosenkolis. Jako je dobra, nije plašljiva, uspješno se prilagođava. Problem je u tome što je nikako ne mogu vratiti u krletku nakon što je pustim. Ispočetka bi ušla u krletku jesti i ja bih je tada zatvorila ali sada nema šanse, stoji na ulazu u krletku i čim se ustanem odleti da ni ne priđem krletki. Jedini način mi je da ju uhvatim i vratim u krletku, međutim meni se taj način ne sviđa. Jako je pametna i svaki moj način da je namamim unutra prokuži i neće da uđe ni pod koju cijenu. Šta da radim? Ne mogu je ostaviti da je stalno van krletke iz mnogo razloga. Molim Vas pomozite, ne želim je hvatati jer se bojim da će me tako doživljavati kao neprijatelja. Što mi je činiti? Hvala, Mirta |
O: Rozenkolisi su izuzetno aktivna, znatiželjna i zaigrana bića, a naročito kao kućni ljubimci, vole letjeti uokolo i istraživati okolinu u kojoj žive. Kako su izuzetno inteligentne ptice, razumljivo je da je shvatila izazove odlaska u krletku. Također, često se događa da same otvore vrata krletke u želji za izlaskom van. Ovo su ptice s karakterom i potrebno je dosta vremena da se pojedini vlasnici naviknu na tu činjenicu.
Postoji nekoliko načina na koji možete uvesti rozenkolisa u krletku.
Najsmirenije je za nju, ali i najuspješnije, gašenje svjetla u prostoriji gdje je smještena krletka. Tada joj možete prići, a da je dodatno ne prestrašite (ne vidi da joj prilazite) i na siguran način je možete vratiti u krletku.
Sljedeće, pomaže činjenica što se ptice vole "gnijezditi" pa bi se iz tog razloga trebala zadržavati u krletci kada se smrači. Imajte to na umu, ako je ne uhvatite u krletci kada pije vodu ili se hrani.
Zatim, ako Vam se čini da ne voli krletku, možete staviti njezinu omiljenu poslasticu u krletku i tada bi trebala s veseljem ući. S hranom postoje još neke mogućnosti: hranjenje uz otvorena vrata krletke ili pak uskraćivanje hrane kroz nekoliko sati. Kada postane gladna, ući će u krletku po hranu jer zna da se tamo hrana obično i nalazi. Instinktivno traži hranu, tako da ne brinite da će ostati gladna. Vodite jedino računa da joj osigurate dovoljno svježe vode dok je vani i, naravno, ostavite otvorena vrata krletke.
Zatim, možete je učiti na ulazak u krletku noseći je na prečki ili ruci. U početku koristite dulju prečku (najbolje onu iz krletke koja joj je poznata). Bitno je da se dovoljno umori, kako bi bila dovoljno voljna stati na prečku kojom biste je Vi tada prenijeli u krletku. Ovo je potrebno činiti izuzetno polako, najprije samo učenje na stajanje na prečki pa postepeno skraćivati duljinu prečke, sve dok će samostalno htjeti stati na Vaš prst ili ruku da je unesete u krletku.
Zatim, ako nikako ne želi u krletku, ne preostaje drugo nego da je rukom uzmete i stavite u nju. No, ovo činite na način manje stresan za nju, npr. bacite krpu ili sl. na nju i nježno je uhvatite. Ovo morate oprezno činiti jer imaju vrlo jaki kljun čiji ugriz boli. Također, kada sleti na neko prikladno mjesto možete je poklopiti krletkom čime je nećete dodatno plašiti.
Zatim, možete s krletkom otići u drugu sobu koja će joj zbog toga biti nepoznata a krletka poznata pa će s radošću ući u nju jer se tamo osjeća najsigurnijom.
Svaki put pticu vraćajte u kavez dok je dobre volje, prije nego se umori. Zadnje iskustvo van kaveza uvijek mora biti pozitivno.