Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Naš hrčak roborovski je nedavno dobio mlade i zanima nas zašto su neki mladunci svijetliji od drugih, tj. koja je razlika između crnih i sivih, a potječu od iste vrste. Da li je pametno zadržati nekoliko ženki, da li će se tući?
Hvala, Mario

O: Gen je osnovna jedinica nasljeđivanja, i dio je DNA molekule koji kontrolira određenu nasljednu osobinu, a sastoji se od dva alela koji se nalaze na homolognim kromosomima, a svaki homologni kromosom je naslijeđen od jednog roditelja.

Aleli mogu biti homozigotni - dva jednaka alela za jedno svojstvo i heterozigotni - dva različita alela za jedno svojstvo. Aleli mogu biti dominantni - to su oni koji prevladavaju i označavaju se velikim slovima abecede i recesivn i -potisnuti i označavaju se malim slovima abecede.

Kod nasljeđivanja su bitna dva pojma, a to su fenotip - sva fiziološka i morfološka svojstva organizma i genotip - sveukupno nasljeđe nekog organizma (svi geni).

Isto tako postoje i osnovni zakoni nasljeđivanja - Mendelovi zakoni:
1) Zakon o jednoličnosti F1 generacije koji govori da križanjem čiste linije jedinki, tj. homozigotnih roditelja nastaju potomci F1 generacije međusobno jednaki.
2) Zakon segregacije (odvajanja alela tijekom mejoze) u F2 generaciji. Omjeri pojedinih svojstava su konstantni. Kod monohibridnog križanja s dominacijom promatra se jedno svojstvo koje se nasljeđuje s time da imamo dva dominantna alela za jedno svojstvo i dva recesivna alela za isto svojstvo. U F1 generaciji će se pojaviti samo dominantna osobina, dok u F2 generaciji dolazi u omjeru 3:1 iz razloga što su se recesivni aleli uspjeli spojiti tijekom križanja.
3) Zakon nezavisnog nasljeđivanja govori o tome da se neka svojstva, koja se nasljeđuju odvojeno, kod križanja dvije jedinke raspoređuju slučajno, bez pravilnosti i zato kod dihibridnog križanja (pratimo dvije osobine) imamo 16 mogućih kombinacija alela.

Kao što iz priloženog možete vidjeti, boja se nasljeđuje prema drugom Mendelovom zakonu o nasljeđivanju.

Roborovski hrčak ima glavu i leđa smeđe boje, a obrve i trbuh su im bijele boje, ali postoje i druge varijante boja. Roborovski hrčci su društvene životinje i žive u skupinama, tako da možete ostaviti nekoliko ženki da žive u zajednici.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava