Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Oko 9 mjeseci imali smo nimfu, mlađeg mužjaka. Ove nedjelje ujutro ptici se naglo pogoršalo, primijetili smo da ima bijelo-zeleni proljev i često pokušava piti vode koja joj je nakon par sekundi izlazila nazad na usta. Ptica je bila mirnija nego prije i relativno slaba s tim da se još uvijek mogla kretati i penjati po krletci. Isto tako nešto joj nije bilo u redu s glasanjem; iako je prije bila dosta glasna tada je glas bio jako tih i promukao. Nakon nekoliko sati ptica je već bila mrtva i ukočena.
Molim Vas da nam barem približno odgovorite što je moglo ubiti našeg ljubimca u roku od samo nekoliko sati ??? Večer prije toga ptica se ponašala sasvim normalno i veselo, znamo samo da je tu večer pojela dosta bara.

Kako nam se naš ljubimac uvukao pod kožu rado bismo nabavili novu Nimfu, ali nas je strah da možda krletka i pribor nisu zaraženi nečim što je ubilo našu pticu? Molimo Vas savjet. Zahvaljujemo unaprijed na odgovoru,
tužni vlasnici

O: Papige u većini slučajeva pokazuju simptome bolesti kada je bolest već uznapredovala. Patologija ptica vrlo je širok pojam, pa je nerazdvojiva od ostalih kliničkih specijalnosti te same dijagnostike kao i terapije. Simptomi bolesti imaju vrlo veliki raspon, a najčešći su: nakostriješenost perja, nadutost, apatija, promijenjen izmet (proljev, začep), odbijanje hrane i vode, simptomi od strane živčanog sustava (nekoordinirane kretnje, paraliza) itd. Vrlo je važno, kada primjetimo i samo jedan jedini simptom, brzo reagirati. Najčešće bolesti koje se javljaju su kolibaciloze, salmoneloza, kokcidioza te infestacije šugarcima i grinjama, a dokazana je i velika sklonost neoplastičnim bolestima.

Salmoneloza je zarazna bolest od koje osim ptica oboljevaju druge životinje pa i čovjek. Postoje i salmonelne infekcije bez kliničkih manifestacija, pa takve ptice mogu biti kliconoše i na taj način širitelji infekcija. Salmoneloza je uzrokovana bakterijom Salmonelom, koja dolazi u nekoliko stotina sojeva. Izaziva proljev zelenkaste boje i neugodnog mirisa, mučninu, slabost, povraćanje, apatiju, a može se manifestirati i simptomima živčanog sustava. Slične simptome bolesti može uzrokovati i bakterija Escherichia coli (uzročnik kolibaciloze). Nakon postavljenje dijagnoze bolest se liječi antibioticima.

Kokcidioza je parazitarna bolest koju uzrokuju protozoe koje žive u stijenci crijeva. Ptice se liječe antibioticima (kokcidiostaticima), ali moguća je pojava kliconoša. Simptomi su slični onima kao kod salmoneloze i kolibaciloze, a pojavljuje se i krv u izmetu.

Kako ste naveli da je Vaša ptica imala problema i sa glasanjem, pisati ću Vam o bolesti koja je najšešći uzrok tome. Singamoza je parazitarna bolest koju uzrokuju valjkasti crvi Syngamus, a parazitiraju u dušniku i bronhijima. Bolest se očituje promjenama u glasanju (promukao glas, piskutav ili tih), a može se pojaviti iscjedak iz nosa, kihanje i anemija. Vrlo je česta bolest u ptica, a liječi se antihelminticima.

Osim navedenih bolesti, simptomi koje ste Vi naveli mogu biti i posljedica pogrešne hranidbe (nedovoljna opskrba hranjivim tvarima) ili neadekvatnog držanja hrane, pri čemu se najčešće pojavljuju gljivice, a uzročnici su Aspergiloze. Takva hrana može dovesti i do intoksikacije organizma. Prehranu treba prilagoditi papigi, izbjegavati masne sjemenke u hrani te prehranu koja je bazirana samo na sjemenkama, jer u protivnom dolazi do teških oštećenja unutrašnjih organa.

Kod pojave bolesti bez obzira na etiologiju, vrlo važnu ulogu ima higijena nastambe, same ptice, prehrana te stres kao jedan od najvažnijih karika u pojavi bolesti.

Relativno kratko vrijeme u kojem su se pojavili simptomi kod Vaše papige, govori o akutnom toku bolesti i to vrlo kratkom. Postoji i perakutan tok koji se odvija u svega nekoliko sati, ali bez klinički vidljivih simptoma.

Iz navedenog može se zaključiti da je vrlo teško odrediti uzrok uginuća Vaše papige. Ovo su samo smjernice koje bi mogle upućivati o čemu bi se moglo raditi. No, napominjem da se pravi razlog uginuća Vaše papige sa sigurnošću može utvrditi jedino razudbom (obdukcijom) koja se vrši na Veterinarskom fakultetu (Zavod za patologiju).

Pohvalno je da želite pružiti dom novoj ptičici te svakako prije nabave dezinficirajte nastambu.

U veterinarskim ljekarnama Pet centra možete kupiti dezinficijens pod nazivom Cetavlon, a za sve upute o korištenju možete se obratiti veterinarima.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava