Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Molim vas mi odgovorite na sljedeće pitanje: jučer sam stavila 2 odrasla hrčka mužjaka zajedno u kavez da vidim hoće li se družiti, ali oni su se počeli gristi i vijati. Jako sam se uplašila pa sam ih razdvojila pošto imam 2 kaveza. Danas sam vidjela ranu od ugriza na jednom hrčku, sve je krvavo ali se hrčak normalno ponaša. Ako je rana površinska hoće li mu biti dobro? Jako sam zabrinuta i molim vas hitan odgovor, Ana

O: Svaka rana, bez obzira na njenu dubinu, može biti opasna obzirom na njenu kontaminaciju mikroorganizmima koji s njom dolaze u dodir.

Posebno su nečiste ugrizne rane, jer na zubima i u slini životinja obitavaju brojni mikroorganizmi. Zdrava koža i sluznica prirodna su barijera ovim uzročnicima. Organizam sanira defekte na taj način da po zaustavljenom krvarenju počinje stvarati zaštitnu krastu pod kojom se tkivo regenerira. Oporavak može biti potpun ili se oštećeno tkivo zamjenjuje vezivom (ožiljak). Nečiste i inficirane rane su crvenih, otečenih rubova, bolne i temperirane. Proces zaraštavanja je usporen, a pojavljuje se gnoj. Namnoženi mikroorganizmi i njihovi toksini mogu ući u cirkulaciju i izazvati opću infekciju.

Svaku ranu bi trebalo isprati blagim antiseptikom za rane, okolinu očistiti (osušena krv, komadići kože i dlake) te ošišati dlaku oko rubova rane. Samu ranu ponekad je dobro zaštiti sterilnom kompresom, ali životinje je stalno pokušavaju skinuti te je njihova uporaba upitna.

Moja je preporuka da životinjicu što prije odvedete veterinaru koji će po obradi rane preporučiti daljnju terapiju.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava