Ranjena kornjačica
3.Aug.06. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Da li je moguće da mužjak kornjače grize ženku? Moja kornjača na vrhu oklopa kod vrata ima malu špicu i vrat mu se grebe i počeo je krvariti. Znate li šta da radim. Molim vas pomoć. O: Nije rijetka pojava za kornjače koje su dugo vremena živjele skladno (pa čak i godinama), da su počele gristi i napadati onu drugu. Najčešće mužjak počinje gristi ostale, no ima izuzetaka. |
Dok mlade i nezrele kornjače žive u harmoniji, od trenutka kad uđu u pubertet, njihova muškost dolazi na vidjelo, i ne samo da ostalima pokazuju tko je najbolji i najveći, već su grubi i prema izabranoj partnerici. U pravilu "borbe" počinju sa jednostavnim pokazivanjem samog sebe: svojevrsnim plesom oko drugih, zurenjem i sl. Isto čine i mužjaci koji pokušavaju osvojiti ženku. Ako ženka ne reagira i ne uzvraća udvaranje, mužjak počinje sa gurkanjem i griženjem. Ozljede su rijetke jer će napadnuta kornjačica oklop okrenuti prema napadaču ili će pobjeći i sakriti se. Ovakav način ponašanja dio je života kornjačica partnera. Mužjaci često grizu ženke po nogama i vratu kako bi ih doveli do uzbuđenja. Nezainteresirana ženka će uzvratiti udarac ili će pobjeći. S obzirom da su ženke veće od mužjaka lako ih izbace iz svog mjesta. Zainteresirana ženka će nakon faze sramežljivosti popustiti udvaranju mužjaka. Parenje kornjačica zahtijeva kompromis, ako ženka nije zainteresirana mužjak nikako neće imati uspjeha.
U prirodnim uvjetima, ako jedna kornjačica počne maltretirati drugu, ona slabija će s vremenom pobjeći i sakriti se. Inače, kornjačice nisu borbene životinje, a većina njihovih borbi rezultat je izazivanja i pokazivanja samog sebe. No, u zatočeništvu gdje su držane na malom prostoru, bez dobrih mjesta za skrivanje, veće i jače kornjačice će maltretirati manje i slabije, čak i dok ih ne ozlijede.
No, najčešći i najvažniji uzrok ugrizanja je premali prostor za život kornjačica. Stoga im je potrebno pružiti ili mnogo veći terarij ili držati samo jednu kornjačicu, osiguravati dovoljno hrane, mnogo biljaka, kamenja i sličnih mjesta za skrivanje, nešto za žvakanje (mrkva i slično povrće, sipinu kost), napraviti pregradu u terariju kako bi mogle biti odvojene, ograditi dio u kojem će moći boraviti vani, naročito u ljetnim mjesecima.
Kod ozlijeđene kornjačice procijenite stanje koliko je kornjačica teško ozlijeđena, da li joj je potrebna stručna pomoć veterinara. Svakako je odvojite od ostalih, te držite u vrlo čistom i grijanom okolišu (toplina joj pomaže da prije ozdravi s obzirom da njihov imunosni sustav bolje reagira na višim temperaturama). Ako je rana otvorena ili je oklop napuknuo držite kornjačicu izvan vode nekoliko noći (tijekom dana stavite je u vodu) u toplom terariju bez propuha. Isušivanje pomaže zacijeljivanju. Ako je ozljeda minimalna, stanje će se popraviti za dan-dva, no kompletno cijeljenje može potrajati tjednima.
OZNAKE: