Ptičja gripa
22.Oct.05. Objavio MR. LJILJANA VRHOVAC-UZUR, DR.VET.MED.
Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Zanima me na koji način i koliko često kontrolirate sada vrlo aktualnu mogućnost pojave ptičje gripe kod vaših ptica, te da li je vaše osoblje obučeno o simptomima i cijepljeno? Može li se dobiti potvrda da su ptice zdrave? Hvala, |
Ptičja gripa je akutna virusna zarazna bolest od koje oboljevaju domaća i divlja perad. Bolest izazivaju virusi influence tipa A H5N1 različitih antigenskih karakteristika.
Svim zaraznim bolestima zajedničko je da za njihov nastanak trebaju biti ispunjeni brojni uvjeti (uzročnik bolesti mora biti u određenoj količini, mora postojati izvor bolesti, biti osiguran put prijenosa, uzročnik mora ući u organizam, organizam mora biti osjetljiv). Virus se nalazi u probavnom traktu ptica, pa se izlučuje izmetom. Najčešći nosioci virusa su divlje ptice selice, stoga se druge ptice mogu inficirati samo u izravnom kontaktu sa živim inficiranim pticama.Virusi uzročnici gripe u ptica antigenski su drugačiji od onih koji kruže među ljudima.Ti ptičji virusi gripe u pravilu ne prelaze na ljude odnosno ne izazivaju oboljenje ljudi, ako se to i dogodi (spominje se da je potrebna pasaža preko svinja da bi se ljudi inficirali) nemaju sposobnost daljnjeg širenja među ljudima.
Najviše je pozornosti privukao virus ptičje gripe antigenske formule H5N1 prisutan već par godina u zemljama Dalekog Istoka. No moram naglasiti da je u tim zemljama oboljelo više milijuna ptica, što znači da tek kod tako velikog broja oboljelih ptica virus je prešao na ljude. Stoga za sada nema nikakve bojazni da bi se virus koji je izoliran na labudovima u Hrvatskoj mogao prenijeti na ljude (kod nas je nađen na samo šest labodova).
Aktivnosti vezane za spriječavanje i kontrolu unosa ove zaraze među pernate životinje u Hrvatskoj u domeni su naše veterinarske službe, koja stalno prati kretanje ptičje gripe u svijetu, te tome prilagođava uvjete i mjere u odnosu na međunarodni promet i uvoz pernatih životinja u našu zemlju.
Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodnog gospodarstva donijelo je Naredbu o zabrani uvoza u Hrvatsku i provoza peradi i proizvoda od peradi iz Rumunjske i Turske.
Pošto se utvdila prisutnost virusa ptičje gripe među uginulim labudovima u Hrvatskoj, formiran je Stožer za spriječavanje i suzbijenje zaraznih bolesti koji je donio odluku o eutanaziji sve domaće i divlje peradi na tom području u krugu od tri kilometra. Znači, kada se utvrdi zaraza na nekom području, Stožer donosi odluku već prema vrsti terena u krugu od koliko kilometara i na koji način će se vršiti suzbijanje virusa. Uzimaju se uzorci koji se šalju u Centar za Epizotije u Parizu, kako bi se utvrdila patogenost virusa.
Stoga potaknuti raznim upitima naših kupaca moram naglasiti da je besmisleno bilo kakvo ubijanje ili puštanje pernatih kućnih ljubimaca. Budući da kućno držane ptičice nisu navikle na samostalan život, za njih bi to bilo kobno. Kako vaši ljubimci žive u zatvorenom prostoru vašeg doma, ne postoji mogućnost da se zaraze virusom ptičje gripe i od njih ne prijeti nikakva opasnost. Stoga apeliramo na vlasnike pernatih kućnih ljubimaca da ih ne napuštaju, već samo osiguraju smještaj u zatvorenom prostoru i redovitu svakodnevnu njegu. Sve ptice prije nego se puste u prodaju u našim trgovinama, obavezno prolaze veterinarsko-inspekcijsku kontrolu, te se izdaje svjedodžba o zdravstvenom stanju životinja. Stoga su sve ptice u našim trgovinama potpuno zdrave, uzgojene u domaćim kontroliranim uzgojima i prema tome nema nikakvih bojazni da su one zaražene, a samim time isključena je i mogućnost širenja zaraze preko njih. Isto tako svakodnevno u našim trgovinama ptice i ostale životinje podvrgnute su redovitim pregledima naših veterinara u Pet centru.
Ipak, kako bismo isključili ikakvu mogućnost pojave zaraze u budućnosti, od 21. 10. 2005. zaustavljena je nabavka novih ptica, te ih nećemo više nabavljati sve do prestanka opasnosti. Dakle sve ptice koje se sada nalaze u prostorima Pet centar trgovina nabavljene su prije pojave bolesti u Hrvatskoj, drže se u zatvorenom prostoru i pod stalnom su paskom naših veterinara, te od njih pouzdano ne prijeti nikakva opasnost.
Svaka životinja kupljena u Pet centru oduvijek ima i veterinarsku svjedodzbu koja dokazuje zdravlje i kontrolirano porijeklo životinje. Dakle, to nije nikakva novost vezana uz aktualnu situaciju.
Također, naši veterinari uvijek su prisutni u trgovinama i educirali su cjelokupno osoblje Pet centra o svim mjerama opreza.
Nadam se da je to odgovor na Vaše pitanje i da smo otklonili sve Vaše bojazni.
OZNAKE: