Promjena boje perja tigrice / PBFD (ptičja virusna bolest kljuna i perja)
2.Jul.09. Objavio MARTINA KUZMANIĆ, DR. MED. VET.
Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka
P: Imam jedan problem pa sam se odlučila obratiti Vama. U ožujku sam kupila tigricu. Mlada, zeleno-žuta ženka. Doista se brinem o njoj. Prije dan ili dva primijetila sam nešto vrlo čudno. Naime, pri vrhu krila, perje joj je postalo smeđe. Danas sam primijetila da joj je i drugo krilo i rep pri vrhu posmeđilo. Nisam sigurna da li se radi o fazi mijenjanja perja pa je to samo trenutno ili je u pitanju neka bolest. Doista ne znam što činiti, da ju odvedem veterinaru? |
elemenata u ishrani (nepravilan odnos i količina vitamina, minerala i amino kiselina), dermatitisa ili upalnih stanja kože, starenja, upala jetre i virusnih bolesti poput PBFD (Psittacine Beak and Feather Disease - ptičja virusna bolest kljuna i perja).
Boja perja određena je količinom i prisutnošću pigmenata kao što su melanin (smeđe do crni pigment koji imaju i sisavci i koncentrira se na koži ili perju djelovanjem sunčevog svijetla posebno ljeti), karoten (žućkasti pigment kojeg stvaraju biljke, a ptice ga absorbiraju u crijevu prilikom probave svježe hrane), poorfirin (crveno-zeleni pigment koji se stvara u folikulu pera).
Navedenu bolest PBFD ili virusnu bolest kljuna i perja uzrokuje virus iz roda Circoviridae. Obolijevaju ptice, uglavnom razne vrste papiga. Obolijevaju mlađe ptice, a starije imaju blaže i prikrivine simptome i prenosioci su uzročnika.
Uzročnik napada jetru, mozak, imunološki sistem, javaljaju se sekundarne infekcije i oboljenja (bakterije, gljivice, paraziti), koja zakompliciraju već ionako loše zdravstveno stanje i dovode do uginuća.
Ptica gubi perje, mitari se dugo i jako, razvijaju se pera neuobičajenog izgleda, kljun je povećan i nepravilan, prisutna su oštećenja na kljunu i kandžicama, ptica gubi na težini i potištena je, perje može promjeniti boju.
Virus se prenosi kontaktom, inhalacijom ili udisanjem prašine koja se sastoji od izmeta, ostataka hrane i ostataka raspadnutih pera i stanica kože. Virus se također prenosi i putem zdjelica i pojilica, hranom i ljuskama jaja i slično.
Bolesna ptica se mora odvojiti od ostalih ,terapija i potpuno izlječenje kao i vakciniranje za sada nije uspješno.
Za detaljan pregled obratite se specijaliziranim ambulanatama za ptice (primjerice Veterinarski fakultet Zagreb, Zavod za bolesti ptica s klinikom).
OZNAKE: