Promjena boje izmeta papigice
18.Aug.07. Objavio DANIJELA BIBAN, DR.VET.MED.
Odgovara:
Danijela Biban, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam papigu - tigricu i učila sam promjene u izmetu. Bljedunjavo bijele boje je, pa me zanima čemu je to uzrok i da li da ga odvedem veterineru. O: Iscrpna anamneza (podaci koje veterinar uzima od vlasnika, a odnose se na dob, spol, prehrambene navike, uvjete držanja, simptome bolesti koje je primijetio) od velike je pomoći prilikom donošenja zaključka na koji način pomoći bolesnoj životinji. |
Budući ste mi naveli isključivo promjenu boje izmeta, pokušati ću Vas uputiti na neke od mogućih problema.
Zdrava ptica je vesela, živahna, lijepog i urednog perja, normalno uzima hranu i pije vodu.
Bolesna ptica je potištena, našušurenog perja, slabije (ili više) pije i jede, ima promjene na koži, perju ili pokljunici, a često se javlja promjena u izgledu i količini izmeta.
Izmet zdrave ptice može varirati u boji i konzistenciji s obzirom na količinu i vrstu hrane kojom se hrani. Zrnata hrana obojit će ga u tamno zeleno do crno.
Uz konzistentni (tvrđi) dio izmeta javlja se i tekući dio, a on potječe od urina. Količina urina povećava se kod ishrane bogatije voćem i povrćem.
Urati su kremasta izlučevina iz bubrega i najčešće su otopljeni u urinu ili pak dolaze kao ''omot'' oko izmeta.
Abnormalni izgled izmeta podrazumijeva promjenu u boji, konzistenciji (proljev) i količini (uglavnom smanjena).
Upala bubrega (nephritis) je česta pojava kod ptica. Uglavnom se javlja zbog nepravilne ishrane (previše bjelančevina u hrani), starosti, kamenaca, pogrešne terapije (predoziranje sulfonamidima). Bolest je karakterizirana neveselošću, apatijom, gubitkom apetita, bjelkastim izmetom i edemima. Liječi se antibioticima, promjenom ishrane (smanjiti udio bjelančevina i masti) i dodavanjem vitamina.
Giht (taloženje soli mokraćne kiseline ili uricosis) se javlja kao komplikacija upale bubrega. Zbog povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi, soli mokraćne kiseline se talože u zglobovima i trbušnoj šupljini. Bolest može biti nasljedna ili se javlja zbog grešaka u ishrani (previše bjelančevina).
Kod trbušnog (visceralnog) oblika bolesti glavni je simptom pojačana žeđ, dok se kod zglobnog oblika javljaju edemi (oticanje) zglobova, bolovi, šepanje i na kraju nepokretnost.
Bolest se liječi promjenom ishrane - smanjiti udio bjelančevina, a pojačati udio zelene hrane. Ponekad se preporučuju vitamini B-kompleksa i nesteroidni antireumatici.
S obzirom da Vaša tigrica ima promijenjenu boju izmeta, što ukazuje da je najvjerojatnije bolest u pitanju, savjetovala bih Vam da je odvedete na pregled u Ambulantu za ptice na Veterinarskom fakultetu, kako bi se postavila točna dijagnoza i temeljem nje adekvatna terapija.
OZNAKE: