Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Dobio sam na poklon preslatkog crnog patuljastog kunića, starog oko 3 mjeseca. Svu potrebnu opremu sam kupio u Pet centru. Bio je razigran sve do prije par dana no sada je nervozan i ljut. Ne želi obavljati nuždu u svojoj maloj rezidenciji koja mu je redovno čista već mu je gušt to obaviti van kad ga pustim po kući. Jučer i danas ima proljev, a jede sjeno, one granule i vitaminske štapiće. Što da napravim da mu dignem malo raspoloženje i smijem li ga okupati i kako. Čuo sam da ako ih se kupa kunići mogu uginuti. Unaprijed hvala, lijepo je da postoji nešto ovakvo za sve životinje tako da nijedna vrsta nije zakinuta.
Jasmin

O: Kunići obično sami izabiru mjesta gdje će obavljati nuždu. Na ta mjesta možete postaviti posude za obavljanje nužde tzv. WC, ispunjene steljom (piljevina ili "hoblovinje") ili pjeskom za kuniće. U takve posude možete staviti i sijena kako bi im one bile što privlačnije.

U kavez također postavite takvu posudu i to na mjesto koje smatrate da mu najviše odgovara. Posudice treba čistiti barem jedno dnevno, jer u protivnom - kako su kunići vrlo čiste životinje - izbjegavati će vršiti nuždu u njima. Ako je Vaš kunić prije redovno upotrebljavao mjesta za vršenje nužde u svome kavezu, najvjerojatnije ovim obavljenjem nužde na mjestima izvan kaveza želi obilježiti svoj teritorij i time Vam želi dati do znanja da taj teritorij pripada samo njemu. Posudice koje postavite na ta mjesta s vremenom uklonite, kako bi smanjili njihov broj i obavljanje nužde ograničili na što manje mjesta.

Upravo je probavni sustav najosjetljiviji dio organizma u kunića, stoga je pravilna prehrana izuzetno važna. Dužina crijeva im je nekoliko puta veća od dužine tijela. Mekana stolica najčešće je znak poremećaja probave. S obzirom da niste naveli kojom hranom hranite svoga ljubimca, navest ću Vam osnovne smjernice kako bi se trebao hraniti.

Ishrana bi se trebala sastojati od svježeg sijena, kvalitetne mješavine sjemenki, povrća, te voća u malim količinama.

Sijeno je vrlo važno za probavu i treba ga omogućiti u neograničenim količinama. Povrće mora biti raznovrsno, a oprezni morate biti sa salatom, koja sadrži veliku količinu oksalata što rezultira bubrežnim oboljenjima.

Voće treba davati u vrlo malim količinama, jer sadrži veliku koncentraciju ugljikohidrata, koji dovode do disbalansa crijevne mikroflore i probavnih poremećaja.

Vrlo je važno ne mijenjati često hranu i držati se ustaljenog režima prehrane.

U Pet Centru u ponudi imamo hranu za mlade kuniće koja je ujedno dodatno i vitaminizirana, Padovan Cuni Junior, no treba napomenuti da sjemenke nikako ne smiju biti jedini izvor hranjivih tvari.

Proljev se može javiti i uslijed različitih oboljenja, pa Vam svakako preporučujem da svoga ljubimca što prije odvedete svome veterinaru, kako bi spriječili dehidraciju, odnosno gubitak vode i elektrolita putem stolice.

Kako su kunići vrlo čiste životinje i večinu svoga vremena provode u čišćenju svoga krzna, kupanje se ne preporučuje. Povremeno možete koristiti šampone za suho pranje kako bi uklonili eventualne nečistoće. Kako se kunići linjaju svaka tri mjeseca, a svako sljedeće linjanje je sve izraženije, potrebno ga je redovito četkati, osobito ako se radi o dugodlakoj pasmini, čime ćete spriječiti nakupljanje dlake u probavnome sustavu, što također može izazvati probavne smetnje. Za tu namjenu možete koristiti i specijalne paste za izbacivanje dlake iz probavnoga sustava, npr. Malt soft pasta za kuniće od Gimpeta.

Za podizanje imunološkog sustava svakako Vam preporučujem vitaminske kapi Gervivet od Vetoquinola.

Nadam se da sam Vam pomogla, a za sve dodatne informacije možete se obratiti osobno meni ili kolegama veterinarima u Pet Centru.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava