Probavne poteškoće i ishrana šteneta
28.Dec.07. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.
Odgovara:
Davorka Balantin, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Imamo malu maltezericu staru dva mjeseca. U naš dom došla je prije četiri dana. Prvi dan je bila vesela, igrala se sa kćerkicom, iako nije imala stolicu, a dosta je mokrila. Obzirom da je još beba, puno spava i mislim da je to normalno. No nakon što nije baš jela ja sam joj ponudila mlijeko (ne znajući da se štencima mlijeko ne daje), koje je ona polickala i nakon toga imala stolicu. Drugi dan je povraćala, te sam kontaktirala uzgajivače od kojih smo i kupili našu bebu, te mi je savjetovala da joj skuham kamilicu i ponudim da bi joj se želučić smirio. Ona vrlo rado kamilicu pije. No mislim da je dosta mirna, odnosno puno spava, prošeta se samo kada ide mokriti i nije zainteresirana za igru. Hranu odbija. |
Nudili smo joj suhu hranu od Eukanube koju je poslala uzgajivačica, no međutim jednostavno ne želi. Pokušala sam joj i smočiti tu hranu u toploj vodi i, naposljetku, kupili smo i od Pedigreea puretinu i piletinu u želeu primjerenu za njenu dob, no međutim pomaka nema. Strepim i bojim se da bi se mogla razboliti. Što da učinimo? Da li je za sve krivo mlijeko koje sam joj dala u neznanju ili je možda samo stres izazvan promjenom doma? To traje od ponedjeljka. Molim Vaš savjet i unaprijed zahvaljujem na pomoći jer ne želimo da se naša mala Luna mezimica razboli. Sandra
O: Kod svih životinja postoji tzv. aklimatizacija, tj. period koji je potreban da se životinja privikne na novu okolinu i ljude. Kod nekih životinja traje duže, kod nekih kraće.
Kravlje mlijeko se ne preporučuje davati mesojedima jer sadrži laktozu. Laktoza - mliječni šećer je za mačku I psa, neprobavljivi dio mlijeka. Enzim laktazu, koji luči gušterača kod ljudi i ostalih svejeda, mačka i pas nemaju, ali mačići i štenci u prvim tjednima života imaju laktazu koja se prijelazom s majčinog mlijeka na krutu hranu postepeno gubi i zbog toga odrasle jedinke ne mogu probavljati laktozu što može dovesti do probavnih poremećaja. Osim toga kravlje mlijeko nije dovoljno hranjivo za štence i ne zadovoljava njihove energetske potrebe.
Od mliječnih proizvoda koje koriste ljudi, psiću možete ponuditi svježi kravlji sir, jogurt, acidofil, bioaktiv, kiselo mlijeko i druge kiselo mliječne proizvode.
Svakako morate pripaziti da psiću ne dajete ništa hladno (direktno iz hladionika), sve je potrebno davati ugrijano na sobnu temepraturu jer inače može doći do problema s probavom (proljev, povraćanje).
Ako Vaš psić ima probleme s probavom kao što su gubitak apetita, proljev, povraćanje, kruljenje u želucu i crijevima, samo kamilica sigurno neće pomoći. Psića je potrebno odvesti u veterinarsku ambulantu na pregled kako bi veterinar ustvrdio da li je štenetu potrebna terapija. Osim terapije psu se u takvim slučajevima daje i medicinska hrana za probavne smetnje koju možete nabaviti od nekoliko proizvođača (Hill's"i/d", Eukanuba "Intestinal" ili Royal Canin "Intestinal").
No isto tako postoje jako izbirljivi psi koji nisu izjelice i mogu dugo gladovati sve dok ne dobiju ono što žele.
Normalno je da štenci većinu vremena provode spavajući. Ali ako psić nije raspoložen za igru i samo spava, vjerojatno se nešto s njime dešava.
Kako mi niste naveli dovoljno podataka, nisam u mogućnosti Vam u potpunosti odgovoriti na pitanje. Svakako odvedite štene veterinaru na pregled. Možda je štene potrebno očistiti od unutarnjih parazita jer u većini slučajeva jedno čišćenje nije dovoljno, nego je čišćenje potrebno ponavljati nekoliko puta u određenim vremenskim intervalima. Nije dobro da je štene tako dugo bez hrane (danas je već petak). U toj dobi štenci još uvijek trebaju jesti nekoliko obroka dnevno (4-5). Veliku bi nuždu štenci trebali obavljati barem jednom na dan.
Nikako Vas ne bi htjela preplašiti, ali bez obavljenog kliničkog pregleda nisam u mogućnosti odrediti da li se radi samo o štenetovom hiru ili stvarno nešto nije u redu.
OZNAKE: