Pripitomljavanje fishera
22.Jan.07. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Nedavno sam dobio fishera pa bih vas molio da mi objasnite kako ga pripitomiti? O: Fišeri su vrlo društvene ptice. Općenito se smatra kako je za njihovo dobro fizičko i psihičko zdravlje da se drže u paru, a ne sami. Ako imate jednog fišera, morate mu osigurati neophodno druženje koje mu nedostaje nedostatkom druge ptice. Ove ptice razviju iznimnu povezanost vlasniku ili paru. Fišer predstavlja jednu od dražesnih papiga. |
Iznimno su društvene i preporuča ih se držati u paru za njihovo emocionalno i fizičku dobrobit (osim ako imate vremna po nekoliko sati dnevno zabavljati se sa svojom ptičicom).
Svaki fišer ima vlastitu osobnost, no može se općenito reći kako su vrlo pripitomljive ptičice. Kako se na nagle pokrete, glasne zvukove ili nove stvari lako mogu preplašiti, od prvog dana morate pažljivo postupati s njom kako se ne bi preplašila jer bi to odužilo vrijeme za pripitomljavanje. Općenito, osobito ne vole pretjerano diranje. Vrlo su pametne ptičice, a jednom kad se pripitome i postane im udobno vrlo su znatiželjne. Ako su van kaveza, potrebno je stan ili kuću pripremiti za njihovu sigurnost (onemogućiti letenje po kuhinji kad je štednjak uključen, oko bilo kakvih žica, mjesta gdje bi mogli zapeti, kao iza radijatora i sl.). Također, vole biti čisti, redovito se kupati i čistiti perje. Vrlo su aktivne, znatiželjne i zaigrane, ali i vrlo borbene. Ponekad su vrlo mazne ptice, ali kako su temperamentne sklone su i grickanju i teritorijalnoj agresivnosti, te ljubomori. Neki smatraju kako su ženke sklonije ljubomori i teritorijalnosti od mužjaka. Ako ptica koju ste tek nabavili grize i prestrašena je nije od početka pravilno socijalizirana i trebati će mnogo više strpljenja i upornosti za pripitomljavanje. Neke od ovakvih ptica se donekle i mogu pripitomiti, no većina ostaje nervozna u blizini ljudi.
Sa ptičicom se treba svakodnevno baviti kako bi je održali pitomom. Grickanje prstiju ili vrata trebalo bi spriječiti svaki put iako ne boli jer se takvo grickanje može pretvoriti u jake ugrize kroz nekoliko tjedana ili mjeseci.
Za najpodobnije pripitomljavanje oni su fišeri ugajani ručnim hranjenjem. Mlade ptice imaju nevjerojatnu sposobnost naučiti trikove i biti privrženi, dok je odrasle ptice vrlo teško pripitomiti i općenito nisu sposobne naučiti trikove niti imitirati ponašanja. Pripitomljavanje prvenstveno podrazumijeva prihvaćanje i povjerenje između Vas i Vaše ptičice. Ovo znači, provođenje mnogo vremena sa njom svakodnevno. Počnite sa mekanim glasom i usporenim pokretima. Jednom kad će ptičici biti udobno sa Vama, tada možete početi sa učenjem na ruku. Za početak, upotrijebite drvenu prečkicu i nježno je gurnite prema prsima ptičice dok ju poslasticom nagovarate da stane na prečku. Ovo može zahtijevati nekoliko pokušaja. Jednom kad će se osjećati udobno stajati na drvenoj prečki, počnite zamjenjivati prečku Vašim prstom.
Kako su vrlo aktivne ptice, osigurajte mu što veći kavez i opremite mnoštvom igračaka. Vole se penjati, letjeti uokolo, grickati drvo i žvakati igračke. Vole igračke svih vrsta; zvona za sjemenke, ljuljačke, ljestve, ogledala, sjajne predmete i drvene prečke. Van kaveza vole istraživati.
Ukoliko ste dobili mladu ptičicu sa pripitomljavanjem zaista neće biti problema, ali ako je starija potrebno će biti uložiti mnogo vremena i strpljenja.
OZNAKE: