Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam Newfoundlandera starog 3 mjeseca. Zanima me kakvi mu se sve dodaci prehrani (i od kojeg proizvođača su najkvalitetniji) trebaju davati, obzirom da su skloni problemima s kostima?
Hvala,
Mia

O: Postoji niz kontroverzi vezano uz utjecaj prehrane tijekom razvojne faze i faze rasta u štenaca te mogućih posljedica na mišićno-koštani sustav u starijoj dobi psa, a naročito kada se radi o štencu velike ili gigantske pasmine pasa.

Određeni problemi javljaju se zbog loše izbalansirane prehrane prekomjernim dodavanjem dodataka prehrani ili različitim hranjivim tvarima, jer se pogrešno smatra da je brzi rast poželjan. Hipertrofična distrofija, osteohondroza i displazija kuka smatraju se bolestima koje su dijelom uzrokovane prevelikom količinom hranjivih tvari i dodataka prehrani u razvoju šteneta.

Što se tiče izbalansiranog obroka, osnovu čine tri faktora: kalcij, energija i proteini. Idealna količina kalcija u hrani je od 0,7-1,2%. AAFCO (Association Of American Feed Control Officials) preporučuje 1-2,5% što je i donekle prihvatljiva količina, no ne i idealna za gigantske pasmine, za koje je preporučljiv što niži postotak. Smatra se kako kalcij u svakodnevnom suvišku od 3% u suhoj tvari može doprinijeti znatnim abnormalnostima koštanog sustava. No treba imati na umu i da dodavanje vitamina, naročito D, također povećava apsorpciju hranom unesenog kalcija (čak i do prekomjernih količina).

Energija - ako je svakodnevno konzumirana prevelika količina kalorija, nastupa prebrzi rast i prekomjerna tjelesna masa koju mora podupirati još nezreo koštani sustav, što rezultira mikroskopskim oštećenjima koštanog tkiva s posljedičnom malformacijom i/ili lošim prilijeganjem zglobnih površina, degenerativnim promjenama i potencijalnom kroničnom boli. Za većinu praktičnih slučajeva, količina energije u hrani prvenstveno bi trebala biti dobivena iz masti koje ne bi trebalo biti manje od 9% (preporučuje AAFCO) do maksimalnih 12% po suhoj tvari. Omjer energije i tjelesne mase bi trebao ostati između 3,2 i 3,8.

Proteini - u hrani bi trebalo biti od 15-27% prema AAFCO (minimalno 22%). Idealnu količinu proteina je teško specificirati jer djelomično ovisi o biološkoj vrijednosti izvora proteina (ako je veće biološke vrijednosti potrebno je manje količine proteina u hrani). Proteini u višem postotku od najviše granice pretvaraju se u energiju a ne ugrađuju u proteinsko tkivo štenca. Ovo se dodaje na ukupan unos energije i potencira probleme povezane s prekomjernim energetskim unosom. Osim odabira kvalitetne hrane (superpremium ili premium), vrlo je bitno kontrolirati dnevnu dozu kako ne bi došlo do prejedanja i na taj način prekomjernog unosa energije.

No za zdraviji razvoj koštano-zglobnog sustava pasa velikih i teških pasmina vrlo učinkovito su se pokazali glukozaminoglikani tzv. "šećeri s učinkom na zglobove". Glukozamin je prirodna tvar građena od šećera i aminokiseline. Glukozamin je odgovoran za sintezu hijaluronske kiseline i glukozaminglikana unutar zgloba. Proizvodi se u hrskavici zgloba i jedan je od glavnih sastojaka uključen u formiranje lubrikanata i amortizacije udaraca neophodne za održavanje zdrave funkcije zgloba. Pseći organizam najbolje iskorištava glukozamin u obliku glukozamin-sulfata. Jedan je od građevnih blokova osnovne gradbene tvari hrskavice zgloba. No ovaj spoj nije bitan samo za zglobne strukture već ima ulogu i na drugim mjestima tijela. Uključen je u formiranje nokata, tetiva, kože, očiju, sinovijalne tekućine, kostiju, ligamenata, zalistaka srca i sekreciju mukoze probavnog, dišnog i mokraćnog sustava. Stvara se uslijed rasta i formiranja stanica. Istraživanja su pokazala kako se ovim dodacima prehrani pomaže produkciji hrskavice. Nedostatak glukozamin-sulfata u hrani dovodi do ranog starenja stanica, gubitka stanične funkcije, prijemljivosti na bakterijske i gljivične infekcije.

Osim navedenog, kao zaštitnik zglobova spominje se i hondroitin-sulfat koji sudjeluje u prevenciji prekomjernog opterećenja zgloba ali i pomaže u obnavljanju oštećenog vezivnog tkiva i sprječava dehidraciju hrskavičnog tkiva. Štiti hrskavicu od preranog propadanja.

Glukozamin i hondroitin zajedno poboljšavaju zdravlje zglobne hrskavice. Kako cjelokupno zdravlje zgloba ovisi o konstantnoj očuvanosti hrskavice, ovo je vrlo korisno. Glukozamin i hondroitin se smatraju vrlo sigurnim za konzumiranje.

Na tržištu postoje izvrsni preparati bogati hondroprotektorima kao dodaci prehrani za pse. U ponudi u našim veterinarskim ljekarnama izdvojila bih:
- Petvital "GAG" - preparat koji pruža odličnu opskrbu sustava za kretanje glikozamin glikanom (GAG). Njegovim djelovanjem obnavlja se i stabilizira struktura vezivnog tkiva (tetive, ligamenti, zglobna hrskavica, diskovi). Ovaj preparat je visokovrijedan kompleks prirodnih tvari koje povoljno djeluju u vrijeme skotnosti, u fazi rasta, kod povećanog opterećenja sustava za kretanje, a isto tako i kod starijih životinja. Sadrži aminokiseline i brašno morskih algi, osušene zelene usnate školjke te vitamin E i selen kao zaštitu od štetnih tvari koje nastaju staničnom mijenom tvari. Preparat je u prodaji u obliku tableta i praha.
- Caniviton forte prah - s visokim sadržajem glikozaminoglikana (hondroitin sulfat). Caniviton je dopunsko sredstvo hrani za stabilizaciju lokomotornog sustava u pasa s visokim sadržajem glikozaminoglikana (hondroitin sulfat). Glikozaminoglikani pripadaju velikoj skupini tzv. šećera s učinkom na zglobove i to tako da regenerira hrskavice, tetive i ligamente, održava ih gipkim te na taj način olakšava nesmetano kretanje. Caniviton se pokazao izvrsnim nakon velikih opterećenja tetiva, ligamenata i zglobova. Dodatak L-karnitina u preparatu omogućuje bolji rad srca i skeletne muskulature i skraćuje vrijeme odmora nakon sportskih natjecanja. Dodatak joda podupire metaboličke procese te tako potiče vitalnost životinja. Dodani vitamin C i selen povećavaju zaštitu tkiva od njegovog oštećenja toksičnim metaboličkim produktima te tako preveniraju otok zglobova koji se može javiti uslijed nedostatka. Za efektivno jačanje i dugotrajnu zaštitu hrskavice preporuča se, npr. Caniviton, primjenjivati kroz period od najmanje 3 mjeseca. Kod takve duže uporabe dnevnu dozu treba reducirati nakon 14 dana na pola preporučene.

Svakako Vam preporučam da svome ljubimcu dajete jedan od ova dva veterinarska preparata.

O prehrani i razvoju štenca newfounlandera opisala je i kolegica Biban:

Newfoundlander - prehrana i razvoj štenca

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava