Prehrana psa s dijabetesom
19.Oct.05. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.

Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam kujicu mješanku staru 12 godina koja boluje od dijabetesa. Vid joj je pogoršan, a ima i kožni svrab koji se uporno vraća unatoč redovitom kupanju Octiderm šamponom koji mi je propisao veterinar. Zanima me koja bi bila najprikladnija pseća hrana za njeno stanje? Do sada je jela uvijek dehidriranu pseću hranu (Chappy, Darling...) i limenke ali na ambalaži gotovo svake od tih hrana piše da sadrže šećere ili karamel. Može li se promjenom prehrane ublažiti simptomi? Puno Vam hvala! |
O: Šećerna bolest (Diabetes mellitus) je stanje koje se obično razvija zbog nedostatka inzulina.
Inzulin je hormon kojeg luče beta stanice Langerhansovih otočića koje se nalaze u gušterači. Inzulin regulira promet ugljikohidrata. Manjak inzulina obično je rezultat oštećenja gušterače, no diabetes se može očitovati i pri neoštećenoj gušterači, najčešće u toku nekih drugih hormonalnih disfunkcija ili kod primjene nekih lijekova koji umanjuju učinak inzulina.
Čimbenici koji povećavaju rizik od diabetesa su:
- pasmina (Samojed, Mini Šnaucer, Mini Pudl i Mops) predisponirana na diabetes.
- spol (učestaliji kod kuja, za razliku od mačaka, gdje su najrizičnija grupa kastrirani mužjaci).
- tjelesna kondicija (ljubimci s prevelikom tjelesnom težinom imaju veliku šansu da obole od diabetesa).
- dob (kod pasa i mačaka diabetes se može razviti u svakoj dobi, ali vrhunac rizika je oko osme godine života).
- hormonalne promjene (kratkotrajne hormonalne promjene kuja u tjeranju ili neki tipovi lijekova mogu inicirati pojavu diabetesa).
Životinja s diabetesom može pokazivati neke od slijedećih simptoma: pojačana žeđ, pojačano i učestalo mokrenje, gubitak tjelesne težine, promjene apetita (u početku pojačan, kasnije smanjen), snuždenost, povraćanje, katarakta (siva mrena ili zamućenje očne leće koje nastaje uslijed poremećaja metabolizma) s posljedičnom sljepoćom.
Dijagnoza diabetesa postavlja se pretragom krvi i urina. Rano postavljanje dijagnoze i odgovarajući postupak mogu omogućiti Vašem ljubimcu potpun i aktivan život.
Dva su tipa diabetesa:
1) Diabetes Melittus ovisan o inzulinu (najčešći tip diabetesa, inzulin se mora dodavati injekciono)
2) Diabetes Melittus neovisan o inzulinu (kod ovog tipa organizam još proizvodi inzulin i nije ga potrebno dodavati injekciono, već se stanje popravlja pravilnom prehranom i održavanjem tjelesne težine).
Vaš veterinar će preporučiti tijek liječenja te promjene navika i načina života za vašeg ljubimca, te će također preporučiti hranu posebno formuliranu kao nutricionističku pomoć vašem ljubimcu s diabetesom.
Medicinska hrana ima reduciranu količinu masti i kalorija, te povećanu količinu vlakana koja pomažu ujednačiti razinu šećera u krvi kao i djelovanje inzulina. Sastojci medicinske ili funkcionalne hrane formulirani su tako da psu pruže sve potrebne hranjive sastojke, a istovremeno zaustavljaju progresiju bolesti i ublažavaju simptome. Više o medicinskoj hrani možete pročitati ovdje.
U Pet centru u veterinarskim ljekarnama u ponudi imamo medicinsku hranu za životinje oboljele od diabetesa:
- Royal Canine Weight Control u dehidriranom obliku i Royal Canin Diabetic u konzerviranom obliku.
- Hill's w/d u dehidriranom i konzerviranom obliku.
- Eukanuba Glucose Control Formula u dehidriranom obliku.
Nastavite li svog psa hraniti nefunkcionalnom hranom, bez obzira o kojoj se robnoj marki radilo, za očekivati je pogoršanje tijeka bolesti i progresiju navedenih simptoma.
Svrab koji navodite najvjerojatnije je posljedica neadekvatne prehrane; posljedično nije realno očekivati povlaćenje svraba bez promjene prehrane. Uslijed stalnog češanja kroz neko vrijeme bi se mogle pojavite ranice i pretvoriti u rane, budući da kod diabetesa rane jako sporo zacijeljuju ili uopće ne zacijeljuju.
OZNAKE: