Prehrana iguane
14.Feb.07. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.
Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam iguanu vec duže vrijeme, te nakon sve pročitane literature i surfanja po internetu ostalo mi je jedno neodgovoreno pitanje i nadam se da će te mi Vi znati odgovoriti. Smiju li se u prehrani iguana ponuditi gljive tipa šampinjoni, pošto su bogate fosforom i proteinima?? O: Iguane su biljojedi, te se u prehrani isključivo koristi hrana biljnog podrijetla. Građa probavnog trakta, te probavni enzimi jedino mogu probaviti hranu biljnog podrijetla. |
Donji dio probavnog trakta, crijeva, odgovorna su za resorpciju hranjivih tvari, vitamina, masnih kiselina, vode itd. U prehrani iguana vrlo su važna sirova vlakna, koja u mladih iguana trebaju biti zastupljena 14-16%, a u odraslih i 16-18%. Upravo je manjkava prehrana najčešći uzrok oboljena kostiju, te probavnih i drugih smetnji.
Važna je izbalansirana i raznolika prehrana. Treba biti oprezan s povrćem kao što je špinat i kelj, zbog velike količine oksalata koji negativno utječu na bubrege, pa često dolazi i do renalne insuficijencije.
U prehrani mora biti zastupljeno 70% povrća i to salata, zelje, radić, rikola , lišće mrkve, krumpir, cikla, repa, hibiskus itd. u sirovom obliku, sitno nasjeckano. Voće zauzima 10%, a najčešće se daje banana, jabuka, dinja, lubenica itd. Preostalih 20% zauzima drugo povrće. Preporučljivo je 1-2 puta tjedno dodavati vitaminsko-mineralne dodatke, osobito preparate s kalcijem.
Ja Vam nikako ne bih preporučila namirnice kao što su riža, tjestenina, jaja itd., koje mnogi vlasnici daju, zbog bjelančevina animalnog podrijetla, pa i drugih sastojaka koji nikako nisu primjereni za životinje biljojede.
Važno je davati svaki dan drugačiju kombinaciju hrane. Navest ću Vam primjer prehrane u postocima:
- raštika, mišanca, lišće bijele repe, lišće i cvijet maslačka, djetelina, lišće mrkve, peršin, lišće i cvijet hibiskusa, salata endivija, metvica, korijander - ovo povrće bi trebalo biti zastupljno 40-50% u prehrani.
- namočeni zeleni grah, grašak, slatki krumpir, gljive - u omjeru od 40%.
- krastavci, rajčica, luk, masline, bučice i rotkvica imaju slabu nutritivnu vrijednost
- špinat, repa i korijen mrkve izbjegavati ili davati u vrlo malim količinama jer sadrže oksalate
- kelj i brokula u malim količinama zbog visokog postotka goitrogena.
Dakle, bez bojazni možete davati gljive u kombinaciji s drugim namirnicama, s time da ih nije preporučljivo davati svakodnevno, upravo kao što ste naveli zbog visoke kolicine proteina i fosfora.
OZNAKE: