Odgovara:
Dino Karakaš, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Kupila sam akvarij, kompletno uredila sa svim pripravcima za vodu, postavila biljke, zatim stavila nitrivec, a drugi dan dopremila ribe. Od dvadeset ribica, ostalo je desetak, svaki dan ugine po jedna. Molim za pomoć, što napraviti, kako dovesti akvarij u funkciju? (Naselila sm živorotke).
Hvala, Sanja

O: Takva nagla uginuća novonaseljenih ribica u akvarij najčešće su posljedica preranog puštanja riba u novopripremljeni akvarij. Voda je vitalni element za ribe. Stoga su optimalni uvjeti vrlo važni za zdravlje ribica.

Da bi pitka voda (voda iz vodovoda) bila higijenski ispravna dodavani su joj razni dodaci, između ostalog i klor. Klor je izuzetno opasan za ribe čak i u malim količinama. Isto je i sa teškim metalima kojih ima u gradskoj vodi. Gradska voda (pitka voda) se mora pripremiti da bi bila uporabljiva za ribe, a u tome vam mogu pomoći razni preparati koji su namjenjeni za kondicioniranje akvarijske vode: Sera - Nutrivec, JBL - Biotopol,  Tetra- AquaSafe. Ovi preparati vežu teške metale i neutraliziraju klor.

Nakon što ste odabrali adekvatno mjesto za akvarij (ne smije biti izložen dnevnom svjetlu, jer bi to pojačalo bujanje algi), postavljanje hranjive podloge, šljunka i živog bilja, napravljen je prvi korak. Prije stavljanja ribica u akvarij morate ga pustiti da odstoji barem dva tjedna. Za to vrijeme grijač filter i rasvjeta normalno rade. U tom periodu Vaš akvarij postaje "biološki aktivan". Filter bakterija počinje se nastanjivati i bujati. Bez dovoljnog broja ovih mikroorganiza nemoguće je postići biološku ravnotežu prikladnu za život ribica i biljaka. Bez obzira na ubrzivače koje se dodaju, nikada ne treba žuriti sa uvođenjem ribica.

Za zdrav život ribica treba voditi računa o nekoliko parametara: tvrdoća vode, kiselost(pH), koncentracija amonijaka, nitrita i nitrata. Sve ih možete provjeriti uporabom jednih od testova za vodu.

Što se tiče suživota ribica, sa živorotkama možete u akvarij nastaniti zebrice, gupije ili neonke ali ne manje od 5-6 jedinki, s obzirom da se radi o ribicama iz jata. Naravno, uvijek treba voditi računa o broju ribica (jedna litra po centimetru ribice). Morate uzeti u obzir da ribice rastu, pa treba računati veličinu odrasle jedinke.

Nadam se da sam Vam pomogao ovim savjetima.

OZNAKE:

Mrijest karasa

Prethodna objava

Čudno ponašanje pajčolanke

Sljedeća objava