Pitanja o fišerima
13.Mar.08. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Nakon koliko bi tjedana fišeri trebali progovoriti i zašto se neki tuku? Ja imam 2 fišera koji se ponekad tuku. Kada im je sezona parenja? Kakva da im imena dam? O: Fišer - Agapornis - fischeri, poznati su i kao ljubavne papige koje potječu iz Afrike (područje Kenije, Ruande, Burundije). Veličine su oko 15 cm i spadaju u kratkorepe papige. Koloristički su jedinstveni. |
Na fišerima je prepoznatljiv i dominantan izraženi, jaki crveni kljun. Osnovne boje fišera su: tijelo zeleno, vrat i glava su narančasto-crveni, prsište je narančasto-žuto, dok su mu krila plavo-zelene boje. Križanjem su dobivene genetske mutacije pa postoje i fišeri drugih boja (žuti, plavi i bijeli).
Hrane se gotovom mješavinom za srednje papige, i naravno uvijek im voda treba biti na raspolaganju. Poželjno ih je uzimati u paru, vrlo su živahni, zanimljivi i druželjubivi.
Svaka dražesna papiga ima vlastitu osobnost, no općenito se može reći da su vrlo umiljate, ali se plaše naglih pokreta, glasnih zvukova ili novih predmeta. U početku treba pripaziti da se ne plaše previše čime se usporava njihovo pripitomljavanje. Općenito ne vole da ih se dira rukama. Budući ih se smatra inteligentnima i izraženih sposobnosti poput velikih papiga, neka Vas ne iznenade kada same uspiju otvoriti svoj kavez i pokušaju pobjeći ili kada, u znak nezadovoljstva i želje za iskazivanjem dominacije, počnu ispuštati glasne krikove.
Mnogo vlasnika uvjereno je kako su ženke (koje su i malo veće od mužjaka) inteligentnije od mužjaka. No, i više su agresivnije i teritorijalnije. Dakle, ako imate dvije ženke ovo je razlog njihova povremenog sukobljavanja, no i ako imate mužjaka i ženku opet je ženka ta koja je agresivnija. Te borbe obično nisu dugoga vijeka, a ako se radi o paru zasigurno nije nešto zabrinjavajuće. Povremene "svađe" sasvim su normalna pojava no ukoliko primijetite da dolazi i do ozlijeđivanja, fizički ih odvojite kroz nekoliko dana.
Općenito, dražesne papigice nisu osobite pričalice po prirodi tako da je nemoguće predvidjeti kada bi mogle progovoriti koju riječ. Osim toga, obično je samo ženka ta koja nauči pokoju riječ. "Glas" im je kreštavo-piskutav i grub te je često teško njihov govor teško razumljiv. Uz dovoljno upornosti, fišere je moguće naučiti zviždati određene melodije ili, pak, da daju pusu. Ukoliko ste dovoljno strpljivi, možda uspijete ostvariti namjeru da Vašu pticu naučite izgovarati neke jednostavnije riječi. Prema nekim podacima, ptice najbolje pamte ujutro, stoga im u tom dijelu dana i posvećujte najviše pažnje.
Pripitomljavanje fišera dovoljno da se penje po Vašem prstu (što baš ne vole) ili da Vam slete na rame (ovo preferiraju) može potrajati godinama. Ovo su ptice s karakterom i potrebno je dosta vremena da se pojedini vlasnici naviknu na tu činjenicu.
Što se izbora imena tiče nije zabilježeno da neka slova bolje pamte od drugih pa tako izaberite neko koje će se Vama najbolje svidjeti.
Parenje pak u fišera nastupa u prirodi od siječnja pa sve do mjeseca srpnja dok je u zatočeništvu najčešće od mjeseca svibnja pa do srpnja. Ženke su obično u vrijeme parenja teritorijalne i vole gristi.
OZNAKE: