Piroplazmoza
21.Sep.06. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.

Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Mislim da mi pas ima piroplazmu. Mokri krvavo, nema volju ni za što, pije samo vodu, ne jede. Bio je jučer kod veterinara i dobio je injekcije za krpelje. Sad je baš 24 sata kako je dobio te injekcije. Kad bi on mogao ponovno jesti i dobiti volju i da li treba ići da mu se više puta dadu te injekcije (5 ih je dobio odjednom). Koliko dugo traje liječenje takve bolesti? Inače pas je njemački ovčar atipičnog krzna, star 11,5 godina. Hvala, Davor. O: Babezioza (piroplazmoza) je bolest domaćih sisavaca koju uzrokuju endoglobularne (intraeritrocitne) protozoe iz roda Babesia. |
Uzročnike bolesti prenose krpelji šikare. Parazitiraju u eritrocitima, a u posljednje vrijeme za neke je vrste dokazano da prije toga parazitiraju u limfocitima. Identificiraju se krvnim razmazom bojenjem po Giemsi. Najčešće su kruškolikog oblika, a mogu biti i ovalna, okruglasta, štapićasta ili ameboidnog oblika. Piroplazmoza je češće akutnog toka, a očituje se vrućicom, opsežnim propadanjem eritrocita, anemijom, žuticom, a katkad i hemoglobinurijom (mokraća je tamne do crveno-smeđe boje zbog hemoglobina koji izlazi iz raspadnutih eritrocita i koji se izlučuje mokraćom). U psa su mogući i živčani simptomi pri oštećenju mozga zbog začepljenja moždanih kapilara. Ako životinja prebrodi krizu, bolest prelazi u kroničan oblik koji se očituje izrazitom anemijom, intermitentnom vrućicom i probavnim smetnjama, a traje nekoliko tjedana.
Liječenje se uspješno provodi s nekoliko preparata. Kao manje toksičan i vrlo djelotvoran je diminazen (Berenil). Aplicira se intamuskularno, a na mjestu aplikacije uzrokuje lokalne reakcije, pa ga je potrebno aplicirati na više mjesta. Vrućica se kod pasa kojima je apliciran Berenil povuče nakon 24-48 sati. U mnogih životinja oboljelih od piroplazmoze Berenil ne uništi sve uzročnike pa nastaje stanje premunicije (nesterilni imunitet). Zatim imidazol (Imidocarb, Imizol) apliciran jednokratno u dozi 3 do 5 mg/kg pod kožu. Imunost protiv babezija traje oko 4 tjedna, pa čak i do 6 mjeseci kako navodi proizvođač lijeka. Uz ovu opću terapiju uvijek je preporučljiva i vitaminska potpora organizmu za lakši oporavak i povećanje otpornosti.
Preparati koje pas mora dobiti vrlo su toksični za jetru i bubrege i iz tog razloga se apliciraju jednokratno. No, neophodni su za ozdravljenje Vašeg psa. Paraziti unešeni krpeljem oštećuju crvene krvne stanice (eritrocite) koje prenose kisik do stanica organizma. Pošto su eritrociti razoreni parazitima kisik se nedovoljno transportira do stanica i tada se javlja umor, bezvoljnost i apatija. Potrebno je razdoblje od 14 dana da se kompletna krvna slika obnovi, pa je stoga potrebno paziti da se Vaš ljubimac što manje kreće kako bi potrebe za kisikom bile manje.
Kod starijih ili nedovoljno hranjenih te iscrpljenih životinja oporavak od bolesti traje nešto duže. Vašem bi psu trebalo biti puno bolje 2-3 dana nakon aplikacije lijeka (volja za hranom, šetnjama i druženjem). Ako Vašem psu ne bude bolje 2-3 dana nakon aplikacije lijeka, obavezno potražite pomoć veterinara koji ga je liječio.
Također bih Vam preporučila medicinsku hranu koja regenerira jetreno tkivo, a sadrži smanjenu količinu bakra, a povećan je sadržaj cinka tako da se smanjuje nakupljanje bakra u jetrenim stanicama, a intracelularne lezije uzrokovane kolestazom se minimaliziraju. Unos natrija je ograničen i na taj se način smanjuje krvni tlak i reducira izlazak tekućine iz krvnih žila, te nastanak ascitesa. Odgovarajućim sadržajem masti koja obiluje energijom ograničava se katabolizam bjelančevina, te se smanjuje mogućnost nastajanja ili progresije jetrene encefalopatije. Unosom L-karnitina ubrzava se razgradnja masti, te se lakše zadovoljavaju velike energetske potrebe jetre. Takva hrana postoji u konzerviranom i dehidriranom obliku, a preporučuje se davati kod kroničnih jetrenih bolesti do kraja života i to u nekoliko manjih obroka dnevno, a kod piroplazmoze medicinsku hranu je potrebno psu davati barem mjesec dana.
OZNAKE: