zdravka rumiha1


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Smijem li svom psu dati normabel za smirenje, utječe li isto na životinju kao i na čovjeka? U zadnja tri dana svaku večer cvili što nije nikada. Inače je tip haskija. Melita

O: U pokušajima da se postojeći strah, nelagoda, tjeskoba i sl. reducira i/ili potpuno ukloni, kod ljubimaca se koriste različiti preparati i različite metode. Od preparata se koriste različiti sedativi, koji dolaze u mnoštvo različitih naziva, oblika, načina i jačine djelovanja. Ti lijekovi najčešće dolaze u obliku tableta, kapsula, gelova, tekućina ili se injektiraju. Njihova uporaba je indicirana u mnogim stanjima jer mijenjaju mentalnu aktivnost, odnosno djeluju smirujuće. Korišteni uz naputke i preporuku svog veterinara, uz strogu kontrolu doziranja i načina primjene, ne bi smjeli biti opasni po zdravlje ljubimca. Međutim, ukoliko se koriste "na svoju ruku" mogu postati opasni po zdravlje ljubimca te dovesti do težih zdravstvenih poremećaja.

Normabel (diazepam) je lijek iz skupine benzodiazepina koji imaju anksiolitičko, sedativno-hipnotičko, antikonvulzivno i mišićno-relaksirajuće djelovanje. Diazepam se nerijetko daje kućnim ljubimcima za smirenje, najčešće na ruku vlasnika. Naime, psima nije preporučljivo davati lijekove za humanu upotrebu, s obzirom kako nisu rađena istraživanja djelovanja istih na ljubimce. U praksi se uočavaju najčešće nuspojave u poremećaju u koordinaciji, pojavi vrtoglavice, mučnine, depresije i sl., nekim ljubimcima nastup djelovanja tableta za smirenje traje iznimno dugo, neki ljubimci reagiraju prekomjernim spavanjem, kod nekih ljubimaca diazepam uopće ne iskazuje djelovanje, dok kod nekih dovodi do suprotnog učinka, odnosno pojačavanja simptoma. Osim svega navedenoga uvijek postoji mogućnost pojave preosjetljivosti na djelatne tvari ili nosače djelatnih tvari u lijeku.

Na tržištu dolaze preparati isključivo biljnog sastava koji su registrirani za upotrebu u veterinarstvu i u potpunosti sigurni za ljubimce koje bez straha od nuspojava možete davati Vašem ljubimcu. Tako, u ponudi Pet centar ljekarni možete pronaći:

Orme naturali Equilibria-vet - tablete imaju nježno opuštajući učinak, te pomažu smanjiti tjeskobu i ublažiti pretjerane i nepoželjne reakcije u ponašanju pasa i mačaka;  

Kalm Aid tablete – tablete s okusom govedine za razdražljive i uznemirene pse i mačke. Koriste se kod anksioznosti, stresa (vatromet, grmljavina), putovanja, problema u ponašanju i sl. Sadrže L-triptofan - esencijalna aminokiselina koja utječe na proizvodnju serotonina (ima opuštajući i smirujući učinak); L-theanin- aminokiselina koja ima opuštajući učinak; Tiamin (vit.B1) - njegov nedostatak povezan s poremećajem živčanog sustava; nikotinamid; vitamin B6 i dr. sastojci.

Diacalm tablete za umirenje pasa i mačaka u stresnim situacijama – dijetetski pripravak za pse i mačke s prirodnim sastojcima, koji pomažu opustiti i umiriti ljubimce u stresnim situacijama kao što su: putovanje, izložbe, promjena okoline, grmljavina, vatromet i sl. Pripravak (po mogućnosti) treba dati sat vremena unaprijed. Djelatni su mu sastojci: hmelj (humulus lupulus), korijen valerijane (valeriana officinalis) ekstrakt đumbira (zinginber officinalis) i dr.

Petvital Bachove mješavine za razne stresne situacije (br. 2 Strah) – s prilagođenim biljnim sastojcima u obliku kuglica. Njihov sastav je aspen, crvenolisna šljiva, obična sunčanica, mimulus,... U ovakvom obliku, granulice se otope u vodi ili daju u hrani kako bi se sanirale situacije duševnih kriza ljubimaca, a za ovakve situacije preporuča se davanje u kontinuitetu kroz period minimalno dva tjedna, a idealno mjesec dana prije očekivanog događaja kako bi se učinak u potpunosti uspio ispoljiti.

No, htjela bih skrenuti pozornost na činjenicu kako bi cviljenju Vašeg ljubimca prije svega trebalo potražiti uzrok jer bi davanjem sredstava za smirenje samo prikrili simptome.

Više o uzrocima cviljenja pasa već sam ranije opisala u prethodnom odgovorom naslovljenim Štene cvili - poteškoće s cviljenjem psa.

Kako je jedan od uzroka cviljenja pasa bolnost, a ujedno i uvriježeno pravilo kako bi svaku promjenu ponašanja naših kućnih ljubimaca najbolje bilo započeti pregledom u veterinarskoj ambulanti, preporučujem Vam da dogovorite pregled kod Vašeg veterinara. Općim kliničkim pregledom (krvna slika, biokemija krvi, RTG, UZV i sl.) u veterinarskoj ambulanti može se isključiti neki od organskih uzroka promjene ponašanja, odnosno determinirati uzrok cviljenja Vašeg ljubimca.

 

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava