Njega mladih fišera
23.May.08. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Poštovani, imam par fišera i imaju mlade. Možete li mi napisati kako da se brinem o njima i kako da ih hranim? Lovro |
Također im treba ponuditi materijal za izgradnju gnijezda jer ih fišeri vole sami izgrađivati. Ovakve materijale možete pronaći u svim Pet centar trgovinama.
Ženka u sezoni izliježe 4-6 jaja koja su u inkubaciji oko 23 dana. Mladunci napuštaju gnijezdo za 30-40 dana a za 2 tjedna nakon toga su samostalni. U toj dobi dobro ih je povremeno vaditi iz gnijezda i privikavati ih na ruku, odnosno provoditi socijalizaciju.
Najveća važnost rasploda fišera pripada prehrani. Prehrana određuje kvalitetu i zdravlje rasplodnog para fišera ali i njihovih potomaka. Prehrana posljedično određuje i zdravlje mladih ptića. Prehrana mora biti sačinjena od dovoljno kvalitetne i svježe hrane kako bi roditelji mogli primjereno hraniti svoje potomstvo. Fišeri se inače hrane gotovim mješavinama sjemenki za papigice srednje veličine, sezonskim voćem i povrćem. Možete im ponuditi i neljušteni kikiriki, lješnjake, orahe, zatim svježe voće (jabuka, banana) a može se staviti i razna trava od koje će ptice same sebi odabrati koju žele. Također, prehranu fišera roditelja možete obogatiti hranom na bazi jaja ("Orlux" dodatne mekane hrane), tvrdo kuhanim jajem te svježim povrćem. U hranu im možete dodavati vitamine a kao izvor kalcija ponudite im i sipinu kost, mineralne kocke te vitaminsko-mineralne ili mineralne dodatke prehrani. Roditeljima možete ponuditi i npr. razmočene sjemenke, naribanu mrkvu, jabuku....
Prvih nekoliko dana nakon izlijeganja, najkritičniji su za vlasnike početnike. Oduprite se želji za stalnim provjeravanjem mladih ali budite sigurni da ih roditelji redovito hrane. Na Vama je da taj posao olakšate novim roditeljima osiguravanjem dovoljne količine kvalitetne i svježe hrane. Broj jedan kako olakšati stres roditeljstva je osigurati raznovrsnu lakoprobavljivu prehranu. Također, češće im treba mijenjati vodu kako bi bila stalno svježa ili možete staviti dvije posude za vodu u krletku.
Fišeri obično hrane mlade na način da mužjak uzima hranu, regurgitira je ženki koja onda regurgitiranjem hrani mladunce. Ovo zahtijeva veliku količinu energije i često je slučaj da mužjak blago izgubi na težini za vrijeme othrane mladih ptića. Kasnije mužjak pomaže samostalno u hranjenju mladih radije nego uz ženku za posrednika.
U prvom tjednu života mladi su okrenuti na leđa. Ovo je sasvim normalno jer dražesne papige uvijek hrane mlade na leđima (ako će biti potrebe za ručnim hranjenjem i Vi ćete morati učiniti isto). Oba roditelja sudjeluju u odgajanju i podizanju mladih sve dok nisu spremni za izlazak iz gnijezda. Spolno zreli parovi ponekad u želji za novim leglom znaju biti agresivni prema mladima i tjerati ih van gnijezda. Ovo se vidi isčupanim perjem ili ugrizima mladih. U tom slučaju mlade je potrebno odvojiti od roditelja i ručno ih odhraniti. Mladunci fišera jako su nespretni i ne bi im smjeli dozvoliti da nekontrolirano lete jer se vrlo lako mogu ozlijediti zbog još nesavladane tehnike letenja.
Pokazalo se da su ručno othranjeni fišeri više pitomi u odnosu na prirodno othranjene i stoga su puno privrženiji kućni ljubimci. Ručno hranjenje je jedan od načina da se mlada ptica razvije u vrlo pitomu i socijaliziranu jedinku. Ponekad je i jedino rješenje obzirom da se roditelji mogu razboljeti ili uginuti.
Postoji više metoda ručnog hranjenja mladih ptica. To su:
- hranjenje žlicom
- hranjenje brizgaljkom (špricom), s tim da se ova metoda različito primjenjuje, odnosno hrana se ispušta u različitim dijelovima probavnog sustava. Tako se najlakše i najsigurnije hrana stavlja direktno u kljun, ali se pomoću mekih gumenih nastavaka može aplicirati u voljku ili jednjak.
Ako se odlučite za ovaj način prehrane, svakako Vam preporučam da odaberete gotovu hranu koja je namjenjena prehrani mladih ptica ("Orlux"). Vrlo je teško sastaviti dobro izbalansiran obrok u fazi intenzivnog rasta, kako tijela tako i pernatog pokrova ptica. Uz osnovne gradive sastojke, hrana treba biti optimalno opskrbljena vitaminima i mineralima, a naročito su važne za ptice esencijalne amino kiseline (metionin, lizin). U početku je mlade potrebno hraniti svaka 2 sata, a u dobi od 14 dana razmak bi trebao biti 3 sata. Obroke, naravno, ne bi smjeli preskakati, a svaki bi trebao biti svježe priređen.
Ukoliko želite ručno othranjene fišere najbolje ih je maknuti iz gnijezda u starosti 10-14 dana. U toj dobi dovoljno su stari da stvaraju sami dovoljno topline kako bi se međusobno grijali ali i dovoljno pokriveni perjem. Tada je potrebno voditi veliku brigu o higijeni jer su mladi podložni bakterijskim infekcijama (feces). Također, kad su malo stariji znatiželjni mladi ptići često jedu vlastiti izmet.
U starosti od 21 dan treba im ponuditi gotovu mješavinu sjemenki za papigice. Obično im treba nekoliko dana da se nauče jesti takvu hranu. Dobro im je nuditi raznovrnu hranu jer se na taj način izbjegava strah od hrane. Naime, česti je slučaj sa fišerima da se boje hrane koju do tada nisu vidjeli ni jeli. Prema iskustvima uzgajivača pokazalo se da raznovrsna othrana mladih vodi ka sigurnijim, manje neurotičnim pticama koje će rado jesti vrlo raznoliku hranu. Ovakva othrana znači i da se daje ptici da odluči kada je gotovo sa ručnim hranjenjem. Nikada nemojte izgladnjivati pticu kako bi je naveli da jede sjemenke. Suprotno, veća je vjerojatnost da će mladi ptić sam uzeti ponuđenu hranu ako mu je apetit stimuliran sa hranjenjem. Također u dobi od 5 do 6 tjedana uočava se odbijanje takvom načina hranjenja čak i agresivnim ponašanjem.
Tijekom othrane ili odbića mlade ptice malo izgube na težini pa treba paziti da sve prođe u redu. Za razliku od tigrica one nisu velike izjelice. Fišeri radije jedu po malo kroz dan nego se jednom obilato nahrane. Jedina su iznimka roditelji kada hrane svoje mlade.Mladi ptić je odbijen kada više ne moli i plače za hranom i čini se da se samostalno hrani. No, povremeno nuđenje mješavine za ručno hranjenje još koji tjedan nije na odmet.
Ukoliko odlučite da ptiće podignu i othrane roditelji na prirodan način, mladi ptići sposobni su za samostalni život u dobi od 3-4 tjedna kada ih treba odvojiti u zasebne krletke.
OZNAKE: