Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P:  Imam ženku nimfe koja je stara oko godinu dana i živi s mužjakom. Često glasno škrguće kljunom lijevo-desno. Nedavno sam ju kupio i to škrgutanje je započelo nakon par dana. To radi i mužjak, ali mnogo rjeđe. Zanima me je li to normalan proces ili bih ju trebao voditi veterinaru.
Hvala, Ivan

O:  Nimfe su među najpopularnijim pticam kućnim ljubimcima. Papige različitih boja i krijesta atraktivne su, prijateljski raspoložene i lako pripitomljive. Strpljive su kod zaposlenih ljudi, nježne s djecom, društvo za starije ljude...

Sposobne su oponašati govor iako ih je ponekad teško razumjeti. Nimfe su vrlo poslušne i prijateljski raspoložene prema ljudima. Vole pažnju i kontakte rukom. I mužjaci i ženke jednako su umiljati kućni ljubimci, te mogu razviti snažnu vezu sa svojim vlasnikom. Inaće mirne ptice, često uspostavljaju glasovni kontakt s vlasnikom. Ponekad se postave toliko zaštitnički prema vlasniku da ne dozvoljavaju bilo kakav kontakt s drugom osobom (grizu). Njihova popularnost kao kućnih ljubimaca prvenstveno je zbog njihove smirenosti i pitomog temperamenta.

Kako su vrlo privržene vlasnicima, čine stvari koje nama ponekad čudno izgledaju. Znaju ujutro pozdraviti zviždukom ili pak pozdravljaju nakon što se vratite s posla. Obožavaju poljupce i maženja i mole za pažnju. Vrlo često zajedno s vlasnikom gledaju omiljen program na TV-u. Naročito kada ste u blizini kaveza, traže različite načine kako bi privukli Vašu pažnju. Osobito vole kontakte s vlasnikom, sjediti mu na ramenima ili pak glavi.

Da li Vaše ptice proizvode kakav zvuk prilikom tih radnji? Naime, brušenje kljuna na predmetu za tu namjenu (sipina kost, mineralni kamen) je vrlo povjerljiva radnja u nimfi, a činjenica da tako nešto rade pred Vama, priznanje je da Vam dovoljno vjeruju da idu na spavanje kada ste Vi još u blizini. Osim stvarnim brušenjem, i micanjem kljuna proizvode zvukove slične zvukovima brušenja. Oba su zvukovi zadovoljstva u nimfi a obično ih proizvode prije spavanja.

No ako Vaša ptica, osim navedenog, pokazuje promjene od strane probavnog ili dišnog sustava, te ako je bezvoljna i nakostriješena, svakako je što prije odnesite na veterinarski pregled. Ptice je preporučljivo kod svake sumnje na oboljenje (ako se stanje ne popravlja u roku od 6 sati) odvesti na pregled. Kod akutnih trovanja, krvarenja ili sl. to treba biti u najkraćem mogućem roku.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava