Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Zanima me mogu li staviti u vanjski terarij grane (za penjanje) od akacije? Ako ne, molim savjet što mogu staviti?
Hvala!
Dane

O: Mnogi ljudi vjeruju kako sve životinje instinktivno znaju što je, a što nije otrovno za hraniti se. To je ozbiljna te potencijalno opasna greška kada se govori o životinjama koje su maknute iz njihovog prirodnog staništa. U prirodnim uvjetima životinja zna što smije pojesti. Ako pogriješi i oboli, više neće jesti tu biljku.

Uginuće životinja u prirodi nije uzrokovano konzumiranjem otrovnih biljaka, što upućuje na to kako životinje ili uče iz vlastitog iskustva ili promatranjem starijih jedinki ili instinktivno znaju koje su netoksične biljke.

Kad se jednom životinja makne iz vlastitog staništa njezin instinkt i učenje postaje beskorisno. Umjesto toga, životinja će pokušati jesti bilo što nalik na nešto već naučeno ili instinktom vođena da je sigurno za jesti. Toksične biljke kao azaleje ili oleandri liče na izvrstan zalogaj za gladnu ili znatiželjnu iguanu. Ako razmišljate o uređenju terarija biljkama ili o slobodnom šetanju Vaše iguane po stanu, morate biti sigurni da biljke koje imate nisu otrovne. Toksične tvari biljaka dolaze u organizam iguane na dva načina - unošenjem u tijelo ili fizičkim kontaktom sa površinom biljke ili određenim dijelom biljke. Neke biljke su u cijelosti toksične, drugima su samo neki dijelovi toksični (listovi, cvjetovi, korijen ili sjemenke). Neke biljke su toliko toksične da će dovesti do uginuća iguane, dok će od nekih ozbiljno oboljeti. Kod drugih biljaka toksični efekt ovisi o unesenoj količini u organizam, veličini same životinje te o zdravstvenom stanju životinje. Neke biljke mogu i fizički uzrokovati ozljede kao što su ogrebotine ili ubodi u tijelo, oči, usta i sl. Mogu uzrokovati čireve, lezije ili gnojne upale na koži, te oštetiti unutarnje probavne organe.

Za uređenje terarija najbolje je koristiti bambusove grane ili ih vezati i napraviti platforme u terariju. U prirodi iguane su izvrsni penjači i često borave i odmaraju se na drveću. Bilje u terariju nije nužno, a ako želimo zelenilo, mora biti netoksično i čvrsto (da se ne slomi pod težinom guštera). Preporuča se plastično. Mnogo je važnije izgraditi debele grane i platforme za odmaranje i sunčanje.

Što se tiče drva akacije, pošto niste naveli o kojoj se akaciji radi, mogu Vas savjetovati kako je drvo Crne akacije (Robinia pseudoacacia), te Acacia berlandieri otrovno za životinje. Od neotrovnih biljaka spominju se drvo jabuke (Malus species), te magnolije (Magnolia stellata), drvo bukve (Fagus sylvatica L.).

Grančice koje ćete staviti u terarij također moraju biti dezinficirane i od vrsta koje nemaju toksične komponente.

Za mlade iguane možete postaviti kokosove ploče (u ponudi u našim Pet centrima - Cocos Modul 40) u koje možete staviti umjetne ili žive biljke što daje vrlo efektan izgled terariju.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava