Mekan oklop kornjača
6.Jun.06. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.
Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam 2 mlade crvenouhe kornjače, koje žive u prilicno dobrim uvijetima. Imaju filter, grijač, VBA lampu, hranim ih račićima, štapićima, Sera raffy baby-gran, mesom, ali ne voćem i povrćem jer ga ne žele jesti. Vodu mijenjam svakih tjedan dana. Jedna od kornjača neće ništa jesti, a ako pojede nešto to je jako malo. Oklop joj je posvijetlio, kao da je spaljen, a obadvijema je omekšao kod repa. Po rubovima oklopa su dobile svijetle obrube. Ne znam je li to normalno i kako da natjeram ovu jednu da jede? |
O: U Vašem se slučaju najvjerovatnije radi o metaboličkoj bolesti mekšanja oklopa kod kornjača, koje je obično posljedica nedovoljne izloženosti kornjače direktnom sunčevom svijetlu, pomoću kojeg se sintetizira vitamin D.
Kod ljudi se vitamin D naziva još i "antirahitičnim" vitaminom jer uzrokuje mekšanje i deformaciju kostiju, što je slično kao mekšanje oklopa kod kornjača. Vitamin D pripada skupini vitamina koji su topivi u mastima, a postoji više aktivnih spojeva vitamina D: ergokalciferol (D2) nastaje iz provitamina ergosterola i biljnog je podrijetla i kolekalciferol (D3) koji je životinjskog podrijetla. Najviše vitamina D ima u ribljem ulju i ribljem mesu, mlijeku i mliječnim proizvodima, cerealijama, žutanjku, kvascu i jetri. Stoga kornjače nije dovoljno hraniti samo štapićima i račićima, već im povremeno treba davati ribu, piletinu ili govedinu, te pileća jetrica.
Kada kalcij iz hrane dospije u probavni trakt, za njegovu pravilnu apsorpciju i odlaganje u kosti potreban je vitamin D. Da bi se potaknula sinteza vitamina D u organizmu, svakako biste trebali imati žarulju s UV spektrom koja se postavlja iznad terarija. Ako kornjača nije izložena UV spektru i ako se ne hrani biljnom hranom i mesom dolazi do deficita (manjka) kalcija i vitamina D. Do problema s oklopom dolazi i ako u prehrani nema kalcija bez obzira na izloženost UV spektru i količini vitamina D. Kornjačama još treba davati tzv. živu hranu, skakavce, muhe, kukce, gujavice, crve, zatim zelenu salatu, radič, listove maslačka, zelje, voće, te im možete ponuditi i dehidriranu hranu za pse i mačke, koju morate navlažiti kako bi omekšala prije nego je ponudite. Još je važno napomenuti da kornjače imaju nepokretan jezik zbog čega ne mogu žvakati hranu i zbog toga uvijek hranu vuku u vodu.
U svakom slučaju trebate otići do svog veterinara, jer je jedan od najčešćih razloga uginuća baš ovaj poremećaj. Nije dovoljno životinji ponuditi vitamine u hrani ili vodi, već se kornjača jedino može spasiti injekcionim davanjem vitamina, a kada ozdravi, u tom slučaju joj preventivno možete davati vitamine u vodu jedanput ili dva puta tjedno. Možete koristiti vitaminske kapi od Beaphara Turtle Vit. Kapi se koriste u količini od jedne kapi, jednom dnevno, a kapaju se direktno na hranu.
Gubitak apetita je najvjerovatnije također povezan s manjkom vitamina i najčešće se javlja kao posljedica jednolične ishrane. I u ovom slučaju će također pomoći vitaminska terapija koju će provesti Vaš veterinar.
OZNAKE: