Kokcidioza
13.Aug.08. Objavio MR. LJILJANA VRHOVAC-UZUR, DR.VET.MED.
Odgovara:
mr.sc. Ljiljana Vrhovac Uzur, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Čuvam i razmnožavam dive ptice (cardelius carduelis) i svake godine imam problem sa kokcidiozom kod mlade. Molim vas odgovorite mi koji lijek za preventivu koristiti, koji lijek je najbolji, osim ESB3 zato što kod nas u Makedoniji još nije uvezen. Saso |
Zdrave ptice se invadiraju zagađenom hranom ili vodom. Dospjevši do crijeva, parazit se naseli na sluznici, počinje se razmnožavati i uništavati sluznicu, što se očituje probavnim poremećajima, odnosno promjenom općeg stanja ptice. Razvojni ciklus parazita traje oko 7 dana, a nakon toga invadirana ptica s izmetom počinje izlučivati kokcidije. Od kokcidioze uglavnom stradaju mlade ptice, dok je u starijih ova invazija blaže naravi. Izvor invazije svakako su i divlje ptice, a bolest može prenijeti i čovjek.
Zbog mogućnosti dugog preživljavanja kokcidija (oocista) u povoljnoj sredini i zbog njihove relativno velike otpornosti prema dezinfekcijskim sredstvima, kokcidioza je vrlo neugodna za vlasnike i uzgajivače ptica.
Liječenje je uspješno ako se započne u početku bolesti. Osnovna preventivna mjera je držanje ptica na rešetkastom podu, te općenito održavanje opće higijene. Važna preventivna mjera je sustavno čišćenje i dezinfekcija krletke i cjelokupne opreme u nastambi. Budući da su odrasle ptice izvor zaraze, mlade treba držati odvojeno.
Kokcidiostatici koji se dodaju u hranu potpuno prekidaju rast i razvoj razvojnih oblika parazita i na taj način sprečavaju invaziju. Istovremeno, oni ne dozvoljavaju stvaranje aktivnog imuniteta. Uglavnom se koriste kod pilića u tovu. U ovu grupu spadaju: maduramycin (Cygro), monensin (Elancoban), lasalocid (Avatec) salinomicin (Sacox) i robendin (Cycostat).
OZNAKE: