Kastracija mačka
24.Sep.05. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.
Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam mladog mačka (oko 4 mjeseca) koji će cijelo vrijeme biti u stanu i ne planiram ga pariti sa ženkama. Zanima me ima li potrebe za kastracijom, koliko je to dobro/preporučljivo za njegovo psiho-fizičko zdravlje i kada je to najbolje napraviti - sada dok je mlad ili kasnije? O: Činjenica je da kastrirane životinje žive duži i zdraviji život od reproduktivno aktivnih, bilo kućnih ili mačaka koje izlaze ili borave vani. |
Uvriježeno je mišljenje da kastrirane životinje postanu debele, lijene ili depresivne, no takvima postanu zbog pretjeranog hranjenja, te manjka kretanja i igre, a ne zbog kastracije.
Rezultat kastracije može biti samo jedan - ljepši i sretniji dom, jer energija koju bi mačak potrošio na pronalaženje partnera, preusmjerava se na čovjeka i odnos s njim.
Najčešći primjeri nagona koji vladaju nekastriranim mačkama, a nestaju u potpunosti ili se bitno ublaže kastracijom su:
- agresija prema drugim mačkama
- obilježavanje teritorija
- pronalaženje partnera
Preporučljivo je kastrirati što ranije, najbolje u vremenu spolnog sazrijevanja, jer se pokazalo da ranom kastracijom mačke ostanu zaigrane, odnosno hormoni nikad ne zavladaju. Mačka će se i dalje razvijati kao potpuno socijalizirana životinja.
Kastriranje se obavlja u općoj anesteziji jednim eliptičnim rezom. Kastracijske rane ostaju otvorene. Nakon operacije, čim se mačka probudi iz anestezije može ići kući. Vrlo je bitno da mački nakon operacije osigurate mir i tišinu, tako da se osjeća sigurnije i da se koliko je god moguće smanji stres kod životinje.
U našim ljekarnama nudimo posebnu hranu za kastrirane mačke Royal Canine -Young male S/O s mesom peradi, prilagođenu nutricionističkim potrebama mladih steriliziranih mužjaka.
OZNAKE: