Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam mladog mačka (oko 4 mjeseca) koji će cijelo vrijeme biti u stanu i ne planiram ga pariti sa ženkama. Zanima me ima li potrebe za kastracijom, koliko je to dobro/preporučljivo za njegovo psiho-fizičko zdravlje i kada je to najbolje napraviti - sada dok je mlad ili kasnije?
Hvala i pozdrav,
Mirko

O: Činjenica je da kastrirane životinje žive duži i zdraviji život od reproduktivno aktivnih, bilo kućnih ili mačaka koje izlaze ili borave vani.

Uvriježeno je mišljenje da kastrirane životinje postanu debele, lijene ili depresivne, no takvima postanu zbog pretjeranog hranjenja, te manjka kretanja i igre, a ne zbog kastracije.

Rezultat kastracije može biti samo jedan - ljepši i sretniji dom, jer energija koju bi mačak potrošio na pronalaženje partnera, preusmjerava se na čovjeka i odnos s njim.

Najčešći primjeri nagona koji vladaju nekastriranim mačkama, a nestaju u potpunosti ili se bitno ublaže kastracijom su:

- agresija prema drugim mačkama
- obilježavanje teritorija
- pronalaženje partnera

Preporučljivo je kastrirati što ranije, najbolje u vremenu spolnog sazrijevanja, jer se pokazalo da ranom kastracijom mačke ostanu zaigrane, odnosno hormoni nikad ne zavladaju. Mačka će se i dalje razvijati kao potpuno socijalizirana životinja.

Kastriranje se obavlja u općoj anesteziji jednim eliptičnim rezom. Kastracijske rane ostaju otvorene. Nakon operacije, čim se mačka probudi iz anestezije može ići kući. Vrlo je bitno da mački nakon operacije osigurate mir i tišinu, tako da se osjeća sigurnije i da se koliko je god moguće smanji stres kod životinje.

U našim ljekarnama nudimo posebnu hranu za kastrirane mačke Royal Canine -Young male S/O s mesom peradi, prilagođenu nutricionističkim potrebama mladih steriliziranih mužjaka.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava