Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Čula sam da nije potrebno mijenjati piljevinu češće od jednom mjesečno jer si oni naprave neke tunele, pa se zbune ako im se češće "čisti" dom. Da li je to istina? P.S. Instiktivno sam im dala malo lista salate, uzeli su 3-4 griza, a zatim sam pročitala kod vas da to može biti kobno. Da li je količina koju su uzeli moguće rizična? Što da radim u tom slučaju? Hvala

O: Prehrana hrčaka se temelji na raznovrsnoj hrani koja obuhvaća gotovu hranu za hrčke, jabuke, banane, lješnjake, orahe, radić, maslačak, mrkvu, celer, zelenu salatu...

Voće koje ne pojede do kraja nakon nekoliko sati izbacite iz kaveza i pazite da svježe voće ne sprema u nekom zakutku svoje nastambe. Dajte mu da zalihe stvara od sušenog voća ili hrane koju mu kupujete u specijaliziranim trgovinama. Neki hrane hrčka u isto vrijeme svaki dan ili ostave stalnu zalihu hrane u posudici. Hrčci se neće prejesti, ali će često spremiti hranu u svoje "vrećice" i pospremiti je na skrovito mjesto kako bi je imali kasnije za jelo. Hranu koja više nije svježa maknite, a skrivenu hranu počistite jednom tjedno. U prirodi hrčci skupljaju hranu i nose je u "vrećicama" u usnoj šupljini koju pospremaju za zalihu zimi.

Zelena salata se treba, prije nego je ponudite hrčku, dobro oprati i posušiti. U početku zelenu salatu treba ponuditi u manjoj količini kako bi vidjeli da li ju je hrčak dobro prihvatio (nije dobio mekanu stolicu ili proljev). Također, zelena salata ne smije biti hladna, direktno iz hladionika, što bi također moglo biti pogubno za Vašeg hrčka. Ako hrčak rado prihvati zelenu salata i stolica mu je regulirana, možete mu je davati svaki dan po jedan listić. Ako hrčak na zelenu salatu odreagira mekšom stolicom ili proljevom, a Vi ste se držali gore navedenih uputa (salata oprana, posušena i ne prehladna), zelenu salatu morate u tom slučaju izbaciti iz njegovog menua.

Na dno kaveza stavlja se stelja od piljevine, hablovinja ili sijena. Na taj način će se upiti mokraća, a služi im i za formiranje "gnijezda" u kojem će spremati hranu i spavati. Kavez se treba čistiti barem jedanput na tjedan, a kompletna dezinfekcija je preporučljiva svakih 2-3 mjeseca. U kavez možete smjestiti kućicu u kojoj će se oni odmarati i spavati. Osim kućice i vrtuljka, možete smjestiti tzv. tunele koji predstavljaju pravi mali raj za hrčke. Također u Pet centrima se mogu nabaviti i wc-i za glodavce u koje se može staviti i poseban pijesak, i u tom slučaju, ako će se Vaš hrčak prilikom obavljanja nužde naučiti služiti wc-om, piljevinu trebate mijenjati prema potrebi (jednom u 10-14 dana, to ćete morati sami prosuditi već prema nastaloj situaciji). Ako piljevinu ne mijenjate redovito, mogu nastati zdravstveni problemi i tzv. uvjetne bolesti koje ovise o održavanju higijene kod životinja, o prehrani, stresnim situacijama itd.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava