Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Prošle godine, 2005. u rujnu, kao poklon dobila sam roborovski hrčka - malu curicu koja je bila kupljena u Pet centru u Zg. Kupila sam joj prvo jedan dom pa sam na tu krletku nadovezala nedavno još jednu. Kako ne bih htjela da bude usamljena, probala sam joj naći partnera prije mjesec dana -probali smo u Varaždinu jer smo ju odmah uzeli da vidimo kako bi eventualno mogla reagirati. Bilo je loše. Prvo smo pogriješili spol drugog hrčka i stavili malu ženkicu koju je samo okružila i ostavila. Nakon toga smo stavili malog dečka i jednostavno je podivljala, napala ga je pa smo ga odmah izvadili van bojeći se da jedan drugog ne povrijede.

Ne bih htjela da bude sama, a i htjela bih da postane mama i da imam male roborovskije. Jednostavno ne znam što napraviti. Mogu li riskirati i kupiti muškoga ili preporučate da ne? Da li je prekasno? Tamara

O: Hrčak Roborovski je vrlo društven po prirodi, živi u paru ili u grupi. Idealno se slažu istospolni hrčci. Moraju se socijalizirati dok su vrlo mladi, dok još nisu u potpunosti samostalni, a prije starosti od tri mjeseca. Parovi ili grupe najuspješnije je osnovati u mlađoj dobi, pa stoga uvođenje nove jedinke često rezultira neprihvaćanjem i agresijom prema drugome. Iz tog razloga Vam se i dogodilo neprihvaćanje jedinki. Ako želite imati hrčke za rasplod savjetovala bih Vam da novonabavljenog hrčka neko vrijeme držite u odvojenom kavezu kako bi imali prilike upoznati se, pa ga postepeno uvodite u kavez ženke. Na taj način bi se trebali upoznati prije nego bi imali bliži kontakt, te postoji najmanja mogućnost da i njega odbije.

Uzgajati Roborovski hrčka mnogo je jednostavnije od nekih drugih vrsta hrčaka iz razloga što oni i prirodno žive u grupama različitih spolova. Za rasplod potrebno je jedino staviti mužjaka i ženku u isti kavez i čekati. Oba spola su izvrsni roditelji, a par može imati leglo svaka tri tjedna, iako je to rijetko, češće imaju svakih 4-5 tjedana.

Idealno vrijeme za ženku da počne imati mlade je oko 8 mjeseci starosti. Mužjak ostaje sa ženkom cijelo vrijeme gestacije i nakon što su mladi okoćeni. Mužjak također sudjeluje u odgajaju mladih.

Ako se hrčci drže u grupi različitih spolova obično se počnu pariti u proljeće. Ženke obično postanu sterilne sa oko 24 mjeseci starosti, a mužjaci ostaju plodni većinu svog života. Roborovski hrčka je lako uzgajati ako su jednke različitog spola bile zajedno od vrlo mladih dana. Hrčci će se pariti nekoliko puta. U pravilu, većina ženki ostane skotna već od prvog puta parenja. Nije nužnost odvojiti mužjaka od skotne ženke. Međutim, hrčci će se početi pariti gotovo odmah nakon poroda, pa ako ne želite novo leglo odvojite mužjaka kratko vrijeme prije poroda. Ženka je aktivna sve vrijeme do poroda. Mladi se rađaju u intervalima, pa majka može biti aktivna između svakog porođaja. Iz tog razloga mladi mogu biti donešeni na svijet na različitim djelovima kaveza, ali majka će ih skupiti zajedno u gnijezdo kad porod završi. U normalnim okolnostima ženka će dopustiti mužjaku da se vrati u gnijezdo nekoliko dana nakon poroda. Prosječan broj novorođenih u roborovski hrčaka je 4 do 6.

Nadam se da ćete ubrzo imati mnogo sitnih radosti koje će Vas svakodnevno uveseljavati.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava