Odgovara:

Petra Franko, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Do sada sam imao psa, njemačkog ovčara i labradora, te sam jako zainteresiran za čekoslovačkog vučjaka.

Problem je u tome što ne znam kako i gdje da ga nabavim pa bih Vas molio da mi opišete njegov karakter, kvalitete, nedostatke te gdje ga mogu nabaviti, a ja bih vam bio vrlo zahvalan. Imam mnogo mjesta da se pas kreće slobodno bez lanca te imam sva sredstva i uvjete koje pas treba.

S poštovanjem, Dominik

Čehoslovački vučji pas - povijest pasmine

O: Pasmina čehoslovački vučji pas (Czechoslovakian Wolfdog) nastala je 80-tih godina prošlog stoljeća na području nekadašnje Čehoslovačke. Pasminu je uzgojila čehoslovačka vojska kao službenu pasminu križanjem njemačkih ovčara i karpatskih šumskih vukova, a danas je raširena manje više svugdje po Europi, a naročito je popularna u Italiji.

Čehoslovački vučji pas

 

Dosta ih se može naći kao obučenih radnih pasa u gorskim spasilačkim timovima. 1999. godine postaje i službeno priznata pasmina od strane FCI, te pripada Grupi 1 - Ovčarski psi i psi tjerači stoke (osim švicarskih pastirskih pasa), Sekcija 1 - Ovčarski psi, sa radnim ispitom.

Temperament čehoslovačkog vučjeg psa

Kao rezultat dugogodišnje selekcije nastala je ova izdržljiva, temperamentna pasmina pasa koja lako uči, ali zahtjeva pri obuci čvrstu i strpljivu ruku.

Kod treninga često iziskuje da ga se motivira kako bi se dobila reakcija jer su njihove reakcije odnosno radnje uvijek popraćene nekom svrhom, kao i kod većine radnih pasa.

Čehoslovački vučjaci su munjevitih reakcija, izdržljiva trka, s vrlo istančanim osjetilima i odličnom sposobnošću orijentacije. Glasaju se vrlo rijetko i to češće zavijaju ili vrlo slabo laju.

Čehoslovački vučji pas leži u lišću

 

Ženke se tjeraju samo jednom godišnje, čime se dodatno potvrđuje da je pasmina mlada i u uskom srodstvu sa vukom. Nepovjerljiv je prema novim osobama, no ne napada bez osnove. Svom vlasniku pokazuje beskrajnu odanost i povjerenje.

Izgled i dlaka

Građom tijela i dlačnim pokrivačem veoma podsjeća na vuka. Dlaka mu je ravna, gusta, priliježe uz tijelo. Zimska i ljetna dlaka se jako razlikuju.

Tokom zime prevladava vrlo gusta poddlaka, koja sa pokrovnom dlakom čini gusti pokrivač preko cijelog tijela.

Boja im je žutosiva do srebrnosiva, sa karakterističnom svijetlom maskom. Svjetlija dlaka na donjem dijelu vrata i na prednjoj strani grudi. Dozvoljena je tamnosiva obojenost sa maskom.

Visina grebena mužjaka je najmanje 65 cm, a ženki najmanje 60 cm, dok je težina kod mužjaka najmanje 26 kg, a ženki najmanje 20 kg.

čehoslovački vučji pas na uzici

 

Životni vijek im se procjenjuje na 13 -16 godina. Kako je pasmina još dosta mlada nisu zabilježene neke posebne genetske bolesti koje se pojavljuju u populaciji, osim sklonosti prema displaziji kukova.

Nisu zahtjevni za uzgoj, mogu se držati i u stanu, ali ipak kao vrlo aktivna pasmina preferira otvoren prostor jer između ostalog vrlo dobro podnose zimske uvjete.

Prehrana

Svojom građom i težinom spada u velike pasmine pasa pa bi se ishrana trebala bazirati na hranama koje će sastavom održavati zdravlje lokomotornog sustava, zglobova te održavati pokretljivost ligamenata, tetiva, mišića i aktivnost samog psa.

Neke od takvih hrana koje Vam možemo ponuditi u našim dućanima su ALLEVA LIFE C/1 Puppy&Junior Medium/Large Breed, BRIT CARE Junior Large Breed Lamb/Rice, ROYAL CANIN Maxi Junior, EUKANUBA Puppy Large Breed.

Za informacije i savjete vezane uz nabavku psa ove pasmine te kontakte registriranih uzgajivača možete se obratiti Hrvatskom kinološkom savezu (HKS), Ilica 61, Zagreb.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava