Odgovara:
Vlatka Erman, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam mužjaka i ženku rozenkolisa i imaju treće leglo koje je sada staro mjesec dana, ali u sva tri legla smo imali problema, u prva dva je ženka tukla mužjaka pa smo ih morali razdvojiti, mužjak je ostao sa mladima i dohranio ih je. U ovom sada leglu ista stvar, ženka ga opet tuče,  ali on sada neće hraniti male pa sam ih stavila sa ženkom koja ih hrani, ali im čupa perje koje im je tek malo izraslo pa se jako deru i malo su krvavi,  a po tijelu im ostaju rupe od isčupanog perja. Mislim da bi oni trebali zajedno odgajati svoje mlade, nisam još od nikoga čula da ih razdvaja. Imaju veliki kavez, često lete po stanu , a hrane imaju u izobilju, najviše jedu kruh i kuhana jaja sa petit keksom. Ne znam šta radim pogrešno? Julijana

O: Rozenkolisi su vrlo privrženi svom partneru i općenito se smatra da je od iznimne važnosti za njihovo zdravlje da se drže u paru, a ne pojedinačno. Razvijaju snažnu povezanost s vlasnikom ili partnerom, ali mogu biti i iznimno agresivni prema drugim pticama. 

Dražesne papigice vole imati puno prostora pa stoga i krletka mora biti što većih dimenzija (min. 45x55x45 cm). Osim hranilice i pojilice, u krletci se treba nalaziti i nekoliko prečki ili grana (od voćki). Isto kao i kod tigrica, štapić na koji ptica dolijeće na kućicu ne smije biti duži od 10 cm tako da na njemu može stajati samo jedna ptica. Potrebno je i kućice razdvojiti malo dalje jednu od druge jer svađe izmedu parova znaju biti vrlo grube. I igračke su važan element u životu ovih papigica - zvončići, ljuljačke, grančice i ostale igračke napravljene od prirodnih materijala. Također, svakodnevno Vašu papigicu puštajte da slobodno leti.

Ukoliko imate mužjaka i ženku, postavite im kućicu za spavanje i kućicu za nesenje jaja. Spolno su zreli sa osam mjeseci, no najbolje ih je pariti u starosti od 12-15 mjeseci. Dražesne papigice izlegnu od 3-8 jaja, a inkubacija traje 22-25 dana. Često ce se mužjak pridružiti ženki u gnijezdu i pomoći pri othrani, no nije pravilo. Mladunci će početi napuštati gnijezdo za 38-50 dana i za 2 tjedna nakon toga biti će samostalni, kada se preporučuje povremeno vaditi ih iz gnijezda i privikavati ih na ruku, odnosno provoditi socijalizaciju. U Vašem slučaju svakako Vam preporučujem, nakon 1-2 tjedna, odvajanje od majke i ručnu othranu mladih.

Dražesne papigice jedu gotovu mješavinu sjemenki za papigice, sezonsko voće i povrće. Možete im ponuditi i neljušteni kikiriki, lješnjake, orahe, zatim svježe voće (jabuka, banana), a može se staviti i razna trava od koje će ptice same sebi odabrati koju žele. U hranu im možete dodavati  vitamine, a kao izvor kalcija ponudite im i sipinu kost. Nikako im nemojte davati kruh jer im kvasac iz kruha može naškoditi.

Roditeljskom paru potrebno je pojačati prehranu tokom othrane mladih ptica pa im se može ponuditi npr. namočene sjemenke, naribana mrkva i jabuka, tvrdo kuhano jaje, te kao izvor kalcija sipina kost, kalcijeva kocka te vitaminsko mineralni gotovi preparati.

Kao što sam vec spomenula, ove papigice (iako slove za privržene partnere), znaju biti vrlo agresivne prema svom paru, a nažalost se ponekad dogodi da ptica nema izražen roditeljski instinkt, pa agresiju može pokazati i prema svojim potomcima, bez obzira što su im osigurani svi uvjeti za normalan uzgoj.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava