Briga o kanarincu
23.Jul.08. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Prije dva dana sam kupio kanarinca, mladog ako se ne varam i još baš ne zna pjevati, no ispušta tu i tamo zanimljive zvukove pa se nadam da je to normalno. Budući da je moj kanarinac cijelo vrijeme po danu vani kraj terase, te tako uvijek ima stalno društvo, po noći ga stavljam unutra jer bi ga možda mogle napasti mačke ili bi mu bilo hladno. Na vašim sam stranicama čitao da su kanarinci vrlo osjetljive ptice pa bi ih moglo šokirati to premiještanje, te me zato zanima vaše mišljenje u vezi s tim. Hvala unaprijed, Edo |
No, bolesti koje se javljaju u njih većinom su posljedica neprimjerenih uvjeta držanja (smještaj, održavanje higijene prostora u kojem borave i posuda za hranu i vodu, nedostatna ishrana i sl.).
U većini slučajeva obolijevanja teško je točno odrediti o kakvom se zdravstvenom problemu radi no prvi simptom je prestanak pjevanja. Tipični simptomi bolesnog kanarinca su i sljedeći: sjedenje na dnu krletke, našušureno perje, djelomično zatvorene oči, gubitak apetita (no i sačuvan apetit uz gubitak tjelesne težine), proljev, začep, vodenaste oči, pretjerano spavanje...
Što se smještaja tiče, kanarincu bi trebalo osigurati dovoljno veliku krletku (minimalno 40 x 60 cm) u koju treba staviti nekoliko prečkica koje će mu omogućiti dovoljno kretanja, posudu za hranu i vodu te igračke. Zatim, krletka se ne smije smjestiti na mjesto gdje ima propuha, dosta dima od cigarete i para prilikom kuhanja. Naravno, za lijepa vremena krletku možete staviti i vani jer uživaju biti na otvorenom. Krletka treba biti smještena na mjesto zaklonjeno od direktnih sunčevih zraka te zaštićeno od vremenskih neprilika u slučajevima iznenadnih pljuskova i sl.
Zbog opasnosti koje vrebaju kanarinca tijekom noći (npr. grabežljivci) dobro je krletku navečer staviti u unutrašnji zaštićeni prostor. Kanarincima odgovara prosječna dnevna temperatura između 18 i 25 °C a podnose noćnu temperaturu i do ispod 10 °C. Kako bi se osigurao kanarincu mir tijekom noći dobro je krletku prekriti kako bi se zaštitio od propuha i ometanja (pamučnom i laganom krpom tokom ljeta). Smatra se da se kanarinac osjeća nesigurno pri stalnom premještanju krletke pa je stoga nemojte često premještati. No, stavljanjem prekrivača na krletku dok je još na terasi, možete spriječiti dodatni stres premještanja krletke u drugi prostor. Naime, onemogućavanjem kanarinca da vidi okolinu umanjiti će se i doživljaj promjene prostora. Za hladnijih i vjetrovitijih dana radije krletku smjestite u zatvoreni prostor kako ne bi dodatno bio izložen nepovoljnim uvjetima okoline jer, kao i sve životinje, i kanarinci nisu pošteđeni prehlade. Prehlada se kod kanarinaca očituje promuklošću, kanarinac pojačano diše, češće otvara kljun te mu se iz nosa cijedi bijeličasta sluz, koja ga podražava na kihanje i tada trza glavom, isteže kljun i guši se.
Uzroci prehlade mogu biti i: propuh, prehladna voda, temperaturne razlike, virusne i bakterijske infekcije. Kanarinca je u tom slučaju potrebno smjestiti u toplu prostoriju bez propuha i obavezno mu davati toplu vodu za piće.
Spomenuli ste ispuštanje zvukova kod Vašeg ljubimca. Sasvim je normalno da u prvim danima nisu osobiti pjevači jer im treba i do dva tjedna vremena da se priviknu na novu okolinu i uvjete života. Vrlo je dobar znak uspješnog prilagođavanja ispuštanje zvukova u prva dva dana od nabavke ptice jer se zasigurno osjeća ugodno.
Nešto više o pripitomljavanju kanarinca pisala je kolegica Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med., a njezin tekst možete pročitati ovdje.
OZNAKE: