Odgovara:
Vlatka Erman, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Prije dva mjeseca kupila sam  dva kanarinca, mislim da su mužjak i ženka, koji ne pjevaju, pomalo se oglšavaju. Ženka je iz crvene boje prešla u skoro bijelu, ali se boja polako vraća, dok je mužjak bio zdrav, ali u zadnjih 10 dana je počeo da se "čisti " na analnom otvoru koji mu je jako uvećan i crven, na vrhu je bijel. Ne znam da li je u pitanju izmet ili nešto drugo. Izmet mu je u posljednje vrijeme vise tečan. Često je nakostrešen, spava i puno se češe po čitavom tijelu. Perje mu ne opada, ali polako mu svijetli boja i rijetko se oglašava. Inače jede, pije i kupa se skoro normalno. Nadam se da ćete moći pomoći.
Sebina

O: Kanarinci su ptičice veoma osjetljive na stres, kojeg može uzrokovati i bolesno stanje organizma. Prvi simptom, kao posljedica stresa, je prestanak pjevanja.

 U većini slučajeva teško je točno odrediti u čemu je problem, no tipični simptomi bolesnog kanarinca su: prestanak pjevanja, sjedenje na dnu krletke, našušureno perje, djelomično zatvorene oči, gubitak apetita (no i sačuvan apetit uz gubitak tjelesne težine), proljev, začep, vodenaste oči, pretjerano spavanje... Kako su kanarinci skloni sakrivati simptome bolesti tako je od velike važnosti vaše uočavanje i najmanjih promjena u ponašanju.

Gubitak perja, tj. mitarenje je jako stresno za pticu pa gotovo uvijek pjevice u fazi mitarenja prestaju pjevati. Uvijek je preporučljivo pticama u fazi mitarenja pojačati prehranu s vitaminskim pripravcima (kapi ili prah u vodi za piće ili u hranu). Osim ovakvih pripravaka, u našim dućanima možete pronaći i "Can-tax"- preparat s Canthaxantinom koji pomaže pojačati crvene boje Vaše ptice. Naime, u krletci prirodna boja ptice slabi ili u potpunosti nestaje pa prilikom promjene perja (mitarenja) možete dodavati ovakve preparate kako biste sačuvali intenzitet boje perja Vaše ptičice. "Can-tax" možete davati u vodu ili meku hranu.

Vodenkast i sasušen izmet siguran je znak da ptica ima proljev, a kod dugotrajnih proljeva vrlo lako dolazi do dehidracije i uginuća. Stoga Vam preporučujem da odvedete Vašeg ljubimca na pregled. Za točno postavljanje dijagnoze potrebno je obaviti opći klinički pregled ptice. U Zagrebu na Veterinarskom fakultetu postoji ptičja ambulanta, čiji je telefonski broj 01/23 90 410, a radno vrijeme ptičje ambulante je ponedjeljkom, srijedom i petkom od 10-12 sati, utorkom i četvrtkom od 16-18 sati, te subotom od 9-11 sati.

Obavezno provodite svakodnevno čišćenje i dezinfekciju krletke, kako biste spriječili i da druga ptičica oboli. Idealno bi bilo odvojiti ih za vrijeme trajanja terapije, tj. do ozdravljenja.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava