Bolesna kanarinka
1.Mar.07. Objavio DINO KARAKAŠ, DR.VET.MED.
Odgovara:
Dino Karakaš, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam kanarinca starog 3 godine. Kad sam ga dobio, prvih je nekoliko mjeseci pjevao, da bi mu potom perje otpalo. Ubrzo mu se perje obnovilo, tako da je lijepo izgledao, ali nije pjevao. Držao sam ga na istom mjestu gdje i kanarinca kojeg sam dobio kao dijete, a koji je živio od 1969 do1984. Lani, u srpnju sam kupio kanarinku, leglo 2005. i stavio ju k njemu u krletku. Ona je ubrzo svila gnijezdo i snijela tri jaja, koja nisu bila oplođena pa sam ih, nakon što je na njima sjedila 20 dana, bacio. Mužjak nije propjevao. Nakon toga sam ih premjestio u susjednu prostoriju, gdje je mužjak počeo pjevati, ali je ženkici sve do početka godine otpadalo perje. |
I u takvom stanju je ona jela bar tri puta više od njega i bila puno živahnija. Iako joj je perje prestalo otpadati nije izgledalo lijepo kao prije, odnosno, dijelovalo je pomalo raščupano. Tek nedavno (budući da je ona zelena), vratile joj se žuta nijansa na trbuhu. Međutim; prije 4 dana, zapazio sam da radi nagle trzaje prema naprijed, a potom sam vidio da na zatku ima sasušenog izmeta. Nisam tome pridavao poseban značaj, čemu je dijelom kriva i činjenica da sam nedavno bio na operaciji pa moram izbjegavati penjanje i islične fizičke napore. Jučer sam, vidjevši da joj to nije otpalo, zaključio da je malena bolesna. Najprije sam ju primio u ruku i pokušao taj sasušeni izmet odvojiti od nje. Međutim, bio je jako tvrd i slijepljen, pa sam ga, koristeći vlažne maramice, jedva uspio odvojiti. Osim što je bio tvrd i velik komad, bio je i gotovo bijel. Nisam mogao zaključiti je li imala stolicu budući da je i mužjak s njom u krletki. Utvrdio sam da jako malo jede i da većinu vremena spava, da na pojilici ne pije vodu već njome kvasi vrat, a najviše me uplašilo kad sam ju vidio nakostriješena perja i spuštenih krila. Veterinar kojeg sam nazvao rekao mi je da se radi o dehidraciji uslijed temperature uzrokovane nekakvom crijevnom infekcijom, i da je takvo stanje najčešće letalno. Nije htio da mu je donesem, već mi je dao multivitaminski preparat "Vinka" i neki antibiotik u kapima (budući da je rukom napisano, mogu pročitati samo prva dva slova "Ve...", a mislim da su treće i četvrto "...ho..."). Nakon što sam joj sinoć u pojilicu stavio 10 kapi multivitamina i u kljun jednu kap antibiotika, jutros sam primjetio da pije i da se umiva. Aktivna je po desetak minuta, a većinu vremena spava. Više ne spušta krila, a jela je uglavnom malo salate, gotovo neznatno mrkve i nešto malo sjemenja. Ima stolicu, a izmet je nešto rijeđi nego inače, a od 4 - 5 komada samo dva nisu potpuno bijelo-žuta, već su crno-smeđi u sredini. Molim Vas za savjet.
O: Opadanje perja je prirodan proces kod ptica i naziva se mitarenje. Mitarenje kod nekih ptica je gotovo neprimjetno dok se neke ptice dosta burno mitare (izgube naglo svo perje). Gubitak perja, tj. mitarenje je jako stresno za pticu pa gotovo uvijek pjevice u fazi mitarenja prestaju pjevat. Uvijek je preporučljivo pticama u fazi mitarenja pojačati prehranu s vitaminskim pripravcima (kapi ili prah u vodi za piće ili u hranu). Svaki kanarinac ima sposobnost pjevanja, tj. proizvodi razne tonove i partije. Naravno nije svaki kanarinac vrhunski pjevač. Samo izoštren sluh uzgajivača će prepoznati pravog pjevača. Kanarinčev pjev je ljubavni zov, način na koji mužjak doziva ženku i udvara joj se. Obzirom da je Vaš kanarinac dobio ženku nemojte od njega očekivati da ponovo propjeva. Naravno zapjevat će pred parenje, ali će taj pjev biti kratkotrajan.
Napuhnutost perja, snuždenost je glavni pokazatelj bolesnog stanja kod ptica. Saušen izmet siguran je znak da ptica ima proljev i kod dugotrajnih proljeva vrlo lako dolazi do dehidracije i uginuća. Kod bakterijske crijevne infekcije potrebno je pravovremeno početi s terapijom. Trzanje glavom su neurološki ispadi koji mogu biti posljedica oslobađanja bakterijskih toksina ili jedna vrsta epi napada koji mogu biti posljedica povišene temperature. Dodavanje vitamina je vrlo bitno i sama činjenica da je vaša ptičica počela jesti i da je živnula je dobar znak. Nemoguće je očekivati oporavak preko noći, ponekad je potrebno i više od tjedan dana da se ptičica oporavi. Obavezno provodite svakodnevno čišćenje i dezinfekciju krletke, kako bi spriječili i da druga ptičica oboli. Idealno bi ih bilo odvojiti za vrijeme trajanja terapije, tj. do ozdravljenja.
OZNAKE: