Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam kanadsku vjevericu već godinu i pol i sada se počela čudno ponašati. Prije par dana smo joj promijenili kavez i super se prilagodila, međutim plaši me njezina agresivnost koja je iz dana u dan sve veća. Inače vrlo pitoma životinja sada napada čim joj se približimo. Nekad je dolazila na ruke, njuškala a sada samo grize i grebe. Molim vas da mi objasnite tu naglu promjenu! Imam još jedno pitanje oko ispadanje dlake na zadnjoj nožici. Pročitala sam da se to može nadomjestiti vitaminima koji se mogu naći u voću ili povrću. Je li to istina ili treba kupiti vitamine? Je li moguće da su neki paraziti ili gljivice i kako ih je mogla dobiti? Molim vas navedite mi nešto što bi mogla koristiti da se sve vrati u normalu. Nina

 

O: Kanadska vjeverica potječe iz travnatih prerija SAD-a, Azije i Kanade.

Pripada mnogobrojnoj porodici glodavaca familija Sciuridae. Poznate su 262 vrste koje su rasprostranjene širom Sjeverne i Južne Amerike, Euroazije i Afrike. Vrlo su živahne i umiljate životinje. Narastu oko 25 centimetara. Životni vijek im je između 5 - 8 godina, a žive u podzemnim rovovima blizu stijenja, srušenih debala ili ograda. Potrebno im je pružiti jako puno ljubavi, vremena i strpljenja da bi se lakše i brže priviknuli na vlasnika. Najprikladnije je nabaviti mladu vjevericu koja je uzgojena u zatočeništvu. Potreban im je prilično veliki kavez, no isto tako vole boraviti - kao i drugi kućni ljubimci - izvan kaveza.

 

Neke vjeverice vole društvo, a neke u određeno doba godine počnu izbjegavati društvo (tjeranje) i to Vam poručuje na način da Vas grize, tim više što je glodavac. Osim toga, stres kao što je novo mjesto stanovanja (kavez) jedna je od iznimno velikih promjena tako da je vjerojatno to bio uzrok ovako nagloj promjeni ponašanja. Ako Vas pokuša ugristi pokušajte je odvratiti na način da je polagano lupkate po nosu. Vjeverice su jako znatiželjna bića, pa na neki način "grickanje" Vaše ruke može biti samo znak istraživanja. Najčešće su takve radnje instiktivne, a mogu biti i jedna od refleksnih reakcija. Svaki Vaš pokret može iznenaditi Vašu vjevericu i predstavljati neku vrstu stresa, pa grize vlasnika da bi se stresa oslobodila. Osim toga, pokušajte staviti u novi kavez nešto od predmeta iz starog kaveza kako bi osjetila svoje mirise i možda lakše prihvatila novi životni prostor.

 

Ako je Vaš ljubimac zaigran, uzima hranu i vodu nemate razloga za zabrinutost. Svakako joj ponudite nešto od pribora za glodanje, vjerojatno će nešto od toga prihvatiti a naravno kroz izvjesno vrijeme će se opustiti u novoj okolini.

 

Točan razlog zbog kojeg je Vašoj vjeverici otpala dlaka s nogice na ovaj je način, na žalost, nemoguće utvrditi. Naime, gubitak dlake može biti posljedica bakterijskih i gljivičnih infekcija koje se mogu pouzdano dijagnosticirati isključivo kod veterinara, uzimanjem brisa kože na bakteriološku i mikološku pretragu. Također, gubitak dlake može biti posljedica hormonalnog poremećaja i alimentarne prirode.

 

Na prvo ne možemo utjecati dok na eventualne nedostatke vezane uz prehranu možemo. Preporučila bih Vam da svojoj vjeverici obogatite prehranu vitaminima i mineralima. U kojoj su mjeri i omjerima sadržani vitamini i minerali u povrću i voću prilično je teško odrediti bez analize namirnica tako da Vam preporučujem neke od kvalitetnijih vitaminsko-mineralnih dodataka prehrani raspoloživih u maloprodaji, a naročito onih u kojima je zastupljen biotin (vitamin H) koji je neophodan za regeneraciju dlake i rožine: Beaphar - lebens vitamine, te JBL - Rodvitol.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava