Besplatna dostava za narudžbe iznad 50€

Šarplaninac

Pasmine pasa

  • Podijelite:
Šarplaninac stoji u snijegu i gleda u daljinu
FCI klasifikacija:

Grupa 2 – Pinčeri i šnmauceri, molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – Molosi, Podsekcija 2.2 – Molosi planinskog tipa

Visina:

mužjaci u prosjeku 62 cm; ženke 58 cm

Težina:

mužjaci 35-45 kg; ženke 30-40 kg

Životni vijek:

7-12 godina

Dlaka:

duga i gusta

Boja:

jednobojan pas; dozvoljene su sve nijanse boja – od bijelog do tamnog, skoro crnog

Idealan prostor za život:

kuća s vrtom

Uobičajena veličina legla:

9 štenaca

Povijest i razvoj pasmine

Šarplaninac (jugoslavenski ovčarski pas) je jedna od najstarijih pastirskih pasmina na Balkanu, a dolazi iz planinskih područja Šar-Planine (Šare), planinskog lanca koji se proteže između Kosova, Sjeverne Makedonije i Albanije). Pripada 2. FCI Grupi – Pinčeri i šnmauceri, molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – Molosi, Podsekcija 2.2 – Molosi planinskog tipa.

Razvoj ove pasmine vezan je uz potrebe čuvanja stoke i ovaca te zaštitom od raznih grabežljivaca. Surova priroda načinila ga je odličnim čuvarom, grubim i borbenim. Smatra se da ova pasmina potječe od molosa koje su koristili Iliri i drugi balkanski narodi, a u doba Osmanskog carstva koristio se za vrijeme sezonskog kretanja stoke između ljetnih i zimskih pašnjaka, ova je pasmina zajedno s ljudima pratila ovce.

Suvremeni šarplaninac nastao je prirodnom selekcijom u zatvorenoj sredini, stoljećima bez kontakata sa psima drugih pasmina.

Međunarodna kinološka federacija (FCI) službeno priznaje šarplaninca 1939. godine pod imenom Ilirski ovčar, a 1957. godine registriran je pod današnjim nazivom, šarplaninac. Kraški ovčar, koji se prije smatrao podvrstom šarplaninca, tada se priznao kao zasebna pasmina.

Za vrijeme raspada Jugoslavije, broj šarplaninaca pada, no pasmina zahvaljujući lokalnim uzgajivačima ipak opstaje.

Uzgojem ove pasmine kao gradskog psa (kućnog ljubimca) nastao je pas koji se ipak u određenoj mjeri razlikuje od izvornog najviše po tjelesnoj građi i boji krzna.

Šarplaninac je danas poznat zbog svoje snage, zaštitničkog instinkta i lojalnosti, a i dan-danas se koristi kao čuvar stada, no sve je popularniji kao obiteljski pas.

Šarplaninac gleda u daljinu

Izgled i njega šarplaninca

Kako izgleda šarplaninac?

Visina grebena mužjaka iznosi prosječno 62 cm, a ženke prosječno 58 cm. Težina mužjaka iznosi 35-45 kg, a ženki oko 30-40 kg. Trup je nešto duži od visine grebena (u mužjaka za 8-10%, a u ženki za 10-12% visine grebena).

Glava, uši i prednji dijelovi nogu obrasli su kratkom dlakom. Vrat, trup, kao i zadnji dijelovi ekstremiteta i rep pokriveni su dugom, nešto grubljom i skoro ravnom dlakom. Ispod duge dlake nalazi se kraća, finija, vrlo gusta i obilna poddlaka. Dužina dlake na grebenu iznosi 10-12 cm, a ne smije biti kraća od 7 cm.

Glava im je proporcionalna tijelu, oči su bademaste, tamno do svijetlo smeđe boje, uši su srednje duge, a tijelo jako, mišićavo s ravnom ili blago padajućim leđima. Prsa su široka, a rep je dugačak. Svojim izgledom odaje dojam snage i smirenosti.

Izvorni šarplaninac je viši od gradskog, sa nešto kraćom, ali gušćom i grubljom dlakom, otvorenijih kuteva stražnjih nogu.

Boja šarplaninca

Šarplaninac je jednobojan. Dozvoljene su sve nijanse boja - od bijelog do tamnog, skoro crnog. Najpoželjnija je sivozelena i tamnosiva boja. Šarenilo nije dozvoljeno. Kod pigmentiranih pasa dozvoljene su, ali nepoželjne male bijele oznake - mrlje na prsima i prstima.

Kod svih pigmentiranih pasa osnovna boja najviše je izražena na gornjim dijelovima glave, vrata i trupa. U donjim dijelovima boja (pigment) postupno slabi i prelazi u donjim dijelovima nogu u svjetliji (prljavo sivi, odnosno žućkasti) pigment. Ovi prijelazi u svjetlije boje ne smiju biti ograničeni i davati dojam šarenila.

Njega šarplaninca

Šarplaninca treba povremeno četkati (jednom tjedno), a kod izmjene dlake četkati ih treba i češće. Iz tog razloga njega nije pretjerano zahtjevna. Također treba obratiti pažnju na higijenu ušiju, očiju te noktiju i zubi.

Temperament šarplaninca

Šarplaninac je izuzetno miran i psihički stabilan pas. Istovremeno je vrlo dobroćudan i vrlo oštar, ali samo u situacijama koje to od njega zahtijevaju. Po prirodi je vrlo hrabar, spreman suprotstaviti se i mnogo snažnijem protivniku kako bi obranio svoga gospodara ili ono što mu je povjereno na čuvanje.

To je snažan i dobroćudan pastirski pas odan svom gospodaru, a nepovjerljiv je i rezerviran prema strancima. Šarplaninac je pas koji bez greške obavlja svoj dio posla u čuvanju stada i imovine svog gospodara.

Tvrdoglav je i dominantan pas pa od njega ne treba očekivati neograničenu poslušnost i zaigranost. Uz to, valja napomenuti kako je vrlo je inteligentan, što mu daje visok stupanj samostalnosti.

Što se tiče odnosa s drugim ljubimcima i životinjama, šarplaninac će štititi životinje koje žive s njim na farmi, no s nepoznatim životinjama i manjim kućnim ljubimcima ne slažu se najbolje i može ih smatrati plijenom te biti agresivan prema njima.

Kad su, pak, djeca u pitanju, šarplaninac će se odlično slagati s djecom s kojom je od „malih nogu“ i prema njima će se ponijeti zaštitnički, dok će stranu djecu promatrati kao strance, pa ovdje treba biti na oprezu. Zbog svog pastirskog nagona malu bi djecu mogao odvući i slučajno ozlijediti te će ih cijelo vrijeme budno nadzirati.

Šarplaninac iz profila

Aktivnost, odgoj i zdravlje maltezera

Dresura šarplaninca

Kada je u pitanju dresura šarplaninca, treba istaknuti kako on ima samo jednog gospodara te se savjetuje samo iskusnim vlasnicima pasa. Gospodar mora biti čvrst, uporan, strpljiv, dobar i dosljedan.

Kod odgoja stoga treba biti odlučan i uporan jer ne želi činiti stvari za koje smatra da nije potrebno. No, jednom naučeno pamti cijeloga života. Štene je potrebno učiti od prvog dana dolaska u Vaš dom jer se pogreške naučene u početku jako teško ispravljaju isto kao i loše navike.

Šarplaninac je čuvar po instinktu. Jedna od njegovih odlika je i da nikada ne laje bez razloga. Treba shvatiti kako se radi o izuzetno inteligentnom psu, što njegov odgoj čini jako zahtjevnim, kako vremenski tako i strpljenjem, pa većina ljudi agresivnost pripisuje njihovom temperamentu.

Potrebna aktivnost šarplaninca

Šarplaninac zahtijeva mnogo kretanja, tako da je držanje u stanu poželjno jedino ako ga imate dovoljno vremena izvoditi nekoliko puta dnevno u duge šetnje.

Fizička aktivnost je izrazito bitna za razvoj mladog psa. Međutim, zna se da je potrebno osigurati umjerenu fizičku aktivnost dok traje razvoj koštanog i mišićnog sustava.

Kako psi ove pasmine, kao i psi većine drugih gigantskih pasmina pasa, često imaju problem sa zglobovima, kukovima i drugim dijelovima lokomotornog sustava, na iste bi trebalo pojačano obratiti pozornost.

To podrazumijeva, smanjiti u stanu mogućnosti klizanja i padanja na najmanju moguću vjerojatnost te osigurati im prikladnu hranidbu kvalitetnim hranama (hrane iz programa premium ili superpremium hrana).

Dakle, potrebno im je puno vježbe, a ako pas neće raditi na farmi ili imanju, trebat će mu duže šetnje i trčanje.

Prehrana šarplaninca

Što se prehrane tiče, ne razlikuje se osobito u odnosu na ostale pse gigantskih pasa.

No, ipak se smatra kako u usporedbi sa svojom veličinom, šarplaninac jede malo. Što se hrane tiče nije osobito izbirljiv, ali to ne znači da ga ne treba hraniti kvalitetno, naročito u vrijeme rasta i razvoja.

Treba se dobro raspitati kod uzgajivača o hrani kojom je hranjen, tako da nastavite s hranjenjem istom u prvim danima dolaska u Vaš dom, kako se ne bi vršio dodatni stres (odvajanje od majke, legla, transport, dolazak u novu okolinu...)

Zdravlje šarplaninca

Što se tiče najčešćih oboljenja šarplaninca i nasljedno uvjetovanih problema, ova se pasmina smatra relativno zdravom, no, kao i kod ostalih velikih pasa, mogu patiti od displazije kukova.

Životni vijek im je od 7 do 12 godina.

Gdje može živjeti šarplaninac?

S obzirom da je ovo pastirski pas duge dlake, prikladan je i za život na otvorenom. Preferira imanje, farmu ili ograđeno dvorište kako bi mogao slobodno trčati i kretati se. Iako se u većem stanu se ovaj pas može držati, u tom slučaju morate imati vremena izvoditi psa nekoliko puta dnevno vani, pružati mu svakodnevnu aktivnost kako ne bi postao destruktivan, a manji stanovi definitivno nisu prikladni za ovu pasminu.

U stanu mu treba omogućiti prostor samo za njega na koji će se moći skloniti i povući u osamu kada to zaželi. Međutim, preporuča se da živi u kući/imanju i da ima siguran otvoreni prostor.

Lista želja

Vaša košarica je prazna.

Dodajte proizvode u košaricu

Nastavite kupnju