FCI klasifikacija:
Grupa 9 - Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 11 - mali molosoidni psi
Visina:
25-35 cm
Težina:
6-8 kg
Životni vijek:
12-15 godina
Dlaka:
kratka, meka, sjajna, jednobojna;nije zahtjevna za održavanje
Boja:
jednobojna – 4 različiteboje: crna, srebrnosiva, boja marelice i blijedožuta
Idealan prostor za život:
zatvoreni prostor
Uobičajena veličina legla:
4-8 štenaca
Povijest i razvoj mopsa
Mops (eng. pug, franc. carlin) je patuljasti pas čije podrijetlo je od malo poznatih linija molosoidnih pasa. Prema FCI klasifikaciji, nalaze se u grupi 9 - Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 11 - mali molosoidni psi.
Mops je jedna od najstarijih poznatih pasmina, a njihova povijest ide unazad 2000 godina. Porijeklom su iz Kine, gdje su uzgajani za pratnju plemastva i aristokracije, a bili su veoma cijenjeni među carskim obiteljima na čijim su dvorovima živjeli u luksuzu, a čak su ih znali čuvati čuvari.
U 16. stoljeću, mops je iz Kine doveden u Europu, a dovela ih je Nizozemska istočnoindijska kompanija. U Nizozemskoj su postali omiljeni ljubimci kraljevske kuće Orange. Putovao je s Williamom III u Englesku iz Nizozemske kada je došao na vlast kao kralj te je moguće da je u tom periodu križan s tadašnjom verzijom Cavalier King Charles španijela. Mops je postupno postajao sve popularniji na europskim dvorovima i općenito u Europi, a u 19. stoljeću u Engleskoj, za vladavine kraljice Viktorije, pasmina je procvijetala zahvaljujući njenoj ljubavi prema njima.
Za današnji je izgled zaslužan uzgoj raznih uzgajivača koji su selektivno radili na izgledu pasmine. 1885. godine, American Kennel Club priznao je pasminu te su se tada ojačali njihov status i popularnost u Americi.
Kako izgleda mops?
Mops je mala pasmina koja je poznata po svom karakterističnom izgledu. On je izuzetno kompaktan, a njegovo tijelo je zbijeno, no jake muskulature. Tijelo mu je četvrtasto s ravnim leđima i zbijeno, a plosnata njuška i osobit pogled daju mu dojmljiv nastup i osobnost.
Visina tijela u grebenu je od 25 do 28 centimetara, mada ima primjeraka i do 35 centimetara, a težina od 6 do 8 kilograma.
Glava je velika u odnosu na tijelo i okrugla je, te sadrži nabore na čelu koje su jedna od najprepoznatljivijih fizičkih karakteristika mopsa. Njuškica je kratka i široka, s karakterističnim spljoštenim izrazom lica. Oči su im tamne, krupne i okrugle, a iz njih isijava privržen i nježan pogled.
Uši su tanke i male, mekane i baršunaste te crne boje, mogu biti čvrsto prekopljene ili ovješene prema natrag. Ima plosnati crni nos sa široko otvorenim nosnicama. Rep je čvrsto svijen i zaokrenut te visoko nasađen, a noge jake i ravne. Imaju i blagi predgriz.
Krzno je kratko, meko i sjajno i jednobojno i javlja se u četiri različite boje, crnoj, srebrnosivoj, boji marelice i blijedožutoj. Sve u svemu, mops je jedinstveni pas, a njihova mala i čvrsta struktura te izražajne crte lica samo su neki od razloga koji pridonose njihovoj popularnosti.
Dresura, aktivnost i bolesti mopsa
Odgoj mopsa
Ovu pasminu pasa krase mnoge osobine poput osjećajnosti, privrženosti, prilagodljivosti, jednostavnosti.
Međutim, mnogi uzgajivači kao i vlasnici ove pasmine pasa se slažu da su ujedno psi ove pasmine nerijetko i tvrdoglavi, pretjerano samouvjereni te stalno pokušavaju manipulirati s okolinom. Iz tog razloga, rad, socijalizacija i vježba s ovom pasminom je izrazito važna u svrhu ne samo edukacije nego i pravilne socijalizacije i prilagodbe za naš (ljudski) način života.
Stoga se savjetuje rana socijalizacija, odnosno izlaganje raznim ljudima, životinjama, okolnostima, okolinama te zvukovima kako bi se mops naviknuo na njih i izrastao u uravnoteženog ljubimca.
Kod dresure nemaju pretjerano dugačak fokus, pa bi bilo bolje da je trening kraći, no učestaliji. Kod odgoja mopsa, važno je da se s njima ne postupa grubo jer se mogu lako uvrijediti. Isto valja napomenuti kako ne vole previše biti sami nego vole biti sa svojim vlasnikom i obitelji pa im je potrebno posvetiti dosta vremena.
Zdravlje mopsa
Najčešći zdravstveni problemi koje se povezuju s ovom pasminom mogu se podijeliti prema organima i organskim sustavima:
- oči (sindrom suhog oka, katarakta, progresivna retinalna atrofija, entropija,...)
- respiratorni sustav (kolaps trahea, stenoza nosnica, produženo meko nepce,...)
- lokomotorni sustav (displazija kuka, luksacija koljena,...),
- koža i potkožje (alergije, demodikoza,...)
Od drugih bolesti, mogu se izdvojiti pretilost, artritis, bolesti srca, encefalitis.
Koža
Zbog svoje izrazito osjetljive kože, osobito u području kožnih nabora, koža mopsa zahtijeva svakodnevnu njegu.
Nabori na čelu idealno su mjesto za razvoj bakterija i gljivica pa je potrebno redovito čišćenje sa specijalnim losionima ili vlažnim maramicama za pse. Često su skloni i kožnim alergijama.
Oči
Zbog svoje fizionomije, 'izbuljenih' očiju i karakterističnog dišnog trakta, mopsovi su posebno skloni nastanku alergijskih reakcija (pelud, trava, prašina) koje se onda najčešće ispoljavaju kao poteškoće u disanju ili kao iritacije i upale kože pa zbog toga također zahtijevaju redovnu njegu.
Za njegu i čišćenje očiju u našim trgovinama, sredstva za čišćenje očiju.
Pse ove pasmine nije preporučljivo izlagati velikoj vrućini jer mops spada u brahiocefalične pse pa su moguće respiratorne blokade.
Također, oči mopsa su, zbog svoje građe, osjetljive na prašinu pa ih treba redovito kontrolirati.
Encefalitis u mopsa (Pug Dog Encephalitis)
Ovo je bolest koju karakterizira upala mozga i najčešće se pojavljuje u ljubimaca, u dobi od 2-3 godine. Bolest karakterizira klinička slika kojom dominiraju napadaji, letargija i gubitak mišićne koordinacije ljubimca. Također, prije samih napadaja, ljubimci se često vrte u krug i pritišću glavu o zid ili namještaj. Također, poznati su i slučajevi pojačane agresije i agitacije ljubimaca.
Ova bolest se pojavljuje u dva oblika:
- slabo progresivan oblik ove bolesti - karakteriziraju ga napadaji u trajanju od nekoliko sekundi do nekoliko minuta u intervalima od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Između tih intervala, ljubimac se ponaša kao i drugi zdravi ljubimci, odnosno, ne pokazuje znakove ove bolesti.
- progresivan oblik - u odnosu na prije navedeni oblik bolesti, intervali mirovanja mogu biti kraći. Ono što karakterizira ovaj oblik bolesti jest to što, u intervalima između napadaja, ljubimac pokazuje kliničke znakove ove bolesti (depresija, dezorijentiranost, gubitak mišićne kordinacije i otežano kretanje,...).
Ponekad je moguće postaviti točnu dijagnozu ove bolesti magnetskom rezonancom (MRI) ili analizirajući bijela krvna zrnca u spinalnoj tekućini.
Ova bolest se najčešće dijagnosticira nakon uginuća ljubimca.
Prikladnim liječenjem ove bolesti mogu se kontrolirati napadaji te djelomično reducirati upalni proces u mozgu, odnosno, poboljšati kvalitetu života ljubimca.
Problemi s disanjem - brahiocefalična pasmina (pas kratkog nosa)
Mops je pasmina koja spada spada u brahiocefalične pasmine – pse kratkog nosa.
Ovim pasminama pripadaju mops, engleski i francuski buldog, pekinezer, bostonski terijer, njemački bokser, shih-tzu, lhasa apso, kavalirski španijel kralja Charlesa.
Brachiocefalični sindrom je rezultat lokalne hondrodisplazije koja je posljedica domestifikacije i koju su uzgajivači s namjerom zadržali. Skraćen nos u takvih pasa dovodi do anatomskih anomalija kao što su suženje nosnica, produljenje mekog nepca, a sekundardno i edem ždrijela te izvrnuće ždrijelnih vrećica uz moguće povećanje tonzila i u konačnici mogućnost teškog kolapsa ždrijela.
Produženo meko nepce svojim slobodnim rubom ulazi u ždrijelo kod udisaja ometajući normalan protok zraka, a ponavljajuće trenje po stijenci ždrijela dovodi do njegova edema – otoka, izvrnuća vrećica ždrijela i u konačnici kolapsa (zbog velikog negativnog tlaka prilikom udisaja), a isto tako može doći i do suženja i kolapsa dušnika (češće u engleskih buldoga.
Simptomi koji se pritom javljaju su sljedeći: otežano i glasno disanje (zvuk poput hrkanja), hrpotanje , kašalj, pas se može ispovraćati prilikom pojačane fizičke aktivnosti primjerice nakon igre, pojačano se umara...
Izraženi su naročito prilikom fizičke aktivnosti, uzbuđenja i vrućina ili veće vlage u zraku. Također je važno imati na umu da je regulacija tjelesne temperature u takvih pasa otežana i da postoji opasnost od pregrijavanja.
S promjenom na ždrijelu disanje je sve teže, kao i kompenzacija disanjem na usta, a tolerancija fizičke aktivnosti je posljedično sve manja i manja, pri čemu se zbog otežane oksigenacije može javiti i cijanoza sluznica i jezika (plavi jezik).
U slučaju opisanih problema, psa je svakako potrebno odvesti na specijalistički pregled pri kojem će se, uz inspekciju nosnica, po potrebi učiniti i duboka inspekcija nepca i ždrijela, uz sedaciju. Veterinar će tada, ovisno o stupnju promjena na gornjem respiratornom traktu i težini kliničkih simtoma savjetovati ili konzervativnu terapiju, uz što manje izlaganje životinje fizičkoj aktivnosti i različitim stresnim situacijama ili operativno liječenje koje može uključiti korekciju suženih nosnica odnosno resekciju izduženog mekog nepca, a čija prognoza je bolja u mladih pasa do 2 godine starosti, čak neki stručnjaci u pasa s jako izraženim simtomima preporučuju proširenje nosnica već u dobi od 3 do 4 mjeseca starosti.
Debljanje i životni vijek
Mopsići su skloni debljanju, a to pogoduje razvoju kardiovaskularnih bolesti.
Očekivani životni vijek mopsa je 12 do 15 godina, naravno uz kvalitetnu njegu i hranidbu
Koliko je aktivnosti potrebno mopsu?
Što se tiče aktivnosti, iako se radi o malenome psu koji u osnovi nije previše zahtjevan, trebalo bi ga poticati na kretanje kroz mnogo igre jer ako će se cijelo vrijeme odmarati, a poznati su da vole jesti, lako može doći do pretilosti.
Budući da su i kod kuće aktivni, kratke šetnje su im dovoljne, a s obzirom da imaju zdravstvene probleme (s regulacijom temperature i disanjem), po ljeti ih treba izvoditi u šetnju navečer kada nije toliko vruće.
Iz istog se razloga trebate pobrinuti da imaju dovoljno svježe vode i rashlađeni prostor za vrijeme velikih vrućina.
Dakle, mops treba umjerenu količinu kretanja i vježbe – redovite kraće šetnje su dovoljne, a možete se igrati s njima i u vrtu i kući.
Karakter i osobine mopsa
Mops je razigran pas, odan svojoj ljudskoj obitelji, posebno djeci, zabavno je i zahvalno društvo. Vrlo je osjećajan i inteligentan i fizički puno traži od sebe.
Za mopsa vrijedi pravilo da se u malenom tijelu skriva veliki pas. To je pas koji odiše nevjerojatnim šarmom i humorom te inteligencijom.
Mops je nevjerojatno razigran i zapravo vrlo pokretan. Istovremeno je i pas koji dosta spava, a većina ih hrče. Vrlo je susretljiv i otvoren prema ljudima i drugim životinjama. On je maleni pas, velikog srca i više od svega voli svog vlasnika.
Uz to, on je vrlo zanimljiv pas, tvrdoglav i uporan.
Osjetljiv je na povišeni ton svog ljudskog prijatelja pa mu u odgoju treba pristupiti nježno i osjećajno. Mopsovi se dobro slažu sa drugim psima i kućnim ljubimcima, ali znaju biti jako ljubomorni ako je pažnja gospodara usmjerena prema nekom drugom.
Odnos mopsa s djecom i drugim životinjama
Kao što je spomenuto, mopsovi su odani i privrženi obitelji, a posebno djeci te se s njima dobro slažu. Budući da su relativno mirni i da se brzo umore te da nisu agresivni, ponekada će se povući kada će htjeti mir i kada više neće imati energije za trčanje i igru.
Što se tiče odnosa s drugim životinjama, mopsovi se dobro slažu sa drugim psima i kućnim ljubimcima, posebice ako su s njima od malena, ali znaju biti jako ljubomorni ako je pažnja gospodara usmjerena prema nekom drugom. Međutim, oni su generalno druželjubivi i razigrani te mirni psi, pa suživot s drugim ljubimcima ne bi trebao predstavljati probleme.
Higijena i držanje mopsa
Njega mopsa i održavanje
Njega mopsa važna je zbog njihove spcifične građe, karakterističnih nabora na licu te kratke dlake – redovita briga je ključna kako bi se održalo njihovo zdravlje i spriječili problemi poput infekcija kože i očiju.
Budući da imaju duboke nabore na licu na kojima se može skupljhati prljavština i bakterije, te zbog kojih može doći do infekcija, potrebno ih je redovito čistiti korištenjem vlažnih maramica za pse ili kod iritacije, blagim otopinama antiseptika. Nježno očistite unutrašnjost nabora, a nakon čišćenja, potrebno je kožu osušiti kako bi se spriječio razvoj gljivica i bakterija.
Dlaka mopsa je kratka, mekana i sjajna, nije oštra. Dosta se linja tijekom cijele godine. Nije zahtjevna za održavanje, zahtijeva tek povremeno četkanje jer ćete njime smanjiti gubitak i opadanje dlak te očistiti dlaku od prljavštine. Ne treba ih kupati često – sve dok se ne zmažu jako ili dok ne krenu dobivati „pseći miris“ i to šamponom za pse.
Mopsovi imaju osjetljive oči koje treba redovito provjeravati i pripaziti je li se pojavio kakav iscjedak, ozljeda ili crvenilo te suzne mrlje. Također provjeravajte i očistite uši svoga mopsa, a potrebno se i pobrinuti za dentalnu njegu te duljinu noktiju.
Gdje držati mopsa?
Mops je pas koji bi trebao boraviti u zatvorenom prostoru, a pogodan je i za život u stanu i kući.
On pripada pasmini koja je dosta osjetljiva, kako na hladno, tako i na toplo. Poput ostalih brahiocefaličnih pasmina, teško reguliraju temperaturu tijela pa kod njih lako dođe do prehlada ili toplotnog udara. Iz tog razloga treba ih štititi od jakog sunca, osobito za topla i vlažna vremena, kao i od većih hladnoća tijekom zimskog perioda.
Što se tiče proljeća i jeseni, tu nažalost postoji drugi problem, a to su alergijske reakcije čijem su nastanku skloni (pelud, trava, prašina).
Zbog svega navedenog, a i same činjenice da je mops u povijesti uzgojen i držan isključivo kao kućni pas i pas za društvo, osobito u kraljevskim obiteljima, preporuka je da ga ipak držite u kući tijekom cijele godine kako biste izbjegli moguće zdravstvene probleme.
Hrana za mopsa
U trgovinama Pet centra i na online webshopu imamo hranu Aspect Mops koja je potpuna hrana namijenjena odraslim psima ove pasmine. Hrana je na bazi janjetine i riže, a sadrži laneno sjeme i ekstrakt nevena za njegovanu kožu, visokokvalitetne i lakoprobavljive proteine za kontrolu tjelesne težine, prirodno bilje kao pomoć prirodnoj otpornosti.
Uz ovu hranu, pronaći ćete i Royal Canin Breed Health Nutrition hranu za mopsa čiji su oblik i tekstura granula napravljene tako da mops lakše jede hranu budući da je on tipičan predstavnih brahicefalične skupine pasa. Ova hrana pridonosi i zdravlju kože, a optimalan omjer hranjivih tvari pomažu da se kod mopsa održi idealna tjelesna težina.
Proizvode možete pronaći na dnu stranice.