FCI klasifikacija:
Grupa 9 – Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 6 – Chihuahueno
Visina:
15-23 cm
Težina:
1-3 kg
Životni vijek:
15-17 godina
Dlaka:
kratkodlaka i dugodlaka
Boja:
sve boje, osim melirane
Idealan prostor za život:
stan ili kuća
Uobičajena veličina legla:
1-4 štenaca, najčešće 2
Povijest i razvoj chihuahue
Chihuahua (čivava) je najpopularniji luksuzni psić, prilagodljiv i dobar putnik, idealan za život u gradu, podrhtavaju i na povjetarcu, a najsretniji je u krilu svog ljudskog prijatelja. Specifičnost kod uzgoja čivave bila je u tome da bude pas za pratnju. Čivave se mogu smatrati kao psi za krilo i maženje jer one naprosto uživaju biti sa svojim vlasnicima.
Chihuahue potječu od drevnog psa techichija iz Južne Amerike kojeg su uzgajali Tolteci te su, u Asteka, one nekoć bile svete životinje. Ovaj je pas bio povezan s raznim ritualima, a Tolteci su vjerovali da Techichi prate duše vlasnika u zagorbni život.
Techichi su bili veći od današnje chihuahue, no Azteci su selektivnim uzgojem smanjili njihovu veličinu te su i dalje imali važnu ulogu u ritualima. Smatra se i da su u 16. stoljeću Španjolci možda doveli male pse iz Europe i križali ih s techichijima.
U 19. stoljeću Amerikanci se sve više počinju interesirati za pasminu, a njihov se velik broj mogao pronaći u meksičkoj državi Chihuahua, po kojoj danas pasmina nosi ime. American Kennel Club (AKC) registrirao je prvu chihuahu, Midget, 1904. godine. Pasmina se dalje širila izvan Meksika po Americi i Europi, a danas je ovo popularna pasmina zahvaljujući svojem jedinstvenom izgledu i veličini te razigranom karakteru.
Fizičke karakteristike i zdravlje chihuahue
Kako izgleda chihuahua?
Chihuahua je najmanji čistokrvni pas na svijetu, međutim ona je čvrsto građen pas karakterističnog izgleda po kojem je lako prepoznatljiva.
Ona kao odrasli pas, negdje u dobi između 8 i 10 mjeseci, završava svoj rast i razvoj, te doseže visinu u grebenu od 15-23 cm, te težinu od 1-3 kilograma, dok je idealna težina između 1,5 i 2,5 kg. U svakom slučaju chihuahua je vrlo mala pasmina. Isto je i s dugodlakom, jedino su vizualno veće i nešto otpornije. Obično ne podnose hladnoću te, zbog toga, lako gube tjelesnu toplinu i dršću.
Tijelo im je kompaktno s kratkim i čvrstim leđima, dubokim prsnim košem i ravnom gornjom linijom. Iako je sitna, chihuahua je proporcionalna pasmina.
Ima prepoznatljivi oblik glave u obliku jabuke, što je pasminski standard, dok neke imaju i tzv. jelenju glavu (s dužom i užom lubanjom), no ovo nije prihvaćeno u uzgoju. Oči su im okrugle i velike, a smještene su široko. Uši su također velike i uspravne su, a stoje pod kutom od oko 45°. Njuškica je kratka i blago zaobljena. Repić je visoko postavljen ili srednje duljine. Dugodlake chihuahue imaju perjani rep.
Što se tiče boje chihuahue, dozvoljene su sve boje u svim kombinacijama i nijansama, osim melirane.
Iako je ovo najmanji pas na svijetu, chihuahua svojim proporcijama i slatkim izrazom lica odiše određenim šarmom te osvajaju mnoge svojim izgledom i osobnošću.
Kratkodlaka i dugodlaka chihuahua
Postoje dugodlaki i kratkodlaki primjerci ove pasmine. Kod kratkodlakih chihuahua dlaka je, naravno, kratka i leži uz tijelo. Uz to je meka i sjajna, a ako ima poddlake, ona je dulja. Može imati rijetku dlaku na trbuhu i kod grla.
Dugodlaka chihuahua, s druge strane, ima dugu i svilenkastu, tanku dlaku koja je blago valovita ili glatka, a istovremeno nije poželjno da ima gustu poddlaku. Iako mogu izgledati nešto veličanstvenije, dugodlake chihuahue trebaju i nešto više njege.
Agresivnost i zdravlje chihuahue
Kod chihuahua, bez obzira što pripadaju skupini najmanjih pasa, javlja se problem "agresivnosti", a najbolje su to osjetili njihovi vlasnici i ostali članovi obitelji.
Agresivnije ponašanje ove pasmine može imati, opće rečeno, dva uzroka: jedan je akutni ili privremeni, dok je drugi kroničan ili dugotrajan, a najčešće je posljedica nekih nasljednih mana tipičnih za ovu pasminu (hydrocephalus ili "nakupljanje vode u mozgu" te molera ili kosti glave nisu spojene te je prisutno udubljenje na vrhu glavice kod ove pasmine).
Prvi navedeni uzrok je najčešće privremeni, ali kod njega vlasnici moraju posvetiti pažnju da bi otkrili u čemu je problem i što prouzrokuje takvo ponašanje. Bol je glavni pokretač agresije, odnosno bol kod njih najviše izazivaju zubići (neispadanje mliječnih, uz istodobni rast stalnih, upala zuba), luksacija patele, kamenci u mokraćnom mjehuru, upala gušterače, kolaps traheje (otežano disanje i osječaj gušenja). Kod ovih bolesnih stanja chihuahua ugrize svakog od ukućana kada se približe njegovoj zdjelici za hranu, igrački ili krevetiću.
Naravno, da bi ustanovili uzrok ove agresije nužan je odlazak veterinaru radi pregleda. Vrlo često se ovim pasminama moraju vaditi zaostali mliječni očnjaci (vrlo dugi korijen), a kod upale mjehura nužan je UZ pregled, nakon čega se određuje terapija antibioticima i odgovarajuća veterinarska dijeta.
Problem je bitno pronaći i izliječiti da ljubimac ne pati, ali je i nužan odgoj da agresija ne prijeđe u naviku i uobičajeno ponašanje (preuzimanje vodstva u kući, kao "alfa čopora").
Nakon izgreda (ugriz, režanje, gunđanje na vlasnika i ostale članove), nitko ne smije sjesti kraj psa ili ga pogladiti, ponašati se kao da ga nema u prostoriji, iako pas lajao do iznemoglosti (vlasnici moraju pri tome biti dosljedni, makar ih "srce boljelo"). Nakon toga, ako pas ne prestaje lajati ili ponovno grize i reži, treba ga odvojiti u prostoriju u kojoj nema nikoga kroz kraće vrijeme (8-15 minuta). Ova "školica" traje 3-4 dana, potom slijedi drugi stupanj kada svi članovi obitelji moraju, svaki pojedinačno, pozvati psa da dođe do njega i pohvaliti ga i nagraditi. To treba ponavljati kroz par sati te napraviti pauzu pa ponoviti. Ako ova "školica" ne uspije, potražite pomoć stručne osobe za odgoj pasa (ne dresuru pasa)
Ostale najčešće bolesti chihuahue
Kosti prednjih nogu prilično su krhke, pa se tu najčešće javljaju problemi (artritis, artroza, spondiloza - kralježnica itd.).
Postoji i sklonost kožnim problemima (promjene vezane uz intoleranciju prema hrani) koji se mogu uspješno prevenirati visokokvalitetnim hranama, koje sadrže tzv. hondro protektore (hondroitin i glukozamin sulfat), te omega 3 i omega 6 masne kiseline.
Uz to, pasmina ima genetsku predispoziciju za plućnu stenozu, a mogu je zahvatiti i problemi sa srcem, bolesti očiju, idiopatska epilepsija i drugi. Smatra se da su dugodlake čivave otpornije. Životni vijek im je oko 15-17 godina.
Prilikom kupnje chihuahue morate se pobrinuti da je uzimate od uzgajivača koji redovito provodi preglede zdravlja rasplodnih pasa kako biste bili sigurni da su štenci zdravi
Temperament chihuahue
Chihuahua je malena i izrazito živahna pasmina psa koja se osjeća kao gospodar svoga svijeta i ničega se ne plaši, jer tako izgleda po svom okretnom, samouvjerenom držanju. Vrlo je inteligentna, umiljata i privržena vlasniku. Katkad je se gleda kao na gracioznog, okretnog psića prkosna pogleda, čije osobine podsjećaju na temperamentnog terijera. Njihova narav može se opisati kao mješavina hrabrosti, znatiželje i odanosti.
To je hrabar, ponosan pas koji može biti i nepovjerljiv i sebičan, a najčešće se veže za jednu osobu, toliko da može postati posesivan i ljubomoran. S drugim članovima obitelji isto se dobro slaže, no privržena je jednoj osobi. Jako uživaju u maženju i pažnji.
Vrlo su živahni, okretni, a nekada nisu svjesni svoje male veličine i krhkosti te se neće ustručavati suočiti sa psima većima od sebe, što može biti opasno i dovesti do sukoba. Može se dobro slagati s drugim životinjama ako je pravilno i rano socijalizirana.
Što se tiče odnosa sa strancima, često su oprezni i rezervirani prema njima, a, ako nema pravilne socijalizacije, mogu početi previše lajati ili se nervozno ponašati prema njima. S ljudima koje poznaju mogu se dobro slagati.
Dobri su čuvari jer imaju prodoran lavež kojeg često i koriste. Zbog toga ih radije drže stariji vlasnici i ljudi koji mnogo vremena borave u stanu, ali često ih drže i osobe koje se ne vole odvajati od svojih ljubimaca.
Chihuahua je, dakle, pasmina koja, iako je dimenzijama mala, ima energičan karakter pun odanosti i hrabrosti, a zbog njene tvrdoglavosti i znatiželje potreban je pažljiv odgoj i socijalizacija.
Odnos chihuahue s djecom
Chihuahua nije pasmina koja bi se trebala držati uz malo dijete. Malo dijete može nesretnim slučajem pasti na psa i uzrokovati ozbiljne povrede. Također, dijete može zamijeniti čivavu za plišanu igračku, a jaki stisak mogao bi je ozbiljno povrijediti. Psi takve veličine ne bi trebali ostati sa malom djecom bez nadzora, na obostranu sigurnost. Djeca se moraju naučiti kako se sigurno i humano odnositi prema psima posebno malima. S druge strane djeca koja se znaju ophoditi sa malim psima kao čivave, mogu biti s njima odlični prijatelji tako da naravno to nije nepremostivi problem.
Odgoj i aktivnost chihuahue
Odgoj chihuahue
Dosta česta greška vlasnika chihuahue je sljedeća: zanemarivanje odgoja zbog činjenice da se radi o malom psiću kojeg mnogi doživljavaju kao igračku. Svakako vodite računa da svom psiću osigurate odgoj kao bilo kojem drugu psu, što će dugoročno usrećiti i njega i Vas.
Ovaj pas ima snažnu osobnost te je potreban dosljedan i pravilan odgoj kako bi izrastao u uravnoteženog psa koji se dobro ponaša. Ovo su inteligentni i tvrdoglavi psi koji su svjesni koliko su slatki te znaju testirati granice i dobiti ono što žele – zato je važno od početka postaviti pravila i jasno im dati do znanja da ste Vi ti koji ste glavni. Budući da znaju biti svojeglavi, potreban je strog, ali istovremeno nježan odgoj jer chihuahue poštuju autoritet koji se temelji na povjerenju. Također im ne smijete dopustiti da se ponašaju onako kako ne želite da se ponašaju u budućnosti.
Stoga morate biti dosljedni u pravilima i rutini. Uz to, morate imati dovoljno strpljenja i razumijeti njihovu specifičnu narav, a uz pravilan trening, važna je i scoijalizacija kako bi se Vaša chihuahua navikla na ostale ljude, životinje i situacije u kojima će se nalaziti tokom života.
Potrebna aktivnost za chihuahu
Iako je chihuahua vrlo maleni pas, ona je iznenađujuče energična. Chihuahui generalno ne treba toliko aktivnosti koliko zahtjevaju veće pasmine, no svejedno mora dobiti adekvatnu količinu fizičke i mentalne stimulacije. Potrebne su joj svakodnevne šetnje i tjelesna aktivnost kako bi se izbjegla pretjerana tjelesna težina i kako bi ostala u kondiciji.
Chihuahua vole trčkarati i igrati se i obično mogu zadovoljiti svoje potrebe za aktivnostima i u manjem prostoru. Ovo je idealna pasmina za igre u kući. Također treba pripaziti da chihuahu pretjerano ne izmorite.
Gdje može živjeti chihuahua?
Chihuahua se može prilagoditi raznim životnim uvjetima pa zato može živjeti i u malom stanu. Treba napomenuti kako ovo nije pas koji može živjeti vani jer ne voli hladnoću i ne podnosi je dobro, stoga pobrinite da je zaštićena od nepovoljnih vremenskih uvjeta. Ovako malen pas trebao bi zimi nositi kaputić za pse jer loše podnosi niske temperature i od hladnoće se može razboliti.
Proizvodi za chihuahu
Niže možete pronaći hranu za chihuahue koju nudimo u Pet Centru. Royal Canin hrana za Chihuahue posebno je prilagođena hrana za potrebe odrasle čivave, a pruža mnogobrojne prednosti. Neke od njih su stimulacija apetita i žvakanja i ograničeno nakupljanje zubnog kamenca te olakšano uzimanje hrane.
U ponudi ćete pronaći i ORIJEN Puppy Small breed hranu za štence malih pasmina, pa tako i chihuahue, kao i ORIJEN Marine Fish Small Breed za odrasle pse malih pasmina. Ova hrana sadrži manju veličinu granula koje su posebno prikladne za male pasmine.